אתיופיה

אתיופיה היא ארץ מיוחדת במינה הן מבחינת נופיה והן מבחינת המגוון האנושי העצום החי בה. לאורך אתיופיה עובר חלק מהשבר הסורי אפריקני ולאורכו שורה של בקעים עמוקים, חלקם אגמי מים בשלל צבעים, ושמורות טבע ייחודיות; צפונה של הארץ הוא רמות הרריות גבוהות שבהן מתקיימת אוכלוסיה שמית בעיקרה – רוב נוצרי ומיעוט מוסלמי, במזרח אתיופיה מתפרש שטח מדברי גדול שחלקו הוא מהמדבריות החמים בעולם ובדרום נשמר עד היום האופי הפראי – יערות גשם בצד סוואנות ואוכלוסיה של שבטים שלכל אחד מהם שפה משלו, מבני מגורים משלו וקישוטי גוף ייחודיים.

הטיול בדרום אתיופיה מאפשר טעימה מערב רב של שבטים ססגוניים המתגוררים לאורך עמק השבר והאגמים המשובצים בו ולאורך עמק נהר האוֹמוֹ. מוצא נהר האומו ברמה האתיופית ולאורך 760 ק”מ הוא זורם בעוצמה עד השפך שלו באגם טורקנה שבקניה. אזור זה, העמקים ושוליהם, הוא אחד האזורים הנידחים באתיופיה ובשטחו חיים שבטים רבים שהבולטים בהם הם שבטי הדוֹרְזֶה, הקוֹנְסוֹ, האַרַבּוֹרֶה, ההַאמֶר, הדַאסַאנֶץ’, הקַארוֹ, הבַּאנֶה, האַרִי, המוּרְסִי ועוד. בני השבטים מהלכים על גדות הנהר כמעט עירומים, מקושטים בכל חלקי גופם ובשערם המעוצב באופנים שונים ומשונים, מפיקים מעדרי הפרות הקטנים כמעט כל מה שנחוץ להם ומתחילים לגדל מעט גידולים חקלאיים. הם ממשיכים לנהל את חייהם כמימים ימימה אך תהליכי הפיתוח מתקרבים אליהם ובקרוב חברות אלה יתחילו להשתנות. האם זה טוב להם? האם אנחנו מבקשים לשמור על ייחודם ממניעים אנוכיים? ומה זה בכלל מפותח? במסע לשבטים של דרום אתיופיה מזומנת חוויה מיוחדת במינה לאור השאלות האלה.

בצפון מתקיימת תרבות שונה מאוד מזאת המתקיימת במחוזות הדרומיים – צפון אתיופיה הוא אזור נוצרי ברובו. אתיופיה קיבלה את עול הנצרות כבר במאה הרביעית, מוקדם מרוב עמי העולם העתיק, ויש בה מסורת ארוכה ומפוארת, עם זיכה חזקה לארץ ישראל ותקופת התנ”ך עם שלטון מלכים בני השושלת של צאצאי שלמה המלך ומלכת שבא. חלק זה של הטיול באתיופיה טועם מהנתיב ההיסטורי של צפון אתיופיה, אל עולם התרבות שמקורו בקבוצות שמיות – הכנסיות התת קרקעיות והשוק בלליבלה, שמורת הרי הסימיין, והעיר גונדר וכפרי ביתא ישראל שסביבה.

טיול ג'יפים באתיופיה עם מדרפט הוא דרך נהדרת להכיר את הארץ המיוחדת הזו.

הירשמו בחינם למגזין MEDRAFT

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!