טיול ג'יפים בבהוטן: ממלכה נסתרת וקסומה ברכס ההימלאיה

טיולי ג'יפיםבהוטן | 12 ימים

שתף
WhatsAppEmailFacebook

טיול ג'יפים בבהוטן: בעולם שכמעט כל פינה בו מוצפת בתיירים וחנויות מזכרות, בהוטן היא סוד שמור ביותר – פנינה נדירה הנחבאת בין פסגות ההימלאיה, שכמעט ולא השתנתה על ידי העולם שמחוץ לה. זוהי ממלכה זעירה שבה שולט מלך צעיר, בעולם שכמעט כל פינה בו מוצפת בתיירים וחנויות מזכרות, בהוטן היא סוד שמור ביותר – פנינה נדירה הנחבאת בין פסגות ההימלאיה, שכמעט ולא השתנתה על ידי העולם שמחוץ לה. זוהי ממלכה זעירה שבה שולט מלך צעיר, יפה תואר ונערץ, ואלוף בינלאומי בחץ וקשת (!), שאביו טבע את המונח המהפכני "מדד האושר הגולמי", שלפיו מדורגים נתיניו כאנשים המאושרים ביותר בעולם.

המסע לבהוטן, "ארץ דרקון הרעם", הוא חוויה של פעם בחיים וטיול למקום שרק מעטים מורשים להיכנס אליו, שבו התושבים לבושים בבגדים מסורתיים, ומתגוררים בכפרים מבודדים בנוף פראי ובתולי, משובץ במנזרים בודהיסטים התלויים מצלע ההר ובמרום פסגות נידחות
לראשונה הצלחנו להשיג את האישורים הנדרשים המאפשרים למטייל הישראלי לחוות טיול בנהיגה עצמית ברכבי שטח גם למסע ייחודי בממלכה נסתרת זו.

מוקדי עניין

 • טבע פראי מרשים ומגוון של נופי רכסי ההימליה
 • היכרות מעמיקה עם זרם הבודהיזם הייחודי לממלכה הבהוטנית
 • נהיגה עצמית המתאפשרת לראשונה לתיירות מערבית בכלל ולמטייל הישראלי בפרט
 • מפגש תרבותי ייחודי עם אוכלוסייה מסבירת פנים וידידותית למטייל
 • נהיגות שטח חווייתיות המאפשרות להגיע לאזורים שעד היום בחלקם לא היו נגישים לתיירות מערבית

מסלול הטיול

יום מספר 1 ת"א ניו דלהי

ניפגש בשעות הערב בנתב"ג ונצא לקראת חצות בטיסת לילה ישירה לניו דלהי, בירת הודו.

יום מספר 2 ניו דלהי - פארו

לאחר נחיתה בשעות הבוקר בשדה התעופה הבינ"ל בניו דלהי נמשיך בטיסה מעל רכס ההימלאיה והפסגות הגבוהות ביותר בעולם, אל פארו. ההנמכה המדהימה והתלולה לתוך עמק פארו היא התחלה מעוררת השתאות להרפתקה שלנו.

נגיע לפארו בשעת אחר הצהריים, כשהשמש נמוכה מעל לפסגות ההרים המקיפים את העמק, נשאף  את אוויר ההרים הצלול ונרגיש איך קצב החיים מאט. לאחר החתמת הדרכון ואיסוף הכבודה יחכו לנו המדריך, הצוות המקומי ורכבי השטח. נעלה בדרך מפותלת לביקור במבנה מרשים החולש על עמק פארו, טא דזונג (Ta Dzong), אשר בעבר שימש כמגדל שמירה. התצפית המרשימה תכניס אותנו אל העבר המפואר של המדינה הקטנה והסגורה.

יום מספר 3 פארו - מעבר צ'ללה - האא

נצא עם בוקר בדרכנו מעלה לכיוון מעבר צ'ללה, המפריד בין עמק פארו לעמק האא. נרד מהדרך הראשית ונטפס בדרך שטח יפה לכיוון מנזר מבודד, התלוי על מצוק ההר, שבו מתגוררות נזירות. נמשיך בדרכנו למעבר צ׳ללה, הנמצא בגובה 3,988 מ׳, לתצפית מרהיבה לשני צדי הרכס – אל עמק פארו מכאן ועמק האא מכאן.

נגלוש מהמעבר בדרך היורדת בנופים קסומים לכיוון עמק האא. האא הוא המחוז הקטן ביותר בבהוטן, מעוטר ביערות אלפיניים ופסגות הרים מושלגים, ונחשב אחד האזורים היפים והחשובים ביותר בממלכה המבודדת.

האא הוא ביתם הקדום של הסבתא-המלכה ומשפחת המלוכה, משפחת דורג׳י המהוללת. העמק, שהיה סגור למטיילים עד לפני מספר שנים, נותר לא מתויר והוא בתולי ובראשיתי. העמק והגבעות שבשוליו מספקים מרחב נפלא לטיולים רגליים וטיולי שטח ואנו נבקר במספר מקדשים מקומיים.

יום מספר 4 האא – טימפהו

נשכים קום ונצא לביקור במנזר מבודד, אליו נגיע בנסיעת שטח.

נמשיך בדרך הרים עקלקלה לכיוון טימפהו. את ארוחת הצהריים נערוך בטבע בנקודת נוף מקסימה. ניסע לאורך נהרות צלולים ואדירים ונגיע לפאתי טימפהו לקראת חשכה, בה נלון.

יום מספר 5 טימפהו - פונאקה

נצא בבוקר לעמק פונאקה. הכביש מתפתל ביערות של צמחייה מגוונת וכפרים קטנים ועובר על יד chortens (צ'ורטן, סטופות) ודגלי תפילה. נעצור במעבר ההרים דוצ'לה (3088 מ') לתצפית על הנופים המדהימים. הנקודה הגבוהה מצוינת על ידי 108 סטופות זיכרון ודגלי תפילה המתנופפים ברוח וממנה נשקף נוף עוצר נשימה של פסגות רכס ההימלאיה. לאחר מעבר דוצ'ולה נמשיך דרך יער שבו משובצים עצי רודודנדרון, מגנוליה ואשוח. זהו גם אזור חביב על צפרים בגלל השפע של מינים של בעלי הכנף השוכנים בו. בדרכנו מטה לעמק פונאקה, נבחין בשינוי הדרמטי בצמחייה – בעמק שולטים בנוף צמחים שונים לגמרי מצמחי ההרים – קקטוס, בננה וצמחים טרופיים למחצה, והגידולים העיקריים הם אורז אדום וחיטת חורף.

נצא לטיול רגלי קצר ומרתק (כשעה) מהכפר לובסה (Lobesa) לעבר צ'ימי לקנג (himmi Lhakhang), מקדשו של דרוקפה קונלי, אשר ידוע בכינוי החיבה שלו "המשוגע האלוהי." המקדש, הממוקם על צלע גבעה בין שדות האורז, הוא אתר עלייה לרגל מפורסם לזוגות חסרי ילדים. נפגוש את הרכבים במורד המקדש וניסע בדרך עפר לכיוון עמק פונאקה. פונאקה שימשה כעיר הבירה עד 1955 וכבירת החורף הקדומה של בהוטן. נלון בפונאקה.

יום מספר 6 עמק פונאקה

נצא לביקור בדזוג (מבצר) של פונאקה, אשר נמצא בצומת הנהרות פו צ'ו – "נהר אבא" ומו צ'ו – "נהר אמא". שבדרונג נגאוואנג נאמגיאל (Zhabdrung Ngawang Namgyal או בקיצור שברונג) ידוע בתור המאחד של בהוטן כמדינת לאום והוא זה שנתן לבהוטן ולאנשיה זהות תרבותית מובהקת וייחודית משאר העולם. היה זה שברונג אשר הוביל את הבהוטנים לניצחון על הטיבטים שפלשו לארצם. נבקר במבצר פונאקה שנבנה ע"י שברונג במאה ה-17 כדי לשמש מרכז דתי ומנהלי של האזור. לאחר שניזוק במהלך השנים מארבע שריפות ענק ומרעידת אדמה, המקדש שוחזר במלואו על ידי המלך הרביעי. במבצר אפשר לראות עבודות עץ מדהימות ולא נחמיץ את מסדרון ההכתרה של מלכי בהוטן. נחצה רגלית את נהר פו צ'ו על הגשר התלוי הארוך ביותר בבהוטן ואת ארוחת הצהריים נערוך בטבע, על גדת הנהר הרחב. נמשיך ונטפס בדרכי שטח צרות לכיוון מקדש נידח על פסגת הר בין הרכסים השולטים על עמק פונאקה. נחלוף על פני בתי הכפרים ונצפה בשקיעה המרהיבה ממקדש קטן ומבודד. נחזור למלון בפונאקה.

יום מספר 7 פונאקה - פובז'יקה

לאחר ארוחת הבוקר נצא מזרחה לכיוון פובז'יקה (Phobjikha), עמק נסתר ב"הרים השחורים" שבפארק הלאומי ג'יגמה דורג'י וואנגצוק (Jigme Dorji Wangchuk), הפארק הלאומי השני בגודלו בבהוטן. נטייל בין כפרים קטנים, שטחים חקלאיים ויערות מגוונים של צמחי הימלאיה אקזוטיים, עצים ופרחי בר. ככל שנטפס גבוה יותר היער משנה את אופיו והעצים הצומחים בו מגיעים לגובה 30-40 מטרים, כולל עצי רודודנדרון, עצי אורן ועצי אשוח. כאן גם נפגוש את היאקים, החיים רק בגובה רב.  העמק הנסתר של פובז'יקה, בגובה של 2,900 מטרים, הוא אחד העמקים היפים והגבוהים ביותר בבהוטן, עמק קרחוני ובית החורף של מין נדיר של עגור – העגור שחור הצוואר. כאן נפגוש, בנוסף לרודודנדרון, גם את אורן ההימלאיה והבמבוק הגמדי – האוכל מועדף על יאקים. נחקור את עמק פובז׳יקה ברכב ובטיולים רגליים קצרים, נבקר בכפרים קטנים ונידחים ונפגוש כפריים הממשיכים לנהל אורח חיים כפרי מסורתי.  אחר הצהריים נבקר במנזר ג'אנטיי גומפה ((Gantey Gompa, מנזר הממוקם גבוה מעל עמק פובז'יקה. מנזר זה הוא מושב חשוב של הבודהא ניינגמאפה ויש בו בית הספר ללימודי בודהיזם, שנבנה בתחילת המאה ה -17. המנזר מציג את פאר הארכיטקטורה הבהוטנית – מהשער אל החצר הרחבה, וממנה אל הבניין הראשי של המנזר, שחזיתו היא יצירת אמנות, עם מרפסות מקושטות, גג בעל כנף מרובה שכבות, מפלצות בהוטאניות בפינות ושורה של גלגלי תפילה מוזהבים. לינה במלון מקומי וייחודי  בעיירה ג'אנטיי.

יום מספר 8 פובז'יקה - וואנגדי

לפנינו יום של נסיעה בדרכים העבירות רק לרכבי 4X4, דרכים צדדיות ומאתגרות, בנופים של יערות יפהפיים, אל עבר העמק הבא – עמק וואנגדי. בדרך נחצה שלושה מעברי הרים מרהיבים ונבקר בכפרים מבודדים. נעלה ברגל לתצפית אל נוף מדהים לכל הכיוונים. את ארוחת הצהריים נעשה בחיק הטבע. לאחר חציית מעבר ההרים השלישי נגלוש בדרך התלולה והמתפתלת אל עמק וואגנדי.

לינה בבית הארחה מבודד על גדת נהר בקרבת וואנגדי.

נלון בבית חווה מקומי שהוסב לבית הארחה

יום מספר 9 וואנגדי והסביבה

נצא בדרכי עפר לא סלולות במעלה עמק ציורי מרשים לכיוון מנזר הנחשב לאחד מהאוצרות הנסתרים והמקודשים ביותר לעולי רגל בודהיסטים בבהוטן. הדרך תיקח אותנו דרך כפרים קטנים, טרסות חקלאיות ומדרונות תלולים, כרי דשא יפים ויערות. נבקר במנזר ונדבר עם הנזירים המקומיים. לעמק הנסתר הזה תיירים לא מגיעים בדרך כלל. אם יתיר זאת הזמן, ניסע בדרך השטח למקדש מבודד נוסף או לטיול בכפר סמוך. בסוף היום נחזור למלון המבודד על גדת נהר בקרבת וואנגדי. נלון בבית חווה מקומי שהוסב לבית הארחה

יום מספר 10 וואנגדי – טימפהו

בבוקר נצא מערבה ונבקר במקדש וואנגדואפודראנג (Wangduephodrang) הניצב בנקודת המפגש של שני נהרות. המיקום של המקדש מאפשר תצפית נוף מרהיבה אל מעלה העמק ומורדו. בהמשך נחצה את מעבר ההרים ד׳וצולה ונטפס בדרך הררית צרה לכיוון פסגה הצופה מגבוה על כל עמק טימפהו. נחזה בבודהה הענק הממוקם גבוה מעל העמק. נצפה בשעות הדמדומים בעיר הבירה, עיירה למעשה, שאורותיה מתחילים לבהוק. נסייר בטימפהו, נחצה את הרחוב הראשי של עיר הבירה היחידה בעולם שאין בה ולו רמזור אחד, ונציץ לחנויות המקומיות. לפנות ערב נבקר את במבצר טאשיצ'ודזונג ((Tashichhodzong  המרהיב – "המבצר של הדת המהוללת". זהו מבצר מלכותי במלוא הדרו המשמש כמרכז הפוליטי והמנהלי של בהוטן ובו נמצא אולם הכתר, משרדי המלך ומשרדי הפנים והאוצר. נבקר גם בסטופת הזיכרון הלאומית שנבנתה ב-1974 ומשמשת כמרכז דתי וחברתי. הסטופה מכילה ציורי קיר ופסלים מרהיבים המספקים תובנות עמוקות לפילוסופיה הבודהיסטית. נבקר בחנות עבודות יד, המציגה מגוון עבודות יד מסורתיות האופייניות לבהוטן ואולי נזכה לראות משחק חץ וקשת המתרחש במתחם. לינה בטימפהו.

יום מספר 11 טימפהו- פארו

נצא מטימפהו לפארו ליום של טרק לאחד המנזרים המפורסמים בבהוטן – מנזר "קן הנמר", אחד המנזרים המיוחדים בעולם. נטפס ברגל (או על גב פרדות בחלקו הראשון) למנזר טקטסאנג, המכונה ״קן הנמר״ על שמו של גורו רינפוצ׳ה. האגדה המקומית מספרת כי הגורו הנערץ הגיע לבהוטן מטיבט כשהוא טס על גבי נמר והביא אליה את בשורת הבודהיזם.

המנזר מתנשא על צוק בגובה של 3,120 מטרים (כשאנחנו מטפסים 520 מטרים), פלא טבע מלא הוד והדר. ההיסטוריה נחשפת ככל שאנחנו עולים לפסגה ומלמדת אותנו את סיפורו של המקום הקדוש. מהאזור סביב המנזר נשקפים נופים עוצרי נשימה של הרים, יערות מחטניים ועמקי אזמרגד. תהיה לנו הזדמנות ייחודית לתלות דגלי תפילה בסביבה הקרובה של המנזר, דגלים המסמלים אושר, חיים ארוכים, שגשוג ומזל ומציעים תגמול אלוהי לכל היצורים החיים.

את ארוחת הצהריים נעשה מול תצפית מרהיבה על קניון הנמר ולאחריה ניסע לעיירה פארו. אחר הצהריים ניהנה מאמבטיה מסורתית, שמימיה מחוממים על ידי אבנים חמות, להרפיית השרירים. ארוחת ערב לסיום הטיול בבית חווה מקומי. לינה בפארו.

יום מספר 12 פארו-ניו דלהי- תל אביב

לאחר השכמת בוקר מוקדמת, ניפרד מהממלכה הקסומה ונטוס בטיסה ישירה לאורך רכס ההימלאיה לניו דלהי. לאחר המתנה של מספר שעות בשדה התעופה הבינ"ל נמשיך לפנות ערב בטיסה ישירה לארץ. נחיתה בת"א בשעות הערב.

$5990
 • המחיר למטייל בחדר זוגי
 • המחיר למטייל לפי 4 אנשים בג'יפ
הטיול כולל
 • טיסות
 • 10 לילות בבתי מלון ובתי הארחה בדרגת תיירות טובה.
 • ג'יפ מסוג טויוטה פראדו או דומה לו מאותה קטגוריה לפי 4 מטיילים בג'יפ.
 • רכב צוות מוביל ורכב לוגיסטי מאסף לציוד ולנהגים מקומיים.
 • מדריך ישראלי מצוות מדרפט ומדריך מקומי דובר אנגלית.
 • כלכלה מלאה. ארוחות הבוקר והערב בבתי המלון.
 • ארוחות הצהרים (פיקניק בשטח ובמסעדות דרכים)
 • מים מינרליים.
 • מכשירי קשר.
 • טיפים לנותני שירותים מקומיים.
 • הסדרת כל האישורים הנדרשים לנהיגה עצמית וכניסה לדרכי השטח.
 • מסי תיירות ממשלתיים.
 • אשרת כניסה לבהוטן.
 • מפגש מקדים במשרדנו.
הטיול אינו כולל
 • תוספת ליחיד בחדר.
 • תוספת לשניים או שלושה ברכב.
 • טיפים לצוות ההדרכה הישראלי והמקומי.
 • השתתפות עצמית בגין נזק חדש לרכב עד לתקרה של 500 דולר.
 • ביטוח נסיעות מורחב וביטוח החזרת הוצאות השתתפות עצמית.
 • הוצאות בעלות אופי אישי כגון תקשורת, כביסה, משקאות, קניות וכו'.
 • אשרת מעבר (טרנזיט) להודו – עפ"י הצורך
 • פעילויות שאינן תחת הסעיף "המחיר כולל"

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!