שתף
WhatsAppEmailFacebook

אתיופיה היא יעד שמושך נוסעים, לא תיירים. אתיופיה מושכת את הסקרנים ביננו, אוהבי ההרפתקאות, חובבי התגליות. האבחנה הפשוטה והחשובה הזאת מבהירה מדוע יש להתכונן היטב לטיול באתיופיה. כאשר עושים זאת נכון – עם  MEDRAFT– זהו אחד ממסעות הג’יפים המופלאים והמרתקים ביותר שאפשר לחלום עליהם. ליבו של המסע הוא המפגש עם בני השבטים שחיים לאורכו של נהר האומו. לכל אחד מהם שפה משלו, בתים מיוחדים וקישוטי גוף כמותם לא ראינו. מפגשים כאלה יוצרים חוויות גדולות.  

היכונו להרפתקה. היכונו למסע גדוש במפגשים מיוחדים במינם. היכונו לחוויה שמשלבת טבע עצום עם בני אדם – כמונו וכמוכם אבל שונים מאוד. פנינו מועדות לדרום אתיופיה, אל המסע הגדול לאורכו של נהר האומו שזורם לאורך 760 קילומטרים. אנחנו יוצאים אל אחד האזורים הנידחים באתיופיה ואם יש עדיין טיולים שהם שילוב של משלחת מחקר במסורת הטובה של פעם עם נוחות עכשווית מקסימלית – זהו הטיול.

לאור נהר האומו, עורק חיים מרכזי במדינה במזרח אפריקה, חיים שבטים רבים. הבולטים בהם הם שבטי הדורזה, המורסי, ההאמר, הסורמה, הנייגטום, הבאנה, הקארו. המפגש איתם דורש היכרות, הכנה קפדנית והמון ידע אבל הוא פשוט מדהים. איפה עוד אפשר לראות אנשים שחיים במאה ה-21 ומשוטטים עירומים על גדות הנהר? איפה יש עוד אנשים שחיים מציד ומלקט ומנהלים את חייהם בדיוק כפי שנהגו אבותיהם לפני מאות שנים?

הג’יפים לוקחים אותנו מאדיס אבבה דרומה אל אגמי השבר הסורי אפריקאי. בשמורת הטבע אביאתה נצפה במאות ציפורים מקננות ובשניים מאגמי השבר, בהם חיים שקנאים לבנים ופלמינגו ורודים. נבקר באגמים אביג’טה, אוואסה וצ’אמו. נצא לשיט שיעזור לנו לצפות מקרוב בלהקות ענקיות של תניני יאור והיפופוטמים.

מכאן, בארבה מינץ’ (Arba Minch), כ-400 קילומטרים מדרום לאדיס אבבה וכ-200 קילומטרים מן הגבול עם קניה, מתחיל המסע לאורך נהר האומו. משמעות השם הוא “ארבעים המעיינות”. ארבה מינץ’ שוכנת על גדת אגם צ’אמו (Chamo) ומשמשת כעיר המרכזית בדרום הבקע הסורי-אפריקאי.

הג’יפים מטפסים לכמה תצפיות נהדרות על אגמי השבר. טיול באזור זה מאפשר לנו לפקוד כפרים של בני שבט הדורזה, המתמחים באריגת כותנה וחיים בבתי מגורים מיוחדים, ממבני הארכיטקטורה המסורתית של אפריקה. סיור בשוק מקומי מאיר עניינים ומרחיב את האופקים. כל מה שחלמנו עליו בשוק אפריקאי מסורתי ואמתי נמצא בדיוק כאן.

מכאן כבר קצרה הדרך אל הפארק הלאומי מאגו (Mago National Park) בו אפשר לראות יותר משמונים מינים של בעלי חיים גדולים, ביניהם הפיל האפריקאי, הבופאלו, ג’ירפות, צ’יטה, אריות ועופות רבים, חלקם נדירים מאוד. עוד בפארק הלאומי מאגו – מעיינות חמים, יערות, נופי סוואנה יפים ומגוון גדול של נקודות תצפית שגורמות לנו נחת.

בני המורסי הם המסקרנים ביותר מבין בני השבטים החיים בפארק. הם התפרסמו בעיקר בזכות הנשים, שמכניסות לפיהן בגיל צעיר מאוד דסקיות חימר ואוחזות אותן בשפה התחתונה. אחרות תוחבות את הדסקיות המסורתיות לתנוכי האוזן. כך בדיוק נראים מפגשים של אנשי נשיונל ג’אוגרפיק שיוצאים ללב אפריקה.

החוויות הדרמטיות שצופן המסע בדרום אתיופיה כוללות גם מפגשים עם בני שבט הקארו, באזור מורלה, החיים לאורך נהר האומו ומפורסמים בקישוטי הגוף הצבעוניים שלהם, או פגישות עם בני שבט ההאמר שמעטרים את גופם בצבעים ובנוצות ומורחים את שערם באוכרה אדומה.

התגובה הפופולרית ביותר של מטיילים ששבו מן הטיול באתיופיה היא ההפתעה המשותפת מעוצמתם של המפגשים. קשה מאוד לשער או לתאר מראש את גודל החוויה, את ההתרגשות שאוחזת במטיילים במהלך המפגש עם בני השבטים. לכל אלה מתווספים היופי האדיר של הטבע האתיופי, האגמים, השמורות ובעלי החיים. בדיוק כך נראה מסע אמתי.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!