שנה חדשה בפסגות הפירנאים

שתף
WhatsAppEmailFacebook

שמורות הטבע בהרי הפירנאים נראות הכי טוב בסתיו. דרכי ההרים מובילות אותנו לכמה מן המקומות היפים ביותר – אל מפלי המים, האגמים, היערות שעומדים עכשיו בשלכת ואל הכפרים הקטנים והכי מתוקים בעולם. מסלול טיול הג’יפים החדש של MEDRAFT בפירנאים מדלג מספרד לצרפת ובחזרה ועל הדרך מגלה לנו הפתעות. הג’יפים מאפשרים לנו להגיע לדרכים נידחות, לתצפיות מרהיבות ולכפרים הקטנים ביותר, שם יודעים לארח, לבשל, ולשמוח. הרפטינג מאפשר לנו לצרוח בעונג והשלכת מאפשרת לנו לאהוב את הטבע יותר מאי פעם.   

עונת השנה היא שיקול משמעותי בפירנאים. בחורף נסגרות רבות מן הדרכים ההרריות. בקיץ מלאים רבים מן האתרים במבקרים, אבל בסתיו זה פשוט מושלם. הנהרות והנחלים מלאים במים, בעלי החיים משוטטים באפרים הירוקים והעצים פשוט משתגעים. לרגע הם צהובים וביום שלאחר מכן אדומים. יום אחד הם בגווני זהב מדהימים ובזה שאחריו היער כולו חום. צליל העלים היבשים כאשר דורכים עליהם בשעת טיול ביער הוא כנראה הצליל הכי יפה בעולם.

2016 מסמנת מפנה – אנו מציעים לכם מסלול חדש ואיכותי מתמיד לטיול בפירנאים. יש בו את האתרים המפורסמים ביותר כשמורת אגואס טורטס הנהדרת, אבל יש בו גם כמה מן האתרים הקטנים, הכמעט סודיים, שרק מעטים שמעו עליהם. כמה מכם מכירים את קניון מונט רביי או קונגוסט דה מונט רביי (Congost de Mont Rebei)? שמורת הטבע הגדולה, 85 קילומטר מצפון לליידה, היא חלק מן “ההר היבש” (Mont Sec) ובצפון ספרד קוראים לה “הסוד הכי שמור בקטלוניה”. הליכה קצרה מובילה אותנו מן החניון לגשר תלוי וארוך שחוצה את העמק. קירות הסלע סוגרים על הנהר והנקיק נהפך צר ומרשים. למעלה מרחפים נשרים ענקיים, שמקננים באזור זה בקביעות, למטה המים בצבע טורקיז עז מתנקזים לאגמים גדולים ויפים, שעצים שצומחים במרכזם. פרפרים צהובים גדולים, שבאים לינוק צוף מן הפרחים, מרחפים סביב ולנו נדמה ששקענו בחלום. זאת המציאות של הפירנאים והיא נהדרת. מכאן קצרה הדרך אל הכפרים של אראגון ואל הארוחות המיוחדות והמעדנים המקומיים שמגישים בהם.

במהלך הטיול נכיר את בחלי הארץ השונים בצידו הספרדי של רכס הפירנאים. נחצה את קטלוניה, אראגון, ארץ הבסקים ועוד אבל אחד החידושים הגדולים במסלול שלנו בפירנאים הוא חציית הגבול אל הצד הצרפתי והיכרות עם המדרונות הצפוניים של הפירנאים. הרכס שאורכו 450 קילומטר משמש כגבול בין ספרד לצרפת ומשני עברי הגבול מציגים למבקרים נופים ותרבויות שונים.

בצד הצפוני של הפירנאים נכיר תופעת טבע מרתקת שנקראת קרקס גברני ((Cirque de Gavarnie. זהו עמק קרחוני ענק, ובו מפל המים הגבוה ביותר באירופה. אלה שרידי הקרחונים שכיסו פעם את האזור. כאשר נסוגו הקרחונים מן הפירנאים הותירו אחריהם עמקים גדולים שצורתם עגולה. ברחבי העמק פזורים היום כפרים צרפתיים בהם מגישים גבינה חריפה ומצוינת ויינות משובחים.

דרך שטח הררית מובילה אותנו אל מעבר ההרים קול דה סאון. כאשר עומדים במרומי המעבר זוכים לכמה מן התצפיות היפות ביותר באזור. ההרים, העמקים, היערות שמשנים עכשיו את צבעיהם, הכול נראה מכאן כפרוש על כף היד. מכאן אנו ממשיכים לעמק אראן (Aran) שסיפור מיוחד ומרתק מלווה אותו. הדרכים שחוצות את ההרים באזור זה מכונות מאז מלחמת האזרחים בשנות השלושים “דרכי החופש”. תחילה נמלטו בהן הרפובליקנים צפונה מפני צבאו של פרנקו ואחר כך, במלחמת העולם, ברחו בהן יהודים רבים מצרפת דרומה. האזור פראי ויפה להפליא. בכמה מקומות חוצים את הדרכים פלגי מים וחוויית הנסיעה מושלמת. הדרך מובילה למונטגארי (Montgarri), קובץ בקתות הרים וכנסייה נטושה, ששמשה לפני כשבעים שנה מקלט ליהודים רבים. דרכי העפר מלוות את נהר הנוגארה פאיירסה לתחום שמורת הפירנאים הגבוהים – ארצם של סוסי הפרא היפים.

עמק הפיירסה מזמין אותנו לכמה מן החוויות המרגשות ביותר בטיול – הראשונה שבהן היא הרפטינג במים המהירים של הנהר לאורך 12 קילומטרים נפלאים שגורמים לנו לצרוח בהנאה, בהתרגשות, בהתלהבות של ילדים שמגלים את המגלשה הכי כייפית בעולם. מכאן קצרה הדרך לשמורת אגואס טורטס – ארצם שןל המים המתפתלים, שעשרות ערוצי נחלים, אגמים ועצים יוצרים בה נוף מופלא.

ההרפתקה הפירנאית שלנו כוללת גם ביקור בבתי הרועים שנקראים כאן בורדסים, בדרכי המבריחים שחוצות את הרכס ובנסיכות אנדורה שזורקת אותנו בתפנית חדה לעולם אחר – עולם של חנויות פטורות ממכס, מחירים נוחים וחוויית קניות שמרגשת לא פחות ממעברי ההרים. ואחרי כל זה – ברצלונה עוד מחכה לנו כדי לציין סיום של טיול מושלם. בדיוק כמו שהשיר אומר – הו ברצלונה ברצלונה – בירת קטלוניה מציגה את הקסמים של השווקים הנהדרים, החופים הרחבים, הסמטאות הצרות של הרובע הגותי והאדריכלות המדהימה של אנטוניו גאודי.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!