פלאי ההרים הגבוהים בגאורגיה

שתף
WhatsAppEmailFacebook

הרי הקווקז הם הגבול בין אירופה לאסיה. הם נמתחים בשרשרת ארוכה וגבוהה בין הים השחור לים הכספי. אין בכלל ספק שזהו אחד האזורים המרתקים ביותר בעולם והסיבות לכך רבות – האנשים החמים, התרבות הקדומה, הנופים המדהימים עם פסגות הרים גבוהות יותר מאלה של הרי האלפים. כדי להכיר את הקווקז כדאי לנסוע לגאורגיה. האזור כולו מרתק כיוון שהוא עדיין לא מוכר, לא מתוייר ואפשר ליהנות בו מן הדברים הכי בסיסיים שעושים את החיים שלנו טובים: חופש, מרחב, אוכל טוב, יין מצוין וידידות אנושית חמה ואוהבת. טיול MEDRAFT למרומי הקווקז בגאורגיה הוא הדרך הטובה ביותר להכיר את פלאי ההרים הגבוהים.

רכס הרי הקווקז הגדול נמתח על פני 1200 קילומטרים מהעיר סוצ’י על חוף הים השחור כמעט עד העיר באקו על חוף הים הכספי. דרומה ממנו, נמתח במקביל לו רכס הרי הקווקז הקטן שאורכו 600 קילומטרים. הטיול מטיביליסי צפונה אל ההרים הגבוהים באזור קאזבגי מאפשר לנו לערוך היכרות מעמיקה עם ההרים הנמוכים יותר ועם הפסגות הגבוהות.

דוגמא טובה היא המצודה הקטנה והכנסייה באנאנורי על הדרך הצבאית שמובילה צפונה. שתיהן צופות על נוף מרשים ויפה במיוחד. המצודה ניצבת בראש גבעה, על גדת אגם כחול. גבעות מיוערות מקיפות את המתחם מן המאה ה-17. הישישה שיושבת ליד הדוכן המקומי מציעה למכירה זוגות גרבי צמר עבודת יד, מיץ תפוזים מוגז בכוסות פלסטיק וממתק מקומי טעים שנראה כנר ועשוי אגוזים ומיץ ענבים קרוש על חוט.

המתחם המבוצר של אנאנורי, 55 קילומטרים מצפון לטביליסי, נחשב לאחד האתרים היפים לאורכה של “הדרך הצבאית”, כביש ראשי שמחבר בין מרכז גאורגיה לגבול הרוסי ולשער הקווקז בקצה הצפוני של המדינה. המצודה והכנסייה באנאנורי ניצבים על גדת הנהר ואגם ז’ינבאלי. האגם נוצר כתוצאה מבניית סכר כמה קילומטרים דרומה משם, שחוסם את העמק ומאפשר אגירת כמויות גדולות של מים.

בגורי (Gori), עיר הולדתו של יוסף סטאלין, המנהיג המפורסם ביותר והשנוי במחלוקת של ברית המועצות, אפשר לבקר בבית הולדתו ובמוזיאון שפועל במקום. מערבה יותר כדאי לבקר בשמורת הטבע הנהדרת בורג’ומי (Borjomi-Kharagauli) – הפארק הלאומי הראשון שהוכרז באזור הקווקז. בזכות היער הבתולי שלה נחשבת שמורת בורג’ומי לאחת הגדולות והמרשימות מסוגה באירופה. גם במהלך טיול קצר בן כמה שעות אפשר להתרשם מן היופי והשקט המופלאים של המקום.

כל אלה הם רק הכנה מצוינת לאתרי הטבע המרשימים ביותר בגאורגיה – שנמצאים בצפונה של המדינה. הר קאזבגי (Kazbegi) שמתנשא לגובה 5033 מטר – הוא אחת הפסגות הגבוהות והיפות באירופה. ההר, שפסגתו מושלגת כל השנה, צופה על עיירה בשם דומה, שבעבר נודע לה שם של עיירת מבריחים והיום היא מרכז לטיולים בקווקז הגבוה ומקום יפהפה. הכנסייה שניצבת על צלע ההר מספקת כמה מן הנופים היפים באזור. לא רחוק מקזבגי, לצד הדרך, ניצבת אנדרטת האחווה המעוגלת, שהוקמה בעבר כדי לציין את הקשר האמיץ בין גאורגיה לרוסיה. האנדרטה צופה על נופים מרהיבים, שקושרים בין עמקים, נהרות והרים גבוהים.

האתרים וההרים בקווקז כמובן יפים ומרשימים, אבל התיאור שלהם אפילו לא מתקרב לחוויית הביקור בגאורגיה. כדי לחוש משהו ממנה כדאי להתרכז במטבח הגאורגי המפורסם. כל ארוחה בגאורגיה היא חגיגה שאפשר לכתוב עליה ספר. עשרות מנות מוגשות לשולחן. המארח נושא ברכה. התמדה – מנחה הארוחה (יש דבר כזה בגאורגיה והוא בעל חשיבות ממשית) מברך את בעלי הבית, את הנשים היפות, את המולדת האהובה ואת האבות והאימהות בזכותם הגענו עד הלום. אחר כך אוכלים – חינקאלי חם וממולא בבשר וחצ’פורי מהביל שזה עתה יצא מן התנור. במהלך כל הארוחה שותים בלי הפסקה כמויות לא מתקבלות על הדעת של יין ביתי מצוין. כל אלה מלווים בחום אנושי ובהכנסת אורחים שהופכים לחלק המשמעותי ביותר. כל ביקור בגאורגיה אפשר לסכם בעצם בשורה אחת: באנו לראות את ההרים והתאהבנו באנשים.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!