פלאי ההרים הגבוהים בגאורגיה

שתף
WhatsAppEmailFacebook

הרי הקווקז בגאורגיה אינם דומים לשום מקום אחר שהכרתם. הפסגות המושלגות, הכפרים הקטנים, עדרי הצאן וכרי המרעה העצומים – הכול מפתיע, לבן בפסגות וירוק בעמקים. זה הזמן הטוב ביותר לטיול הרפתקני שמשלב נהיגת שטח אמיתית, בתנאים מעניינים ומסעירים במיוחד, כאשר הדרכים עדיין בוציות, הנחלים מלאים מים ומעברי ההרים הגבוהים מושלגים. הכנסת האורחים הגאורגית שוברת שיאים. אין כמו האוכל הגאורגי שגורם לנו ללקק את האצבעות ואין כמו היין שמוגש בכוסות גדולות. לחיי הימים הבאים בהרים.

פסח הוא חג האביב, חג משפחתי, עם מסורת יהודית, וחג שמזמין אותנו לצאת למסעות. היעד המתאים ביותר, שמשלב את כל המרכיבים האלה הוא הקווקז הגאורגי. הוא נמצא במרחק טיסה ישירה וקצרה אבל מעיף אותנו הכי רחוק שאפשר. בטביליסי הבירה אפשר ליהנות מאווירת החג בבית הכנסת המיוחד לקהילה היהודית בגאורגיה. כאן משמרים עדיין את המסורת העתיקה והמפוארת של הקהילה, שרבים מבניה עלו לישראל. בית הכנסת נמצא בלב העיר וסביבו אפשר ליהנות מטעימה ראשונה של המעדנים הגאורגיים שאנחנו כל כך אוהבים. טביליסי זכתה בשנים האחרונות לשימור ולשיפוץ מקיף שהופך אותה לאחת הערים הנעימות באזור. יש בה שווקים נהדרים, מדרחוב עמוס בתי קפה ואינספור חנויות זולות שמושכות אותנו לצאת למסע קצר של שופינג מצוין.

בקרבת טביליסי שוכנים כמה מהאתרים המעניינים במדינה. נסיעה קצרה לאורך הנהר מתקווארי, עד לנקודה בה הוא פוגש את הנהר אראגבי, מובילה אותנו אל הבירה העתיקה מצטחטה (Mtskheta). העיר נחשבת גם היום למרכז הרוחני של המדינה. במרכז מצטחטה ניצבת סבטיצחובלי, הקתדרלה המלכותית של גאורגיה, בה נטמנו כמה ממלכיה הקדומים. ההרים סביב לא גבוהים מאוד אבל כבר כאן יש כמה תצפיות מרהיבות, למשל, מכנסיית ג’ווארי- “הצלב”- על מפגש הנהרות מתקווארי ואראגבי. זה גם המקום לערוך היכרות ראשונה עם המרחבים הגאורגיים – בנסיעת שטח לאגם חבוי, בין שדות תבואה שהופכים עכשיו מירוקים לזהובים ובין עדרי בקר הרועים באחו. כך מגיעים גם לאחת ההפתעות הגאורגיות – עיר המערות העתיקה אופליסציחה (Uplistsikhe). המתחם הגדול מאפשר להציץ לתקופה אחרת, בה אחד מנתיבי דרך המשי המפורסמת חלף בדיוק כאן והעניק למקום חשיבות.

ההרפתקאות שלנו רק מתחילות וכבר מחכה לנו רפטינג כייפי בנהר המתקווארי הגדול והליכה נמרצת ביערות, שחייה קצרה בבריכה מחוממת טבעית, מפלים, פלגי מים וכמו בכל מקום אחר – אירוח כיד המלך.

הטיול בגאורגיה משלב בחובו היסטוריה, כמו זאת שפוגשים בעיר גורי, שעיקר פרסומה בא לה בזכות יוסף סטאלין, יליד העיר, המנהיג המפורסם ביותר והשנוי במחלוקת של ברית המועצות אבל בעיקר מצטיין הטיול בנופי טבע מרהיב, של הרים אדירים, שפסגותיהם גבוהות יותר מאלה של הרי האלפים.

הבולט שבהם הוא בלי ספק ההר קאזבגי (Kazbegi) שמתנשא לגובה 5033 מטר. ההר, שפסגתו מושלגת כל השנה, צופה על עיירה בשם דומה, שבעבר נודע לה שם של עיירת מבריחים והיום היא מרכז לטיולים בקווקז הגבוה ומקום יפהפה. הכנסייה שניצבת על צלע ההר מספקת כמה מן הנופים היפים באזור. לא רחוק מקאזבגי, לצד הדרך, ניצבת אנדרטת האחווה המעוגלת, שהוקמה בעבר כדי לציין את הקשר האמיץ בין גאורגיה לרוסיה. הקשרים בין המדינות כבר לא טובים אבל האנדרטה צופה עדיין על נופים מרהיבים, שקושרים בין עמקים, נהרות והרים גבוהים.

וכמו שיודעים לתכנן ולבצע רק בטיולים של Medraft  גם כאן מחכות לנו הפתעות קטנות, שהופכות את המסע כולו לחוויה שלא שוכחים – רכיבה על אופניים בקניון הטרוסו המרהיב ומעיינות הטרוורטין, או סדנת בישול גאורגית –לארוחת צהריים שאין כמוה. כי חשוב לזכור – האוכל הוא חלק בלתי נפרד מהחוויה הגאורגית והוא מוגש כמובן עם היין, שהגאורגים טוענים בתוקף שהומצא ויוצר לראשונה בארצם. אחר קנקן או שניים – קל הרבה יותר להשתכנע. בתום ארוחת הצהריים קל מאוד להבטיח שנשוב לגאורגיה עוד פעמים רבות.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!