עושים את קוסטה ריקה עם MEDRAFT

שתף
WhatsAppEmailFacebook

ביקור בקוסטה ריקה מורכב קצת יותר מטיולים אחרים. הוא דורש היכרות עם הארץ הטרופית הרחוקה והיפה, הבנת התרבות, הדרכים ושמורות הטבע. MEDRAFT מאפשרת, בפעם הראשונה, לבקר בקוסטה ריקה באופן עצמאי עם כל היתרונות של טיול מאורגן. הנה ההסבר המלא והתמציתי איך זה עובד בדיוק.

הטיול של MEDRAFT בקוסטה ריקה הוא טיול ג’יפים עצמאי, בנהיגה עצמית, כאשר המסלול מתוכנן במדויק מראש. אתם בוחרים מי השותפים שלכם למסע,  אתם קובעים מתי. אנחנו מזמינים עבורכם את הטיסות, דואגים לג’יפים איכותיים ולמקומות הלינה שכיף להגיע אליהם ומתכננים יחד אתכם את המסלול. לפני הנסיעה אתם מקבלים מאיתנו מערכת מפות מפורטת ומכשיר ניווט GPS. יש גם מפגש מקדים עם מדריך שטח ישראלי במשרדי החברה. כל שנותר הוא לצאת לדרך והיא יפה. הטיול שלנו מבטיח שתגיעו לאתרים היפים ביותר, לא תחמיצו את האטרקציות הכי מעניינות ולא תלכו חלילה לאיבוד בלב היער.

כל טיול בקוסטה ריקה מתחיל בעיר הבירה סן חוזה שבמרכז המדינה. כאן כדאי להציץ בשני מוזואנים ייחודיים – מוזאון הג’ייד (אבן הירקן) ומוזאון הזהב. בשניהם אפשר לקבל מושג על עושרה של הארץ ועל השינויים שעברה מאז הגעתו של קולומבוס לפני יותר מ-500 שנים.

מסן חוזה ניסע למפלי לה פז הנמצאים בלועו העצום של הר הגעש פואז המשתרע על פני כקילומטר וחצי. בסביבת הר הגעש מזנקים מן האדמה כמה מהגייזרים הגדולים בעולם. עוד באזור זה נבקר במפלי לה פז ובגנים הנהדרים הסמוכים להם ולא נוותר גם על מצפה הפרפרים הגדול בעולם, בו רואים שפע יונקי דבש, תצוגת נחשים, קופים, חתולי בר וגני אורכידאות.

מכאן מובילות אותנו דרכי השטח שחוצות את יערות הגשם של קוסטה ריקה לשמורת מנואל אנטוניו על חוף האוקיינוס השקט. השמורה זוכה למוניטין עולמי בזכות יערות הגשם, המגוון האדיר של צמחים טרופיים ובעלי חיים שרואים בה, כולל קופים ומאות מיני עופות, בזכות החופים הלבנים והארוכים ושוניות האלמוגים. הפארק מהיפים באמריקה כולל בשטחו ארבעה חופים, שלכל אחד מהם מאפיינים מיוחדים.

בילוי במנואל אנטוניו כולל הליכות מרתקות ביערות העתיקים, האזנה לצווחות הקופים בצמרות העצים ובילוי על חופים. חלק מרתק בחווייה הוא הביקור בחוות ריינמן בה משמרים את החי והצומח הייחודי ליער הגשם. אחר כך אפשר לפנות לפעילות ההרפתקנית שהופכת את קוסטה ריקה לארץ מיוחדת במינה. יש המון אפשרויות וצריך לבחור. אז מה מדליק אתכם? דהרה על אופנועי ים באוקיינוס השקט לצד דולפינים מזנקים ולווייתנים? או אולי שיט בין איים מסתוריים והפלגה ביער המנגרובים שחלק ממנה מוקדש לתצפיות על קופים, רקונים מגוון רב של חיות מים וסחלבים?

 המשכו של המסע המרתק מוביל אותנו למונטה וורדה –  אזור בתולי שהקימו קווייקרים אמריקאים בשנות ה-50. ביער העננים מונטה ורדה נבין היטב מדוע אומרים שבקוסטה ריקה אפשר לצעוד מקצה האחד של הארץ לקצה השני על כבלים שנמתחו בין צמרות העצים. הם אמנם מגזימים אבל הסיפור הזה נותן מושג לא רע לגבי האפשרויות שחובבי ההרפתקאות זוכים להן במדינה המיוחדת הזאת. מונטה ורדה היא המקום הנפלא ביותר להתנסות בו בהליכה על גשרי חבלים בין צמרות העצים. שינוי נקודת המבט שלנו, מכזו שקרובה אל הקרקע למבט מצמרות העצים משפיע  על תפיסת המציאות כולה.

ממונטה ורדה ניסע להר הגעש ארנאל. הארנאל הוא אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בקוסטה ריקה. בשמורת הארנאל, שבצפון מחוז אלאחואלה הקרוב לגבול עם ניקראגווה אפשר ליהנות מן השפע הירוק שהגשמים הטרופיים משקים ללא הפסקה. האזור רווי בנהרות גועשים, מעיינות חמים, לגונות, פארקים, צמחייה עשירה וחיות בר. נחלוף בדרכי שטח, נרד מהגבהים של מונטה ורדה ונעצור לביקור במפלי פרסקו שאשדות מים ממלאים אותם. נמשיך לאגם ארנאל ונטבול במפלי פורטונה החמים.

חלק מן החוויה שלנו הוא היכרות עם החקלאות המקומית – לשם כך נבקר בלה קאסונה – חווה חקלאית לגידול קפה, קקאו ,קנה סוכר ופירות טרופיים. לתר יש היסטוריה עשירה וכך נכיר את תהליכי הייצור המסורתיים, נשתתף בהכנה ונהנה מטעימות. זו הגם הזדמנות למפגש עם בני שבט המלקו, אחד משבטי האינדאנים האחרונים המשמר את דרכי החיים והמסורת בקוסטה ריקה. במהלך הביקור אצל בני השבט נכיר את בקתת השאמאן ונשתתף בסדנת ליקוט צמחי מרפא. משם נמשיך לאזור חואנלימה לסדנת בישול בבית מקומי.

ביקור מרתק במיוחד מזמנת לנו שמורת הטבע טורטוגרו (Parque Nacional Tortuguero), על חוף הים הקריבי, בצפון מזרח המדינה ולא רחוק מן הגבול עם ניקרגווה. שמורה זו התפרסמה בזכות החופים שלה שמשמשים אתרי קינון בטוחים עבור צבי הים הירוקים – מין בסכנת הכחדה חמורה. פארק טורטוגרו מורכב מרשת תעלות ואגמים בהם חיים בעלי חיים רבים כמו קרוקודילים, איגואנות, צבים, קופים ולמעלה מ-300 סוגי ציפורים.

הסיור בכפר טורטוגרו הנמצא בשולי הפארק, בין הים והתעלה הראשית מאפשר לנו לפגוש את שורשיה המקפיצים של מוסיקת הרגאיי.  לכל אלה יש להוסיף את המפגשים הנהדרים שקוסטה ריקה מאפשרת ויש כאלה מסוגים שונים. המרגשים ביותר הם כמובן המפגשים עם ה”טיקוס” – תושבי הארץ שהם מכניסי אורחים ומסבירי פנים. החוויה המקומית במהלך הביקור בקוסטה ריקה מאפשרת לנו לערוך היכרות עם ילידי הארץ שנהגנו לכנות אינדיאנים, עם מומחים לצמחי מרפא, שגדלו ביערות ולצדם ויודעים לשלב את המסורת העתיקה של אבותיהם עם החידושים של תקופתנו. יש כאן אפשרויות לבקר ולהכיר חוות חקלאיות בהם מגדלים קקאו, קפה וקנה סוכר. יש אפשרות להכיר את הבישול במטבח הקוסטה ריקני ואת השימוש המגוון בפירות הטרופיים.

פגישות אחרות, מרתקות לא פחות הן אלה עם בעלי החיים המדהימים של הארץ – קופים משעשעים, ראקונים מוזרים, עופות צבעוניים כמותם לא ראינו מעולם, צבי ים נדירים ועוד.

ביקורים אלה משלבים את הנסיעה בג’יפים בדרכי עפר טובות עם קטעי הליכה ברגל, שאורכם נקבע כמובן בידי המשתתפים. חלק מן הייחוד של קוסטה ריקה טמון בכך שבזכות הקרבה היחסית לארצות הברית אפשר ליהנות בה מכל העולמות – תשתית טובה, בתי מלון איכותיים, דרכים נוחות אבל גם ניתוק, בריחה מן העולם המערבי לחיק הטבע הפראי ושימור של אוצרות שבמקומות אחרים אפשר כבר רק לחלום עליהם.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!