סתיו ביוון ובלבבי – ועתה נותרתי בשלכת

שתף
WhatsAppEmailFacebook

יוון ההררית היא פלא בכל השנה, אבל בסתיו היא זוכה ליופי מיוחד במינו. היערות מצהיבים, העלים נעשים אדמדמים וזהובים, כתמי צבע עז ממלאים את הנוף והאזור כולו, רכס הפינדוס, חבלי אבריטניה וזגוריה, נהפכים לארץ הפלאות שלנו. טיול הסתיו של MEDRAFT  ליוון ההררית הוא הזדמנות לחוות את יפיו של הטבע לצד הפינוקים שהכפרים הקטנים מעניקים לנו – אוכל מצוין, יין טוב ואווירה שאין כמותה.

שירו של אמיתי נאמן “סתיו בחלונות ובלבבי” לא נכתב כנראה על יוון ובכל זאת אי אפשר שלא להיזכר בו כאשר מתכוננים לטיול הסתיו שלנו ביוון ההררית. בבית השלישי של אותו שיר נהדר שביצעה נחמה הנדל נכתב: “גם צחוקנו גולגל עם שמיים. / נהרו ההדים וחייכו ההרים, / עת נשאת אותי על כפיים.”

ההרים בצפון יוון מחייכים אלינו בעונה הזאת באופן מיוחד ואנחנו נושאים אתכם על כפיים לזגוריה. “זגוריה” פירושה בשפות הסלאביות “מעבר להרים”. הכוונה כאן להרי הפינדוס (Pindos). בחודשי הסתיו, בין ספטמבר לנובמבר, מתכסים ההרים של זגוריה שלכת נפלאה, צבעונית, ומרהיבה.

חבל זגוריה מספק לנו הפתעות בכל יום. זה אחד מאותם מקומות שלא ממהרים להסגיר את הסודות שלהם ודווקא טיול ג’יפים, שעובר בדרכים הכפריות הקטנות, כאלה שרק תושבי המקום מכירים, מאפשר לנו להכיר את האזור הייחודי. במשך שישה ימים אפשר להספיק הרבה בחבל ארץ לא גדול, שדרכי העפר ההרריות שמרשתות אותו מובילות אותנו לכל פינה. תחילה ניסע לאורך נהר הקרפיניסטיוסיס, נעצור ליד מנזר פרוסוס כדי ליהנות מן הנוף ונמשיך אל המערה השחורה. כבר בשלב הזה קל להבין שהטיול המיוחד הזה הופך אותנו לחלק בלתי נפרד מן המיתולוגיה היוונית.

נמשיך ונחצה את רכס אבריטניה (Evritania). ניסע לאורכו של נהר האגרפיוטיס, נכיר את הפסגות הגבוהות, כנסיות הרריות מבודדות ושלוות, מפלים שוצפים, טחנות קמח עתיקות וגשרים שצורתם קשת מושלמת והם בנויים אבן וחוצים את הנהרות כבר מאות שנים.

לכל אלה נוסיף את אגם פלסטירה (Plastira), שנחשב לאחד האגמים היפים ביוון. אחר כך, במעמקי חבל זגוריה, נצעד לאורכו של קניון ויקוס (Vicos), שמופיע בספר השיאים של גינס כ”קניון הצר העמוק ביותר בעולם”. אנחנו אוהבים שיאי עולם.

חובבי התרבות והאוכל הטוב ירוו כאן נחת משפע של שרידים מרתקים מן העבר ומן הכפרים העתיקים, שנותרו כמעט ללא שינוי מאות שנים כמונודנדרי (Monodendri), פפינגו (Papingo) וקאסטראקי (Kastraki). בכל אחד מהם מגישים לנו אוכל יווני אמיתי, טעים, טרי, כזה שגורם לנו ללקק את האצבעות. גם נגינת הבוזוקי, השירה והמוסיקה היוונית הנפלאה גורמים לנו טונות של נחת.

ואז, כשנדמה שהכול כבר טוב וראינו את המיטב מגיעה גולת הכותרת – ביקור במנזרי מטאורה (Meteora), שניצבים בראש צוקי סלע בגובה מאות מטרים. במשך שעות ארוכות אנחנו מתבוננים בהם פעורי פה ותוהים איך הצליחו הנזירים לבנות את המנזרים המדהימים האלה בראש הצוקים שעליהם הם ניצבים. יש כאן תעלומה ומראה ייחודי שכמותו לא תוכלו לראות בשום מקום אחר בעולם.

חובבי האדרנלין ופעילות האקסטרים ירוו נחת מרפטינג בנהר האיליאקמונס, הארוך בנהרות יוון. עוצמת הזרם אמנם תלויה בכמות המשקעים, אבל אנחנו יודעים להפיק משיט כזה את המיטב בכל מקרה. לאחר הרפטינג, כאשר מתעורר התיאבון, נעצור לביקור קצר והפסקת צהריים בעיר גרבנה. כל אלה הן חוויות מסעירות, שממלאות לנו את המצברים של הנפש ומאפשרות לנו לחכות עוד שנה, או לפחות כמה חודשים לנסיעה הבאה. מה הפלא שההרים מחייכים?

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!