סתיו בחלונות ובקרפטים

שתף
WhatsAppEmailFacebook

הרגע בו מתחלפים צבעי העלים הוא רגע של קסם ברומניה. היערות נהפכים לשטיח מגוון – בין ירוק לאדום, בין צהוב לזהב. טיול הסתיו של MEDRAFT להרי הקרפטים מוביל אותנו אל הכפרים הקטנים, שבילי ההרים, האוכל הנפלא והפשטות המבורכת שאי אפשר כבר למצוא במקומות אחרים. בראש ובראשונה הוא מוביל אותנו לאוויר אחר – נקי יותר, צלול, שמנקה את הראש והנשמה.

אתרי הטבע בהרי הקרפטים ברומניה עוצרי נשימה. הדוגמא הראשונה בה נבין עד כמה האמירה הזאת נכונה היא עמק פרחובה (Prahova) עם הנופים הנהדרים והירוקים. הדרך מתפתלת לעומק רכס הקרפטים ואנחנו נפרדים מן הציבילזציה המוכרת ועולים במעלה רכס בוצ’ג עד לגדת אגם בולבוצ’. הנוף ירוק, טבעי, נטול השפעות או הפרעות. זאת בדיוק ההפסקה לה נזקקנו מן המירוץ הגדול של החיים. כאן בלב ההרים אפשר לחקור את פתחה של מערה שחבויה מאחורי מנזר קטן ובתוכה זורם נחל. כאן אפשר להבין כמה יפה הטבע בקרפטים. ומכאן קצרה הדרך לסינייה (Sinaia), עיירת הנופש הנודעת עם הארמונות המפוארים בני 200 השנה.

כדי לאזן בין הטבע לתרבות נבקר בברשוב, בה יש כמה שווקים מעניינים, נטפס ברכבת להר טמפה לתצפית מרהיבה על העיר ואז נחצה בדהרה את הקרפטים בדרך שטח שעוברת ביערות הצפופים ומגלה לנו שוב, בפעם המי יודע כמה, את היתרונות האדירים שיש לטיול ג’יפים. אין דרך טובה יותר להכיר את הארץ, את המקומות הסודיים, שרק מי שמכיר היטב את דרכי ההרים ואת היכולות הנהדרות של הג’יפים יכול להוביל אליהם. זו גם הדרך הטובה ביותר לפגוש כמה מן הצוענים המקומיים, שמשמרים עדיין את אורח החיים המסורתי שלהם. זאת הזדמנות נהדרת לשמוע נגינה של צוענים אמיתיים, עם חוש הקצב המצוין, האופי המיוחד והאווירה המשפחתית. מפגשים כאלה הם מסוג הדברים שמתחוללים רק בטיול ג’יפים של Medraft, שמגיע גם למקומות הנידחים ביותר בהרים.

דרכי ההרים יובילו אותנו אל רכסי הפיאטרה קריולי ואל הבוצ’ג ואל האוכף הכפרי בו נטייל בין החוות ליערות. נשוטט קצת ברגל בקניון היפה של זרנשט, בין מצוקים מרשימים ואז, ניסע כדי לראות את הנופים המרהיבים של מגורה ופשטרה. כאן, באזור דומבוויצ’וארה פועלים כורתי העצים. כאן גם חייבים, פשוט חייבים, לטעום מן הקיורטוש המקורי, זה שהתפרסם בעולם כולו אבל כאן הוא טעים יותר מבכל מקום אחר.

המשך הטיול בחציית טרנסילבניה, בין הכפרים הקטנים כמו ויסקרי, בין העגלות והסוסים, הנפחיה והחקלאים המסורתיים. כל אלה מובילים אותנו אל העיר העתיקה סיגישוארה ואל המגדלים, החומות והבתים העתיקים שלה.

אחד משיאיו של טיול הג’יפים בקרפטים הוא בלי ספק הטיפוס אל בלאה לק  (Balea) בגובה 2000 מטר – האגם האלפיני בראשו של רכס הפאגרש. כביש מיוחד במינו מוביל אל האגם והנופים לאורכה של הדרך הם מאותן חוויות שזוכרים ונוצרים שנים רבות אחר כך.

אבל מה שזוכרים אלה לא רק הנופים. דווקא האנשים נחרתים לעתים בזיכרון אפילו יותר. תושבי הקרפטים הם מכניסי אורחים, אוהבי מוזיקה, ריקודים, אוכל מצוין, כפרי וטרי ואם אפשר גם לגימה קטנה של “צויקה” ביתית, משקה אלכוהולי חריף שבכפרים רבים מכינים בבתי האיכרים ושמחים לכבד בו אורחים חשובים. אחרי ששותים קצת מן הצויקה – קל הרבה יותר לרקוד וברומניה אוהבים לרקוד וששים אפילו ללמד ריקוד או שניים את האורחים.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!