מקום בלב – ארמניה

שתף
WhatsAppEmailFacebook

יש מקומות שנכנסים לנו ללב ובדיוק בשל כך ארמניה היא הרבה יותר מעוד יעד לטיול. הביקור בארמניה מאפשר לנו לחוות טיול מסוג שונה ומרגש. עוד לפני שנדבר על הנופים המופלאים וההרים הגבוהים – בואו נדבר על הכנסת האורחים, על החום האנושי הנדיר, על האוכל המצוין ועל הברנדי אררט שמחמם לנו את הבטן ואת הנשמה. טיול הג’יפים של MEDRAFT בארמניה מעניק לנו חוויה בטוחה לחלוטין במרחבים העצומים, בין הכפרים הקטנים, המנזרים העתיקים, הנוודים על דרך המשי, האומנים שמשמרים מסורת קדומה, השווקים של פעם והאנשים של עכשיו. והם מחייכים אלינו במאור פנים.

מסתורין היא תכונה חשובה כאשר אנחנו מגיעים למקום חדש. כאשר יוצאים למסע מוטב שלא הכול יהיה ברור מן ההתחלה, מוטב להשאיר כמה פינות שעוד נגלה בהמשך. לפעמים צריך לנסוע רחוק מאוד כדי להשיג את הדברים היפים האלה אבל ארמניה מאפשרת לנו לעשות זאת במרחק נסיעה קצר, בשלווה ובביטחון מלא. באפריל, כאשר האביב בארמניה בעיצומו וההרים ירוקים ופורחים, זוכים המבקרים לחוויה מיוחדת במינה.

שני אזורים אקלימיים נפגשים בארמניה – המדבר מדרום והאזור הגשום מצפון. אלה בשילוב ההרים הגבוהים יוצרים נוף עוצר נשימה ומגוון עצום של צמחים ופרחים. באביב נפרשים לפנינו מרבדים ענקיים של פרגים, כרים קוצניים פורחים שופעים על המדרונות והשדות מתמלאים בכלניות, אירוסים ועוד.

מאחורי כל מקום בארמניה מסתתר סיפור. הנה למשל – מבצר אמברד שהוקם לפני 1400 שנים והוא צופה על המרחבים הגדולים, על רמות העשב ועל הדרכים המתפתלות שהג’יפים שלנו דוהרים בהן. אמברד בארמנית פירושו “המבצר ששוכן בעננים”. כאשר עומדים בו וצופים על הנוף מבינים כמה השם מדויק. מגובה 2300 מטר – רואים את המרחב הגדול כולו. אפשר לנשום עמוק ולהבין מדוע אנחנו אוהבים כל כך לטייל. בדיוק כדי להגיע למקומות כאלה, שמספקים את הסקרנות, את אהבת המרחבים ואת שמחת החיים.

לא רחוק מאמברד נבקר באוהלי היזידיים. כמה הזדמנויות יש לנו לפגוש נוודים אמיתיים, שמתפרנסים עדיין כמו אבות אבותיהם מרעיית עדרים ומנדודים בין ההרים? ביקורים כאלה הם בדיוק מסוג החוויות שאנחנו מחפשים ואלה בדיוק המפגשים שאפשריים רק בטיול של MEDRAFT שמבוסס כולו על ידע והיכרות של מדריכים מקומיים.

עיר הבירה הארמנית ירוואן (Yerevan) מאפשרת לנו לטעום ולהכיר את השווקים הנהדרים, המטבח הארמני המופלא, הריח והטעם המשכר של הירקות הטריים, הבשר הצלוי על האש, הריבות הטבעיות, תבשילי החיטה המלאה והפירות. כאן אפשר גם ליהנות מן המוזיקה המקומית, הריקודים העממיים והברנדי שהארמנים אומרים שהוא הכי טוב בעולם.

ירוואן היא עיר גדולה ושוקקת חיים. יש בה מרכזי קניות גדולים, בתי מלון מצוינים, מסעדות, ברים, חיי לילה פעילים מאוד ואוכלוסייה גדולה וצעירה מאוד, רובה מגיע לעיר כדי ללמוד באוניברסיטה הוותיקה שלה והאווירה הסטודנטיאלית היא חלק חשוב מן העיר. חובבי המוזאונים והתרבות ייהנו בירוואן גם מכמה מן המוזאונים הטובים והגדולים במדינה – כמו המוזאון הלאומי ומוזאון הארכיאולוגיה.

התרבות הקדומה של ארמניה מציצה אלינו מכל כיוון. כאשר נעלה במעבר הרים שגובהו 2400 מטר לשערי סיסיאן (Sisian) ונבקר במצפה הכוכבים העתיק –זורטס קטור נבין את גדולת תושביה הקדומים של הארץ. דוגמא נוספת ליכולת המרשימה הזו נמצא במנזרי טאטב (Tatev) בדרום המדינה. כבר לפני 600 שנה פעלה כאן אחת האוניברסיטאות המתקדמות והמשפיעות במדינה. טאטב מופיעה היום אפילו בספר השיאים של גינס – כאן נמצא הרכבל הארוך ביותר בעולם. אורכו 5250 מטר והוא מספק לנו חוויה נפלאה של ריחוף מעל העמק.

הג’יפים מאפשרים לנו להגיע גם למקומות הנסתרים ביותר –  הרכס הגעשי העצום אוחטאסר, ערוץ השטן – הערוץ המדהים של נהר וורוטאן, שמורת היער דנדרופארק ואגם סוואן (Sevan) – היפה באגמי ארמניה. האגם בגובה 2000 מטר משתרע על פני שישית משטחה של המדינה. שמו מגיע כנראה מן הצירוף של שתי מלים – המנזר השחור. במרכז האגם, על האי היחיד בו, אגן בנוי מנזר שאבניו שחורות.

כל מה שתואר כאן אמנם מדויק ונכון אבל אינו מעביר למעשה את ליבה של החוויה בארמניה. כדי להבין את הארץ המיוחדת הזו חייבים להכיר מעט את האנשים. הכנסת האורחים יוצאת הדופן, קבלת הפנים בבתיהם של תושבי הכפרים והנכונות שלהם לשתף אותנו בחייהם – כל אלה הופכים את הביקור בארמניה לייחודי כל כך. אחד משיאיה של החוויה הביתית מגיע בסדנת הבישול שמתקיימת באחד הכפרים. כאשר מלמדים אותנו איך אופים את הלחם ואיך מזקקים את הוודקה – רק אז אנחנו מרגישים שארמניה נכנסה לנו אל הלב.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!