מונטנגרו צובעת את הקיץ בירוק

שתף
WhatsAppEmailFacebook

אין יעדים כמו מונטנגרו. השילוב המצוין בארץ קטנה של ים והרים, יערות ואגמים, חופים ונהרות וקניונים עמוקים לצד טירות עתיקות – יוצר חוויה מיוחדת במינה. מונטנגרו כמו נוצרה לטיולי ג’יפים. הדרכים המתפתלות בהרים, המרחקים הנכונים בין התחנות, התצפיות המופלאות שמכריחות אותנו לעצור לקפה בדיוק בראש הצוק, האגמים הקטנים – העיניים של ההרים – שחודרים לנו לנשמה. תושבי הכפרים הקטנים שמשתפים אותנו באומנות המסורתית שלהם. כל אלה מושכים אותנו פעם ועוד פעם למונטנגרו בלב הבלקן.

הטיול שלנו יוצא לדרך מפודגיריצה בירת מונטנגרו, ששוכנת בדרום המדינה. ממנה אנחנו נוסעים הישר אל המרחבים ואל השטח – מזרחה לכיוון הגבול האלבני. אגם ריקבצקו (Rikavacko) הצמוד לגבול הוא מבוא מצוין לטיול כולו. הוא מבהיר עד כמו המלה “ירוק” רחוקה מלמצות את הגוונים בהם נפגוש. יש ירוק של מים, וירוק של עצים, עלים, לבלוב ונהר. כלאחד מהם יזכה מאיתנו לתשומת לב.

האזור המבודד מעניק לנו את מרחב המחייה והשקט שאנחנו כל כך זקוקים לו. כאן, כאשר הציביליזציה נראית פתאום רחוקה – אנחנו נושמים לרווחה. דרכי ההרים מתפתלות כאן בזיגזג נהדר, העצים מקיפים אותנו ואנחנו מאושרים. בואו נטייל.

אנו מסיירים עכשיו בקצה המזרחי של מונטנגרו, לצד אגם פלאב (Plav) ומפגש הגבולות עם קוסובו ואלבניה. זהו ליבו של הבלקן. כאן התחוללו בעבר מאבקים רבים על השליטה באזור. אימפריות באו והלכו, צבאות נערכו ונסוגו והכל עכשיו כה שליו, יפה ופסטורלי. אנחנו חודרים עמוק אל לב השטח – אל העמקים, מטעי השזיפים ולרכסים הגבוהים, לומדים להכיר מקרוב את רכס הקומובי (Komovi) מחודד הפסגות, את יערות האלון והאולמוס, את רכסי הקרסט ומעיינות הבדולח. זו הזדמנות נדירה להכיר גם את הקטון – בקתת קיץ שאליה מגיעים הרועים והאיכרים שמעבדים כאן אדמות רק בעונה קצרה. הג’יפים מובילים אותנו לכמה תצפיות מדהימות ממרומי רכס הקומובי – השני בגובהו במונטנגרו, שפסגתו מתנשאת לגובה 2500 מטר.

קצת יותר נמוך נבקר בכפר גוסינייה ובטחנות הקמח שלו, שמופעלות בכוח מעיינות המים הרבים האזור. נציץ אל עמק קרחוני עם מעיינות, אל מפל ש”נעלם”, ואל אמות מים עתיקות וחדשות שמעידות היטב על עקשנותם של תושבי האזור ודבקותם בהרים. זו גם הזדמנות מצוינת לעשות קצת קניות בשוק הקטן של הכפר מויקובאץ. וכמובן לטעום משהו מן המעדנים המקומיים.

תושבי הכפרים הקטנים כמו מויקובאץ הם אחת הסיבות הכי טובות למה כדאי להגיע למונטנגרו. הם חמים, מכניסי אורחים, אסירי תודה על כך שבחרנו לבקר במדינתם, שזכתה לעצמאות רק לפני מעט שנים ושמחים להציג בפנינו את המסורות העתיקות של הבלקן, את המתכונים הסודיים של הסבתא, את אמנות הגילוף בעץ, עבודת היד, חביצת החמאה וזיקוק האלכוהול הביתי. כל אלה אינם דברים שכתובים בספרים או במדריכים. צריך לראות אותם בעיניים כדי להבין ואז אי אפשר שלא לאהוב את אורח החיים הייחודי של תושבי הכפרים המבודדים. דרכי ההרים והג’יפים מאפשרים לנו לערוך איתם היכרות מסוג חדש ושונה.

מיד אחר כך אנו דוהרים לשמורת אגם ביוגרדסקה. היער שמקיף את האגם הוא אחד היערות הבתוליים האחרונים באירופה. כאן מחכה לנו טיפוס לשמורת ביאלשיצ’ה הנהדרת, שאי אפשר להתחרות בתצפיות שרואים ממנה, וכוסית אחת קטנה של סליבוביץ’ מתקתק. זה הרגע להיזכר בשזיפים היפים שראינו סביב אגם פלאב – הם חומר הגלם המשובח שדרוש להכנת הסליבוביץ’.

כל אלה הם במובנים רבים ההקדמה למנה העיקרית שעוד מחכה לנו – שמורת הטבע הענקית דורמיטור היא הפלא האמתי של מונטנגרו. רבים מונים אותה בין השמורות היפות באירופה. כדי להכיר אותה נצא להקפה רגלית של האגם השחור, שעצי אשוח גדולים מעטרים אותו בטבעת גבוהה. משם כבר קצרה הדרך לתצפית מרשימה על קניון הנהר טארה. הרפטינג אליו נצא באגם טארה הוא אחת החוויות הנפלאות שאפשר לחלום עליהן. הצוקים הגבוהים סוגרים על הקניון. הנהר מתפתל בין הצוקים וזורם במהירות. הסירות גולשות במורד הזרם והאדרנלין נוסק.

נכיר גם את קניון המרהיב של הקומרניצה, נחצה את אגם פיווה התכול, נרד אל הים האדריאטי ואל החופים הנהדרים של קוטור ובודווה ונספיק אפילו לשוט קצת באגם סקאדר הענק.

כאשר קוראים את הרשימה הזו מבינים  כמה גדול העושר של מונטנגרו, מבינים גם כמה חשוב לתכנן היטב את הביקור בה, כדי שאפשר יהיה לראות את כל אלה בשבוע אחד ואפילו ליהנות מקפה קטן על ראש ההר ועוד כוסית אחת על שפת האגם.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!