077-996-8720 dgfhytjyku

מגזין MEDRAFT

שבעת פלאי הטבע של ארמניה

מפתה תמיד לספר על התרבות הארמנית העשירה, על המנזרים, על האדריכל המופלא מומיק, על המעדנים והשווקים, אבל הפעם כדאי להזכיר דווקא פן אחר של ארמניה – מסקרן אפילו יותר. הטבע הפראי והפתוח מספק לנו כמה מן החוויות המרגשות ביותר. כדי להיזכר קצת על מה אנחנו מדברים כאשר אנחנו מדברים על הטבע בארמניה  – הנה שבעה מן המקומות הקסומים ארץ ההרים הפלאית. תנשמו עמוק כי החמצן משכר.

אגם סוואן

אגם סוואן הוא מקווה המים הגדול ביותר במדינה. בגובה 2000 מטר ובשטח של כרבע ממדינת ישראל. יש לו חשיבות עצומה בעיני הארמנים שמכנים אותו “היהלום”. קל להבין את היחס המיוחד לו זוכה האגם הגדול במדינה שאין לה מוצא אל הים. לאורך חופי האגם הוקמו כמה אתרי תיירות באיכות טובה והדגים שלו נחשבים למעדן שמגיעים ממרחקים כדי לטעום ממנו.

הר הגעש אוחטאסאר

דרך עפר תלולה מובילה אותנו לגובה 3000 מטר ואל ראשו של הר הגעש אוחטאסאר. אין בגובה הזה עצים אבל באביב המרחב כולו ירוק והמראה מרנין. סביבנו שרידי שלוגיות שנותרו מן החורף ובכמה מקומות אפשר למצוא כאן ציורי סלע מרשימים ביותר מן העת העתיקה. אלה מזכירים לנו שאנחנו לא הראשונים על פסגת ההר, אבל התחושה היא של הישג נהדר. ההרים פרושים לפנינו ואנחנו יכולים לחבק אותם.

 

המעיינות החמים של ג’רמוק

ג’רמוק (Jermuk) היא עיירת ספא שנהנית כבר מאות שנים מן האוצר הגדול שנתן לה הטבע – המעיינות החמים בגובה 2000 מטר שמושכים לכאן מבקרים סקרנים במשך כל השנה. יערות עצומים של עצי אלון מקיפים את העיירה. במרחק קצר נראה את מפל המים המרשים שניתך מגובה 70 מטר. הנוף כולו אלפיני, טהור, עם האוויר הכי נקי שאפשר לנשום ועם המרחבים הגדולים והבריכות החמימות והנעימות שעונג גדול לטבול בהן.

 

 לפרטים נוספים לחצו כאן>>

קניון נהר הווראטאן

בארמניה קוראים לו “הגרנד קניון שלנו” והם לא בהכרח טועים. קניון הנהר וורוטאן (Vorotan) מגיע במקומות הצרים והעמוקים ביותר שלו לגובה 100 מטר. הקירות זקופים ונישאים מעל עמק הנהר שאורכו 180 קילומטרים. כמה מן הקטעים בנהר שזורם בעומקו של הקניון נחשבים בין אתרי הרפטינג הטובים בעולם. הצבעים פשוט מהממים, המים צלולים והאדרנלין גועש גם כאשר עומדים על גדת הקניון ומתבוננים מטה.

 

שערי סיסיאן

מעבר ההרים שערי סיסיאן הוא דרך נפלאה שמגיעה בשיאה לגובה 2400 מטר. אזור זה בדרום ארמניה מתויר ומוכר פחות מאזורים אחרים. מעט מבקרים מגיעים לכאן והתושבים המקומיים מצטיינים בהכנסת האורחים ובחום שלהם. ממרומי מעבר סיסיאן אפשר לצפות אל האזור כולו והמראה נהדר. בתקופת האביב נפרשים כאן מרבדים של פרחים בשלל צבעים.

 

היערות הגדולים

יערות עד מכסים את המרחבים העצומים בצפון ארמניה. הדרך מובילה אותנו אל הקניון העמוק של נהר הדבד, אל הסרפנטינות המתעקלות של דרכי העפר, אל הפריחה האביבית, אל התצפיות היפות שמעל גיומרי ואל ספל קפה קטן ששותים אי שם, במקום שאין לו שם אבל הוא הכי יפה בעולם.

 

סימפוניית הסלעים

מצוקיו של קניון גרני בנויים מעמודי בזלת בצורת משושים. כמה מהם יוצרים מראה מפתיע ומרתק שזכה לכינוי ‘סימפוניית האבנים’. לא רחקו מכאן שוכן מנזר המערות Geghard הממוקם בנוף הררי נהדר וירוק לצד נחלים שזורמים בקניון עמוק ותלול.

תמונות נוספות מהטבע עוצר הנשימה של ארמניה

 

הירשמו למגזין MEDRAFT
לבירורים
נוספים חייגו
077-996-8720