03-578-0555dgfhytjyku

מגזין MEDRAFT

מעדן בולגרי עם הנעה קדמית

יש מקומות שנועדו לטיולי שטח בג’יפים. בולגריה היא בלי ספק אחד מהם. כאשר אנו מבקרים במדינה שהרים ויערות עצומים מכסים אותה, כאשר אנו נוסעים לארץ שהמרחבים בה עדיין גדולים, הנופים טבעיים, הכפרים קטנים והאוכל בטעם של פעם – רק אז אנחנו מבינים עד כמה חסרים לנו הטעמים הפשוטים, הנסיעות הטובות, התצפיות הנהדרות מראשי ההרים. אז הנה לפניכם טיול ג’יפים ייחודי בטעם של גבינה בולגרית מענגת.

BG-Jeep 9

כדי לראות את הנופים היפים ביותר בבולגריה יש להרחיק ולטייל בשני רכסי ההרים היפים ביותר במדינה – רילה (Rila) מדרום לסופיה ורודופי (Rodopi) מדרום מזרח לבירה. שם, בין ההרים הגבוהים, נפרשו בפנינו הדרכים הקטנות, המפותלות, שרק רכבי השטח החדישים של Medraft  יכולים לנווט בהם בקלות. כאשר יש את הידע, ההיכרות המקומית ואהבת המסע – בולגריה נהפכת מיעד אלמוני לגן העדן של אוהבי נהיגת השטח והג’יפים. ההתלבטות בין הנעה קדמית להנאה כבירה הופכת מובנת מאליה. בטיול שלנו שני אלה מתאחדים והופכים בדיוק לאותו הדבר. ככה אנחנו אוהבים את זה.

בכפר הקטן קובצ’ביצה (Kovachevitsa), למשל, לא התחוללו כמעט שינויים ב-700 השנים האחרונות. הכפר הוקם במאה ה-14 בידי אומנים וגם היום הוא מפלט נהדר מרעשי העיר הגדולה. זה המקום הראשון לאורך הטיול שלנו בו אפשר להתרווח באחד מבתי הקפה הקטנים, לטעום משהו טרי, להרים כוסית, ללגום ספלון קפה שבושל באהבה.

מקובצ’ביצה ממשיך מסלול הנסיעה מזרחה לאגם דוספאט (Dospat), שהוא למעשה מאגר מים ענק שנוצר בידי סכר גדול. הנוף בתקופת האביב ירוק בגוונים זוהרים, עצי הפרי פורחים והלב מתרחב באושר. כעשרים קילומטרים מזרחה נפנה בדרך צרה דרומה כדי להתבונן במעוק טריגראד (Trigrad Gorge). אין דבר שחביב עלינו יותר ממראה דרמטי כזה – קיר סלע אנכי בגובה 350 מטרים שמתנשא מעל הנהר הקטן שזורם אי שם למטה.

נרד בשביל הליכה נוח אל מערה סמוכה ששמה “גרון השטן” (Dyavolskoto ). יותר ממאתיים מערות התגלו עד כה באזור העיירה יגודינה (Yagodina). אורך המערה הארוכה ביותר עשרה קילומטרים! בשבע מן המערות יש שרידים ניאוליתיים בני 4000 שנים. לרבות מהן נקשרו מיתוסים מקומיים ולזו שמכונה “גרון השטן” מייחסים, בין היתר, את מסעו של אורפיאוס האגדי. על פי המיתוס בדיוק מכאן ירד אורפיאוס אל השאול כדי לחפש את אאורידיקה אהובתו. בלב המערה ניתך מפל מים ענק ויפה, שגובהו 42 מטרים. מדובר בפלא טבע אמתי אבל כאן, בלב בולגריה, זה אתר צנוע שלעתים קרובות לא מגיעים אליו כלל מבקרים. כך הם פני הדברים כאשר מבקרים בארץ שנחילי התיירים טרם פלשו אליה. כך זה כאשר נעזרים בידע מקומי, בהיכרות טובה של השטח וברכבי שטח נוחים.

כשעה נסיעה לכיוון צפון מזרח מובילה הדרך אל הכפר שירוקה לאקה (Shiroka Laka). עיקר פרסומו של המקום נובע מכך שכאן פועל בית הספר הבולגרי הלאומי לריקודי עם ומוזיקת פולקלור. 300 תלמידי בית הספר משמרים את המסורת הלאומית ואת רוח החיים של הכפר ההררי.

ההרפתקה הבולגרית שלנו כוללת עוד מיני מעדנים, בהם כדאי מאוד למנות את הרפטינג בנהר סטרומה, את הביקור במנזר רוז’ין, את התצפיות הנפלאות מרכס פירין ואת העיירה בנסקו, שנודעה אמנם כאתר סקי אבל באביב היא משמשת בסיס יציאה נהדר לטיולי שטח במרחבים העצומים שמקיפים אותה.

עוד לא אמרנו מאומה על האוכל והוא הרי מרכיב חשוב ביותר בכל ביקור בבולגריה. אי אפשר להבין את האיכות הנהדרת של הביקור בבולגריה מבלי לטעום את היוגורט הכפרי והגבינה הלבנה. איך אפשר להבין מהי בולגריה בלי לטעום קצת בניצה – מאפה עשוי עלי פילו ממולא בגבינה בולגרית, בתרד, באורז, בבשר ועוד. בארוחת הבוקר מגישים תמיד חביתיות (palachinki) או ספגניות (mekitsi) ומוסיפים לצידן ריבות, מרמלדה או דבש כפרי מקומי. פשוט ללקק את האצבעות. אבל רגע עוד לא הזכרנו את הטאראטור – מרק קר, שמכינים מיוגורט, מלפפון, שמיר, אגוזי מלך מרוסקים ותבלינים. אפשר להמשיך בכך עוד ועוד אבל מוטב פשוט לעשות מעשה – להצטרף לטיול של Medraft בהרי בולגריה. יהיה טעים.

BG-people 26

BG-Landscape 82BG-people 18DSC_0436DSC_0396BG-people 28DSC_0382DSC_0467BG-Landscape 78DSC_0459BG-Jeep 13BG-Landscape 10BG-Landscape 3DSC_0455BG-Landscape 61BG-Landscape 57BG-Landscape 55BG-Landscape 20BG-Landscape 65DSC_0392

הירשמו למגזין MEDRAFT
לבירורים
נוספים חייגו
03-578-0555
03-578-0555