03-578-0555dgfhytjyku

מגזין MEDRAFT

פריצת דרך באתיופיה

אפריקה קוראת לנו ולא בכל יום אפשר להכריז בחגיגיות על היכרות עם יעד חדש ומסקרן כל כך. מקום שמעטים מאוד מכירים, אזור מרתק שרק מטיילים בודדים מעטים פקדו בעבר ועכשיו לראשונה במדרפט גם בנהיגה עצמית. טיול הג’יפים לאזור השבטים בדרום אתיופיה, לאורך לאזור נהר האומו, הוא אירוע משמח כזה. בואו יחד איתנו לקחת חלק בהתרגשות, במסע ייחודי אל אחד האזורים המרתקים והמסתוריים באתיופיה

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

SHIN4396

איזה כיף לגלות מקום חדש.לראות נופי טבע מדהימים, לפגוש שבטים אותנטיים,לטעום טעמים שאינם מוכרים לרבים, להתנסות בחוויות חדשות, שלא נוסו עדיין בידי מטיילים אחרים. איזה כיף וכמה התרגשות מלווה את ההכנות לביקור הראשון שלנו באתיופיה לפי מיטב המסורת המיוחדת של מדרפט .

עמק נהר האומו, שמוצאו ברמה האתיופית וממנה הוא זורם בעוצמה גדולה לאורך 760 קילומטרים הוא אחד האזורים הנידחים באתיופיה. הנהר הגדול מגיע לסוף דרכו באגם טורקאנה שנמצא בשטחה של קניה. לאורכו של הנהר, עורק חיים מרכזי במדינה במזרח אפריקה, חיים שבטים רבים. הבולטים בהם הם שבטי הדורזה, ההאמר, הסורמה, הנייגטום, הבאנה, הקארו ועוד. קשה קצת להאמין, אבל גם עכשיו, בעיצומה של המאה ה-21 מהלכים רבים מבני השבטים האלה על גדות הנהר עירומים כביום היוולדם. בדיוק כמו הציידים והלקטים מתקופות קדומות, עליהם קראנו רק בספרי ההרפתקאות תושבי גדות נהר האומו מתקיימים בעיקר מציד ומלקט ומנהלים את חייהם בדיוק כפי שנהגו אבותיהם לפני מאות שנים. עכשיו יש לנו הזדמנות להצטרף אל החוקרים וכותבי הספרים – ולפקוד את אזור נהר האומו בדרום אתיופיה.

המסע לאורך הנהר מתחיל בארבה מינץ’ (Arba Minch), כ-400 קילומטרים מדרום לאדיס אבבה וכ-200 קילומטרים מן הגבול עם קניה. משמעות השם הוא “ארבעים המעיינות”. היא שוכנת על גדת אגם צ’אמו (Chamo) ומשמשת כעיר המרכזית בדרום הבקע הסורי – אפריקאי. כאשר נוסעים בכלי רכב בעלי עבירות גבוהה כג’יפים אפשר לטפס לכמה תצפיות נהדרות על אגמי השבר. טיול באזור זה מאפשר לנו לפקוד כפרים של בני שבט הדורזה, המתמחים באריגת כותנה וחיים בבתי מגורים מיוחדים, ממבני הארכיטקטורה המסורתית של אפריקה. סיור בשוק מקומי מאיר עניינים ומרחיב את האופקים. כל מה שחלמנו עליו בשוק אפריקאי מסורתי ואמתי נמצא בדיוק כאן – מול העיניים, תחת הידיים.

מכאן כבר קצרה הדרך אל הפארק הלאומי מאגו (Mago National Park) בו אפשר לראות יותר משמונים מינים של בעלי חיים גדולים, ביניהם הפיל האפריקאי, הבופאלו, ג’ירפות, צ’יטה, אריות ועופות רבים, חלקם נדירים מאוד. החוויה האפריקאית המרגשת הזאת מתרחשת לנגד עינינו, וללא הצפיפות והמולת התיירים שפוגעת בחוויה בשמורות אחרות. רק מעטים מרחיקים עד שמורת מאגו ושמורה להם הזכות להתבוננות שקטה ומרוכזת בתושבי השמורה. עוד בפארק הלאומי מאגו – מעיינות חמים, יערות, נופי סוואנה יפים ומגוון גדול של נקודות תצפית שגורמות לנו נחת.

בין בני השבטים החיים בפארק המסקרנים ביותר הם בני המורסי. אלה התפרסמו בעיקר בזכות הנשים שמכניסות לפיהן בגיל צעיר מאוד דסקיות חימר ואוחזות אותן בשפה התחתונה. אחרות תוחבות את הדסקיות המסורתיות לתנוכי האוזן.

החוויות הדרמטיות שצופן המסע בדרום אתיופיה כוללות גם מפגשים עם בני שבט הקארו, באזור מורלה, החיים לאורך נהר האומו ומפורסמים בקישוטי הגוף הצבעוניים שלהם, או פגישות עם בני שבט ההאמראשר שמעטרים את גופם בצבעים ובנוצות ומורחים את שערם באוכרה אדומה.

בניגוד למקומות אחרים, בהם משמרים לעתים את המנהגים המקומיים כדי שהתיירים יוכלו ליהנות מהם, בדרום אתיופיה יש לנו הזדמנות ייחודית, אולי חד פעמית, לחוות את המפגשים האלה באווירה אחרת – מקומית, אמיתית ונטולת “הצגות” שנועדו לתיירים. זוהי אפריקה האנושית, המרתקת והמסקרנת במיטבה.

בחלק האחרון של הטיול אנו מבקרים באזורים הצפוניים ההרריים של אתיופיה. תחילת הביקור בטיסה לעיר גונדר ממנה נוסעים לרכס הרי סימיין – גוש הררי גבוה, עשוי מסלעים וולקניים עתיקים שפסגותיו מגיעות לרום של מעל ל-4,000 מטר. נופים מרשימים אלה הוכרזו כשמורת טבע וכ”אתר מורשת עולמי” של אונסק”ו ואפשר לראות בהם את קופי הג’לאדה האנדמיים לאתיופיה. המשכו של הביקור בחבל זה כולל אתרים נפלאים ככפר וואלקה, שהיה אחד המרכזים של יהודי אתיופיה, “ביתא ישראל”, בכנסיית השילוש הקדוש שבגונדר ובמרחצאות המרשימים של פאסילידיס. התחנה האחרונה בביקור היא העיר לליבלה בת אלף השנים שהתפרסמה בשמה ירושלים החדשה.

לפרטים נוספים לחצו כאן>>

(תודות למשה (שין) שיינפלד על התמונות)

SHIN3060SHIN4816SHIN4576IMG_1773_FotorDSC_4463_FotorDSC_4705_FotorDSC_4731_FotorIMG_1698_FotorDSC_4758_FotorSHIN3800SHIN4700IMG_7573IMG_7637SHIN4559SHIN4540SHIN4281

הירשמו למגזין MEDRAFT
לבירורים
נוספים חייגו
03-578-0555
03-578-0555