יוון זה השטח שלנו

שתף
WhatsAppEmailFacebook

נהיגת שטח ביוון ההררית היא התגשמות חלומו של כל מי שיישב אי פעם ליד הגה. המרחבים הגדולים, הדרכים הצרות בלב ההרים הירוקים, הקניונים הצרים והעמוקים והתצפיות עוצרות הנשימה, כל אלה הם חלומו של כל חובב טיולי שטח, טבע ונוף. הטיול ביוון ההררית הוא גם חלומו של כל מי שנהנה לבקר בכפרים קטנים, שבתיהם מכוסים בגגות צפחה והטברנות המסורתיות שלהם מגישות את המנות היווניות הטעימות ביותר. עם כוסית קטנה של אוזו האביב היווני, הפריחה, המנזרים והנהרות השופעים מים נראים בדיוק כמו ההרפתקה שעליה חלמנו.

האביב הוא עונה טובה לבקר בצפון יוון. הנהרות בתקופה הזאת שוצפים יותר מאשר בכל חודש אחר בשנה. הפשרת השלגים מזרימה בהם כמויות אדירות של מים. גשר אבן צר שנשען על קשת גדולה בת מאות שנים חוצה את הנהר. אין נפש חיה מסביב. עלי היער מרשרשים ולצד הנהר מעליו חוצה הגשר פורחים אלפי פרחים כתומים, יפהפיים. זה הרגע הנכון לעצור את הג’יפ. להוציא את ערכת הקפה ולהתענג על היום. זה הרגע לברך על כך שהגענו לאחד המקומות היפים ביותר ביוון ההררית ויש האומרים אפילו באירופה כולה – חבל זגוריה בצפון מערב המדינה. מעט מקומות שימרו את יופים הטבעי ואת המסורת הנהדרת שלהם כמו אזור זה.

טיול הג’יפים של Medraft בצפון יוון מאפשר לנו לחוות בנהיגה עצמית את הפינות הנסתרות של הרי הפינדוס, את הנהרות העצומים שזורמים כאן באביב במלוא עוצמתם, את הכפרים הקטנים כמו מונודונדרי ואחרים שבהם שורה ארוכה של קשישים חובשי כובעי מצחייה מתבוננים היטב בכל מבקר שמגיע לרחובו הראשי והיחיד של הכפר. מעט מקומות שימרו את הרעננות, האותנטיות, המסורת והנוף כמו כפרי חבל אבריטניה, או זגוריה. אין מקומות בהם טוב יותר לעזוב לרגע את הג’יפ ולצעוד שעה-שעתיים ברגל במעלה קניון צר, שקירותיו תלולים. אין מקומות שב בני מאות השנים השתמרו כה טוב וכמובן שאין עוד מקום בעולם כולו כאזור מטאורה – בו אפשר לראות את המנזרים המדהימים התלויים-עומדים בראש צוקים אנכיים.

הכפר הקטן קרפניסי (Karpenissi), 200 קילומטרים צפון מערבית לאתונה, הוא שער הכניסה לטיולי האביב הנהדרים בחבל אבריטניה (Evrytania). הג’יפים מאפשרים לנו לנסוע בדרכי עפר צרות, בלב ההרים, הרחק מן הציוויליזציה ומיוון שהכרתם. כאן שולטים עדרי הצאן ומכאן רואים את המראות המופלאים של האגמים בצבע טורקיז עז, הפסגות הגבוהות, כנסיות הרריות מבודדות ושלוות ומפלים שוצפים, שנקראים “מפלי הגשם הנצחיים”. רק בצפון יוון אפשר לבקר במקומות כמנזר פרוסוס (Proussos) שבנוי על הסלע, טחנות קמח עתיקות וגשרים שצורתם קשת מושלמת והם בנויים אבן וחוצים כבר מאות שנים את הנהרות.

מאבריטניה נמשיך צפונה ומערבה לחבל זגוריה (Zagoria) הייחודי שזכה למוניטין כאחד האזורים הטובים באירופה לטיולי ג’יפים. הטיול של Medraft חולף לכל אורכה של זגוריה בדרכים הכפריות הקטנות, כאלה שרק תושבי המקום מכירים. כך נכיר את המנזרים הקטנים ביותר, את גדת הנחל שבה הכי נעים לפרוש מפה ולעשות פיקניק, את התצפית הנפלאה ביותר על העמק.

פירוש השם “זגוריה” הוא “מעבר להרים”. ההרים הם הרי הפינדוס (Pindos) ובאביב נפרסת בהם קשת מרהיבה של צבעים. כל זה מעורר כמובן תאבון גדול ואין כמו האוכל היווני שמגישים לנו בכפרים כדי להשביע אותו. סלט יווני עם גבינה טרייה; סופלאקי עסיסי מבשר נהדר, שזה עתה ירד מהאש. לחם שאפו הבוקר במאפייה המקומית והמון יין, או אוזו, או ליקר מפירות שהבשילו בשנה שעברה.

אין עוד תחושה של סיפוק ונחת כמו הרגע הנהדר שבו אנחנו נוסעים באיטיות לתוך אחד הכפרים העתיקים – מונודנדרי (Monodendri), פפינגו (Papingo) וקאסטראקי (Kastraki). הכפר מונודנדרי ניצב על גבול שמורת הטבע “ויקוס–אאוס” – אחת השמורות הגדולות ביוון. קניון ויקוס (Vicos) בחבל זגוריה מופיע בספר השיאים של גינס כ”קניון הצר העמוק ביותר בעולם” והמראה נהדר. ממונודנדרי יוצאים מסלולי הטיול הרבים באזור. המפורסם שבהם חוצה את קניון ויקוס העמוק. תצפית מעולה נוספת יש לנוסעים מערבה וצפונה ממונודנדרי, דרך אזור יפה שנקרא “יער האבן” בזכות השילוב בין העצים לעמודי אבן לבנים-אפורים, עד לעמדת תצפית גבוהה מעל הקניון. כאשר האוויר מתחמם והנהרות שוצפים מים – זה הזמן לצאת לחבל גרבנה ולנהר התפוחים הוא נהר מילופוטמוס בו נצא תחילה לטיול רגלי ואחר כך לעוד שיא, אחד מני רבים, בהרפתקה היוונית שלנו – רפטינג במורד הנהר בסירות מהירות.

גולת הכותרת של כל אלה מגיעה לקראת סיום – ביקור במנזרי מטאורה (Meteora), שניצבים בראש צוקי סלע בגובה מאות מטרים ובמשך שעות ארוכות אפשר לעמוד מולם, להתבונן בהם פעורי פה ולתהות שוב ושוב איך הצליחו הנזירים לבנות את המנזרים המדהימים האלה בראש הצוקים שעליהם הם ניצבים. בלי חשמל, במכניקה בסיסית וברצון בלתי נלאה.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!