טיול אל ההרים והכפרים היפים ביותר

שתף
WhatsAppEmailFacebook

היכרות עם מדינה שרק לאחרונה נפתחה בפני מטיילים ותיירים דורשת ידע וניסיון. הטיול החדש באלבניה אמנם מורכב יותר מיעדים אחרים אבל הוא גם מסקרן, מהנה ומפתיע מאוד. מסלול הטיול של MEDRAFT באלבניה מוביל אותנו אל המקומות היפים והמרתקים ביותר בארץ ההררית והמסתורית הזו. אז לאן ניסע והיכן נבקר בארץ הנשרים?

אלבניה אינה מדינה גדולה – שטחה קצת יותר גדול משטח ישראל (28 אלף קמ”ר) ואוכלוסייתה כשלושה מיליון נפש בלבד. הנופים הרחבים והתרבות הקדומה הם שמושכים אותנו למדינה שמכונה “ארץ הנשרים”.

המסע האלבני שלנו נע צפונה – תחילה ניסע בג’יפים מטירנה הבירה למצודה ההררית קרויה (Kruje), בה נלחמו בכיבוש העות’מאני. המצודה הלבנה, בעלת המגדלים העגולים, צופה כבר מאות שנים על הנוף במרכז אלבניה. זו נקודת מוצא טובה להיכרות עם הארץ ועם תושביה. השוק המקומי ובו מוכרים עבודות יד יפהפיות, שטיחים, אריגים ייחודיים, בגדים ותלבושות מסורתיות ואינספור מזכרות. כל אלה מזכירים לנו שפעם כך נראתה אירופה, לפני שהכול נהפך תעשייתי, תיירותי מדי ומסחרי. זה הרגע להאט קצת את הקצב, לשתות קפה קטן עם תושבי הכפרים, להרים כוסית לחיים ולהיזכר שהחיפזון מן השטן.

מכאן אנו ממשיכים צפונה, עד גבולה של אלבניה עם מונטנגרו ועד הכפר היפה תאת (Theth), על גבולן של שמורות הטבע המופלאות של צפון המדינה. דרכי השטח שמובילות אותנו לתאת הן הסיבה האמתית למענה הגענו לאלבניה. הן פתוחות, נהדרות ומעניקות לנו את תחושת החופש והמרחב שמאפיינות את הטיולים של MEDRAFT.

הכפר תאת, בו נבלה זמן איכות, הוכרז כאתר היסטורי בזכות הכנסייה המקומית, בתי האבן העתיקים ו”המגדלים הנעולים”, ששימשו בעבר את הגברים בכפר כדי להתגונן מפני נקמת דם. לכל אחד מן האתרים האלה יש סיפור מיוחד במינו, מצמרר, מסקרן ומלהיב. המדריכים שלנו מכירים אותם היטב ובקרוב גם אתם תזכו ליהנות מכך.

הטבע המרשים בסביבת הכפר תאת מאפשר לנו להכיר את תופעת הטבע של העין הכחולה – המקום בו פוגשת נביעת מים קרים שמתפרצים מבטן האדמה את מימיו החמים יותר של נהר הביסטריצה. נצפה בקניון ובמפל המרשימים. במשך כמה שעות נטייל ברגל ובג’יפ ביער עצי אלון, אורן, דובדבן ואגוזי מלך. נהנה מארוחה כפרית, כמו שרק בכפרים כאלה יודעים עדיין להכין, עם חומרים טריים, מסורת ארוכה ואהבה גדולה.

מכאן אנו נוסעים מערבה לאגם הגדול ביותר בבלקן ואחד הגדולים באירופה – השקודרה. הגבול בין מונטנגרו לאלבניה חוצה במרכזו של האגם. בעיר בעלת שם זהה על גדת האגם נבקר ברוזפה (Rozafa) – הטירה האגדית של תושבי שקודרה. המצודה המרשימה בראש ההר היא כיום אחד הפארקים הארכיאולוגיים החשובים והיפים ביותר באלבניה. הנוף שנשקף ממנו פשוט נהדר. בזכות המיקום האסטרטגי החשוב זכתה רוזפה לכך שכל מצביא שכבש את חבל הארץ הזה באלפיים השנים האחרונות השקיע מאמץ גדול בכיבושה.

אגם שקודרה נמצא במערב המדינה והמשך המסע האלבני שלנו מוביל אותנו לפינה הצפון מזרחית של אלבניה ואל אחד מן המקומות היפים ביותר בבלקן – שמורת הטבע ההררית עמק וולבונה (Valbone). הרכסים האלפיניים האדירים, סלעי הדולומיט בשלל צורות, יערות ומפלי מים קטנים וגדולים הופכים את העמק למגנט לאוהבי טבע ונוף. מעט מקומות כאלה נותרו באירופה, במרחק כמה שעות טיסה מכאן, והג’יפים מאפשרים לנו ליהנות מן העמק בצורה הטובה ביותר. הטיול באזור זה מגוון במיוחד. נשוט באגם קומן, נפגוש את המקומיים בבקתות הרועים אליהן הם עולים בקיץ, נהנה מן המעדנים המקומיים ונלון בוולבונה.

לכל אלה, כדי לגוון עוד יותר, וכדי להוסיף עניין ועומק, נוסיף טיולים רגליים באזור הפארק הלאומי עמק וולבונה. נצעד (על פי היכולת) בלב האלפים האלבניים למפל וולבונה הגועש, נערוך פיקניק מפתה בחיק הטבע, נאכל במסעדות מקומיות את המעדנים האופייניים לאזור ונהנה מהשקט.

לאחר כל הטוב הזה ניסע דרומה, נבקר בעיירה ביירם צורי ונמשיך עד עיר הבירה טירנה בה נבלה היטב, נשיק כוסיות ונציין את סיומו של הטיול.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!