טוב ללכת בדרכים ביוון

שתף
WhatsAppEmailFacebook

המשורר נתן יונתן כתב את השיר הישן והטוב: “העולם עגול ופתוח/ עננים בסך הולכים/ עמהם בצעד בטוח / טוב ללכת בדרכים”. כמה שזה נכון. טיולי ההליכה שלנו מובילים אתכם למקומות היפים ביותר. חבל זגוריה ביוון הוא יעד מופלא לטיול הליכה. יש בו הכול – הרים ונהרות, גשרים ומפלים וכפרים קטנים שבסוף יום הליכה מזמינים אותנו ליהנות מהחיים. כה פשוט וכה טוב.

כמה מעט אנחנו רואים מן המכונית או האוטובוס. גם כאשר נדמה לנו שנגענו בטבע, בהרים, בנוף – למען האמת אנחנו עדיין די רחוקים. טיול ההליכה מאפשר לנו מגע בלתי אמצעי עם הפרטים הקטנים ביותר. הליכה בטבע מאפשרת למטיילים הצועדים להתבונן מקרוב, לנוע לאט, לנשום עמוק ובעיקר לספוג את מה שהם רואים וחווים. כאשר חווים את הטיול דרך הרגליים, בהליכה בהרים, בתנועה איטית קל להתעכב לצד פרח יפה, פרפר מרחף, שני צבאים שהופיעו על גב הרכס או עץ מיוחד. העננים, הרוח, העלים והציפורים – הכל נראה לפתע אחרת – קרוב יותר, חלק מאתנו.

טיול ההליכה ביוון מוביל אותנו לשבילי הרים בחבל זגוריה בצפון מערב המדינה. פירוש השם “זגוריה” הוא “מעבר להרים”. אלה הם הרי הפינדוס (Pindos). תחילתו של מסלול טיול ההליכה במונודנדרי (Monodendri). אחד הכפרים היפים והמעניינים ביותר בצפון יוון. בתי האבן העתיקים, גגות הרעפים האדומים והעצים שראו אינספור מבקרים. במונודנדרי אפשר עדיין לבחון היטב את האדריכלות המקומית – כל הבתים עשויים אבן אפורה, ערוכים היטב לחורף הקר עם אח מבוערת בכל חדר ועם גגות עשויים לוחות צפחה כהים.

מונודנדרי ניצב על גבול שמורת הטבע “ויקוס–אאוס” – אחת השמורות הגדולות ביוון. מן הכפר יוצא מסלול ההליכה שלנו שחוצה את קניון ויקוס העמוק ונמשך כשש שעות. מסלול ההליכה חולף, בין היתר, במנזרי הפרסקווי. הדרך מאפשרת לראות את המראה המרשים של קניון ויקוס, שמוכתר כאן בתואר “העמוק ביותר בעולם”. המנזר בקצה השביל מציע ספסלי אבן לצפייה נוחה יותר בנוף ובעיקר מרפסת תצפית נהדרת מעל הקניון. המשך הדרך מוביל אותנו לכפר פפינגו (Papingo).

הקניון המרשים הוא רק המפגש הראשון עם פלאי הטבע של זגוריה. אחר כך נצעד בהרים אל האגם האלפיני שזכה לשם “אגם הדרקון”. הנוף של חבל זגוריה מעולם לא נראה טוב יותר מאשר באותם רגעי שלווה, לצד בקתת ההרים בה נבלה את הלילה. זה הרגע לזמזם בו את הבית השני בשירו של נתן יונתן: “עננים שטים ברקיע / ורחב כאור שבילם / אם נלך ודאי שנגיע / עד סופו של העולם”.

אחרי כל אלה עוד ממתינים לנו אזור גרבנה ורפטינג מהיר ומרגש שמעורר את כל החושים ומעניק לנו את תחושת ההרפתקה שאנחנו כל כך אוהבים. אחרי הרפטינג, כדי להתחמם קצת, חשוב לצאת לעוד הליכה קצרה שמובילהלגרבנה ולאחת הטברנות הכי מיוחדות ביוון כולה, שמתמחה בתבשילי פטריות שנקטפו באותו בוקר ביער. זה הרגע שבו אי אפשר לוותר על כוס שקופה ובה אוזו עם מעט מים קרים.

עכשיו אנחנו מוכנים לשיא האמתי ולגולת הכותרת- ביקור במנזרי מטאורה (Meteora), שניצבים בראש צוקי סלע בגובה מאות מטרים.משמעות השם מטאורה ביוונית פשוטה: “תלויים באוויר”. אין דרך טובה יותר לתאר את האופן שבו צופים המנזרים על העמק. המיתוס המפורסם ביותר אמנם טוען שהצוקים הוטלו כמטאורים (ומכאן השם) לעמק בידי אל זועם, אבל לגיאולוגים יש הסברים מדעיים ומשעממים יותר,שכורכים סוגי סלע בבלאי ובנהרות עתיקים. אין רגע טוב מזה לשיר בקולי קולות את הבית האחרון בשירו של יונתן: “בנתיבי הרים נעפילה / נעבור שבילי עפר, / כל דרכינו בטח יובילו לעולם אל זה הכפר”.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!