חורף בקוטב הצפוני – 10 דברים שמעולם לא עשינו

שתף
WhatsAppEmailFacebook

לפעמים כולנו זקוקים לתזכורת כמה טוב לחיות, כמה אנחנו אוהבים לחיות, כמה אנחנו זקוקים לאדרנלין שמעניקות לנו נסיעות עם טעם של הרפתקה. כולנו זקוקים לדברים האלה שאנחנו עושים בפעם הראשונה בחיים ולא משנה בכלל בני כמה אנחנו. הביקור בלפלנד הרוסית מעניק לנו המון הזדמנויות כאלה. הנה 10 מהטובות ביותר. אחר כך חשוב לשתות כוסית וודקה בלגימה אחת מהירה.

דהרה במזחלת רתומה לאופנוע שלג – המהירות, הרוח בפנים, המרחבים הלבנים והבוהקים סביבנו, חוף ים ברנטס שאינו דומה לשום חוף אחר שראינו, כל אלה גורמים לנו התרגשות אדירה. הנסיעה הזו גורמת לנו להרגיש צעירים בהמון שנים ואין הרגשה טובה יותר.

מזחלות רתומות לכלבים – המסורת הלאפית נשמרת היטב בכמה מאזורים אלה של צפון מערב רוסיה. דהרה במזחלות שלג רתומות לכלבי האסקי היא אחת מן המסורות היפות ביותר של הסאמים (הלאפים). כך נהגו אבותיהם לנסוע במרחבי הטונדרה השטוחים וכך אפשר ליהנות גם היום מן הטיסה המהירה במזחלת שרתומה לתריסר כלבים מהירים וחזקים. אין דרך טובה מזו להבין את יופיו של הטבע המקומי. אין דרך יפה יותר להגיע למפגש עם עדרי האיילים (שזוכים כאן להגנה), עם בעלי החיים של הטונדרה ועם המרחבים.

החלקה על אבובי שלג נותנת לנו את ההרגשה שאנחנו עדיין ילדים. בדיוק כך החלקנו פעם, אבל אין שום סיבה לוותר או להפסיק. אבובי השלג הגולשים במורד מעוררים אצל כולנו צחוק גדול ומשחרר. משחקים כאלה טובים מאוד לבריאות ומעוררים את התיאבון. מיד אחר כך חשוב מאוד לאכול דג מלוח ולשתות כמה כוסיות של וודקה משובחת. רק כך אפשר להבין את הוויי המקומי לעומקו.

ארמונות בקרח – אמנות בניית הארחונות בקרח היא המקבילה הקוטבית של ארמונות החול שבנינו על חוף הים. אלא שארמונות הקרח יפים פי כמה, נוצצים, בוהקים באור השמש השוקעת מוקדם ובעיקר מטפטפים עד שנמסים.

קרוס קאנטרי על אגם קפוא – המשטחים הענקיים של האגמים הקפואים הופכים את ההחלקה עליהם לקלה. החיכוך מינימלי, הגוף כמו נע מעצמו ובתנועות מדודות, שקל ללמוד, אנחנו מתקדמים במהירות על המראה השטוחה והאדירה. גם זו חוויה שאי אפשר ליהנות ממנה בשום מקום אחר ואנחנו הרי כאן בשביל לטעום את הפעם הראשונה מכל דבר אפשרי.

בעלי החיים של הסאמים (הלאפים) הרוסים חיים בחוות ומשמשים כיום בעיקר דוגמא למסורת העתיקה והטובה. אפשר לראות את האיילים המבויתים, את כלבי המזחלות ובעלי חיים רבים אחרים.

לבוש מסורתי ומשחקים צפוניים – הערבות אמנם נראות לנו ריקות מאדם אבל המפגשים עם הסאמים ועם התרבות העתיקה והעשירה שלהם מלמדים המון על הקשרים של עמי הצפון. הגבול שנמתח היום לא הרחק ממורמנסק בין רוסיה לפינלנד ונורבגיה הוא כמובן גבול מלאכותי וחדש יחסית. לפלנד הגדולה, זו שנמתחת לרוחבה של דקנדינביה ובצפון מערב רוסיה, היא חבל ארץ גדול וטבעי שתושביו מאוחדים המאבק ההישרדות שלהם בתנאי הטבע הקשים ביותר. עם טמפרטורות שצונחות עשרות מעלות מתחת לאפס ועם ימים קצרים מאוד במשך כל החורף יש להם הרבה מן המשותף.

סאונה ורחצה באגם קפוא – אין פעילות רוסית יותר מזו. אין פעילות מטורפת יותר או משעשעת יותר או מהנה יותר. תחילה ישובים בבאניה – אמבט חם, לפעמים רותח, שהמהדרין מציבים אותו בבקתת עץ מחוממת היטב. כדי להיטיב לחוש את החוויה חשוב להגיש מעט וודקה איכותית. ואולי גם משהו קטן לאכול, נקניק טוב, חמוצים, קצת לחם שחור. אחר כך וזה חשוב במיוחד – רצים אל האגם שמימיו על סף קיפאון. בשלב זה מותר לשאוג במלוא הגרון.

דיג באגם הקפוא – המיומנות לקדוח חור בקרח, לשלשל לתוכו חוט עם קרס ולהעלות משם דג גדול אינה פשוטה ואינה מיועדת לחובבים, אבל אנחנו כאן כתלמידיםטובים והסאמיםילמדו גם אותנו ברצון איך בדיוק עושים זאת. אם הצלחנו לדוג משהו – האושר גדול אבל גם אם לא – החוויה עצמה מספקת בהחלט.

אבנים יקרות במוזאון הגאולוגי – אין אדם שאינו אוהב אבנים יקרות. רבים אוהבים לענוד אותן, אחרים מסתפקים במראה בלבד. המוזיאון הגאולוגי במורמנסק מציע מבחר עשיר מאין כמותו ואת אח האוספים היפים של אבנים יקרות באירופה.

ועוד לא אמרנו כלום על הזוהר הצפוני, שבכל ערב אנו מביטים בתקווה אל השמיים כדי לראות אותו אפילו לרגע.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!