זינוק בעלייה של מונטנגרו

שתף
WhatsAppEmailFacebook

לפעמים נדמה שמונטנגרו עוצבה במיוחד לטיולי ג’יפים. היא מאתגרת, הררית, בתולית כמעט לחלוטין, עם כמה מהתצפיות הכי יפות שראינו ועם תחושה של ‘גן משחקים’ חלומי. יש בה נהרות כחולים, קניונים עמוקים, יערות גדולים וחוף ים פנטסטי. כמו על פי הזמנה – כל הנסים והנפלאות האלה מרוכזים על פני שטח שהוא כחצי משטחה של ישראל ובמרחק טיסה קצר. המסלול החדש של טיול הג’יפים MEDRAFT במונטנגרו מאפשר לנו להכיר במשך שמונה ימים אינטנסיביים את המקומות הכי יפים וליהנות מן המעדנים, המשקאות והאירוח הכי נהדר.

מונטנגרו היא היהלום העולה, שעדיין לא לוטש, של טיולי השטח באירופה. רק בה אפשר עדיין לגלות הרים נסתרים, לא מוכרים, שדרכי שטח סלולות מובילות בהם לאגמים חבויים עם שמות כמו אגם השטן. היא עדיין מחוץ למסלול שכולם נוהרים אליו והתענוג בה פשוט עצום.

מפרץ קוטור על חוף הים האדריאטי, לא רחוק מדוברובניק, נראה כמו פיורד נורבגי. יש בו כמה חופים נהדרים, עם חול לבן ומי טורקיז, אבל ההרים של מונטנגרו קוראים לנו ולכן כבר בתחילתו של הטיול נעפיל אל הרכס הגבוה של שמורת דורמיטור, אחד המקומות הכי יפים והכי מרגשים באירופה. יש בה אגמים, קניונים, רמות גבוהות ותצפיות נפלאות.

היתרון של נסיעה בג’יפים חדשים ואיכותיים מתברר כבר בתחילתו של המסלול. כך קל לנו להגיע לאגם פיוה הכחל ולדהור מעל הקניון העמוק של נהר הקומרניצה.

ההיכרות שלנו עם הדורמיטור אינטימית ומעמיקה. הפסגה הגבוהה ביותר היא באבוטוב קוק (Babotov kuk) שגובהה 2522 מטר. האטרקציה העיקרית באזור זה והיעד של מסלולי הטיול היפים ביותר הם 18 האגמים הקטנים, כולם שרידי קרחונים, שנקראים כאן “עיני ההרים”. היכרות מעמיקה כזאת אפשרית רק בהליכה רגלית קצרה, סביב האגם השחור היפה, שעצי אשוח גבוהים מעטרים את גדותיו. או טיול רגלי מסביב לאגם ביוגרדסקה, בלב יער עתיק וצפוף, אחד משלושת היערות הבתוליים האחרונים באירופה. אפשרות מצוינת נוספת להיכרות כזאת היא בשייט באגם סקאדר – האגם הגדול בבלקן ליד הגבול האלגני – בין הנופרים ועופות המים, או בנסיעת שטח לכפר ואגם ריקבצקו – על הגבול האלבני.

ממרומי הרמה נוכל לראות מתצפית פנטסטית את הקניון העמוק של נהר הטארה. טארה הוא הקניון השני בעומקו בעולם, אחרי הגרנד קניון, בקולורדו בארצות הברית והמראה פשוט מדהים. חלק חשוב מן החוויה הוא הביקור בכפרים הקטנים שבהרים, בחוות ובבקתות הקיץ (הקטונים). כאן מכינים לנו את האוכל הכי טרי, הכי טעים והכי אמתי שיש. כאן אפשר גם ללגום קפה קטן וחזק או כוסית ליקר פירות שבעל הבית מכין במו ידיו כבר עשרות שנים. כמה מבעלי החוות האלה יודעים לספר גם על המורשת המשפחתית המקומית, כאשר טיטו והפרטיזנים נלחמו כאן בהצלחה בגרמנים בימי מלחמת העולם.

הכפרים הקטנים של מזרח מונטנגרו מציגים נופים שלא הכרנו, טחנות קמח עתיקות שמופעלות בכוח המים, מן הסוג שנותר רק במעט מאוד מקומות באירופה, אמות מים עתיקות וחדשות ופלאים גאולוגיים שרק בעלי ידע כמו צוות ההדרכה שלנו יודע למצוא, להסביר ולהראות. כל אלה משולבים באופן הטוב ביותר עם פינוקים מן הסוג שמוצאים בספא המצוין של המלון בקולשין.

חובבי הערים ייהנו מאוד מן הביקורים בפודגוריצה בירתה של מונטנגרו או מן הבילויים הסוערים בבודווה, שהיא בלי ספק “תל אביב על חוף הים האדריאטי.”

בעיר כמו בודווה קל להבין עד כמה שונים חלקיה של מונטנגרו. החוף המאוכלס מציע בילויים נהדרים אבל הנשמה, הנופים, הכיף הגדול ביותר הוא דווקא בדרכי ההרים הצרות, כאשר מגיעים לפסגה גבוהה, ועוצרים לרגע בצד הדרך, על כר דשא ירוק, כדי ללגום בנחת ספלון קפה לצד הג’יפ, לשאוף עמוק את האוויר הנקי ולהבין שזאת בדיוק החופשה שהיינו זקוקים לה.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!