השמים הם הגבול בקירגיזסטן

שתף
WhatsAppEmailFacebook

קירגיזסטאן היא צומת דרכים מופלא. כאן נפגשים המערב עם המזרח. אין עוד מקום בו אפשר למצוא בסמיכות כה גדולה את הבגדים, האוכל, התרבות, האמנות והנופים שמחברים בין אירופה לאסיה. טיול הג’יפים הסתווי של MEDRAFT לקירגיזסטן הוא הדרך טובה ביותר לחקור, להכיר ובעיקר לגלות את הצומת הנידח הזה. בואו למסע תגלית שהוא הרבה יותר מטיול. מרחבים עצומים מקיפים אותנו מכל עבר ואנחנו גומאים מרחקים גדולים. קנה המידה שונה, גדול יותר. הנהרות עצומים, פסגות ההרים גבוהות ומושלגות ונושאות את השם הנהדר ההרים השמימיים. כך זה כאשר נוגעים ברקיע השביעי.

ביומו השביעי של הטיול בקירגיסטאן אנחנו מגיעים לטאמגה (Tamga). זה מקום קטן מדרום לאגם איסיק קול, שחשיבותו טמונה בתבליט עתיק ויפה של בודהיסאטווא, שנמצא בו. כאן, במקום הזעיר הזה, מתגלה בזעיר אנפין סיפורה המופלא של דרך המשי. התבליט של בודהא הוא העדות הניצחת לכך שהנוסעים הקדומים, בני תקופתו של מרקו פולו האגדי, הגיעו לכאן מן המזרח כבר לפני 700 שנה. הם הביאו איתם מערבה את אמונתם ואת התרבות שלהם. בטאמגה אנו ניצבים בקצה המערבי של אסיה. הגבול עם סין נמתח רק כמאה קילומטרים מזרחה מאיתנו. ההרפתקה שלנו בעיצומה.

שטחה של קירגיזיסטאן הענקית גדול פי עשר מישראל. כדי הטעום ממנה כדאי להתחיל בשוק של עיר הבירה בישקק (Bishkek). הדוכנים צפופים וצבעוניים והמוכרים מכריזים על הסחורה ומציגים אריגי בד בצבעי טורקיז, סגול וירוק במחירים מצחיקים. לצידם מוכרים דגים שהגיעו הבוקר מאחת הימות הגדולות. ובדוכן השלישי מוכרים עבודות אמנות שמותירות אותנו פעורי פה.

הטיול בקירגיזסטן מוביל אותנו במעגל גדול. תחילה אנו פונים מערבה אל הרי אלא-טו. הפסגות הגבוהות מתנשאות ליותר מ-4000 מטר. הן מכוסות לחלוטין בשלג. מכאן מובילה הדרך מערבה, לאוש, לעמק פרגנה הוא עמק הסוסים המופלאים ולגבול עם אוזבקיסטן. נמשיך בעמק נהר סוסאמיר, ניסע לאורכו של הנהר השוצף קוק מרין ודרומה כדי לטייל בפינות המרשימות של הקניון בו הוא מתחתר.

הכפרים קטנים ותושביהם מכניסי אורחים. הם מגישים ביד רחבה אוכל ושתייה מצוינים וטעימים. בכפר קיזיל אוי (Kyzyl Oi), באחד מבתי התושבים המקומיים בהם נלון, נוכל להכיר את התרבות המקומית, את המנהגים והמסורת שמייחדים את האזור. בדיוק לשם כך הרי הגענו לכאן. בדיוק מאותה סיבה נלון באחד הלילות ביורטה, לחופו הדרומי של אגם סונגקול. כך חיים הנוודים המסורתיים, באוהלים בהם הרוח מנגנת על יריעות הבד.

כדי להעשיר עוד יותר את החוויה נצא לרפטינג על נהר הצ’וי, נרכוב על סוסים, בקניון סמיונובקה, נצפה במופע ”יולאק טרטיש” המאפיין את הנוודים בהרים וכמה אתרים עם ציורי סלע מרהיבים ליד העיירה צ’ולפון אטא. אין עדות טובה מזאת לחיי הנוודות והפולחן המקומיים.

בקיזיל קרגון רואים את הנופים ההרריים היפים ביותר עם תצורות סלע אדומות ומרהיבות. אחר כך נצא אל האגם היפה סונגקול (Songkul). אחד מנתיבי דרך המשי מוליך מכאן הישר לסין. התחנה הבאה – נארין (Naryn) – היא עבור רבים ליבה של דרך המשי וממנה קצרה הדרך לאגם איסיק-קול (Issyk Kul) העצום. הוודקה שמגישים לנו ליד האגם העצום צוננת ושקופה. המוסיקה גורמת לנו לדמוע, אולי שמא זה עשן המדורה שבוערת לצד היורטה? או שמא זאת המחשבה על כך שסוף סוף יצאנו להרפתקה הגדולה שהבטחנו לעצמנו במשך שנים כה רבות?

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!