השיגעון האלבני מתחת לאדמה מעורר גאווה

שתף
WhatsAppEmailFacebook

אף פעם אי אפשר לדעת מה יהפוך לאתר תיירות מושך ומסקרן עבור מבקרים. באלבניה מציגים עכשיו את הדוגמא הקיצונית בעולם לכך. מאות אלפי בונקרים קטנים, שנבנו במשך עשרות שנות הסתגרות וחשש, מנקדים עכשיו מפת אתרים מסקרנת ומיוחדת במינה. רק באלבניה אפשר לחוות חוויה כזו. למה הוקמו הבונקרים האלה ומה אפשר לעשות בהם היום?

אי אפשר להתעלם מהם. אי אפשר שלא לראות אותם. אי אפשר שלא לתהות מה הוביל לשיגעון האלבני שנהפך כבר לסמל של המדינה. בכל מקום שאליו מגיעים באלבניה, בין אם זה במרכז עיר הבירה או בכפר מרוחק, על חוף הים או בהרים, רואים אותם. הם דומים. כולם עגולים, נמוכים, מעין כיפות קטנות בקוטר כמה מטרים ועשויות בטון. הבונקרים של אלבניה זכו כבר למוניטין ולסקרנות עולמית. אפשר לתהות על השימושים העתידיים בהם, אפשר לנסות ולהבין בעזרתם את הסכנה שבהתמכרות במשך עשרות שנים לרודן יחיד ומעט מטורף אבל אי אפשר שלא לחייך ולהסתקרן כאשר רואים את הבונקרים האלבניים.

במהלך 40 שנות שלטונו של הרודן הקומוניסטי אנוור הוג’ה, ששלט באלבניה לאחר מלחמת העולם השנייה, נבנו ברחבי המדינה, בערים ובכפרים, בפרברים ובמרכז, כ-750 אלף בונקרים קטנים עשויים בטון. הקוטר של כל אחד מהם כשלושה מטרים ובשנים האחרונות זכו לכינוי “פטריות הבטון”.

כאשר בנו אותם חישבו את הצורך בהם כך שעבור כל ארבעה תושבים יתאים בונקר אחד. מנהיג אלבניה חי אז בחרדה נוראה מפני פלישה של מדינות המערב, שלא התרחשה מעולם. אלא שברחבי מדינתו נותרו אינספור מבני בטון בכמות שאינה מתקבלת על הדעת. חישוב מהיר מעלה שיש באלבניה 24 בונקרים על כל קילומטר מרובע. המדינה חיה אז בבידוד מוחלט. תושביה היו מנותקים מאיטליה או ממדינות יוגוסלביה לשעבר הסמוכות. היו לכך כמובן חסרונות רבים, אבל גם יתרונות מסוימים, שאפשרו לאלבנים לשמר את האופי הייחודי של מדינתם ובעיקר לשמר גישה פטריוטית וגאווה לאומית שאי אפשר כבר למצוא בשום מקום אחר בעולם. כל אלה נשמרו עד היום והופכים אל הביקור במדינה שכבר אינה מבודדת למרתק במיוחד.

לאחר שהשלטון הקומוניסטי באלבניה קרס ב-1990 תהו אזרחי המדינה, שהיו אז במצוקת דיור קשה, מה יעשו במבני הבטון. במהירות רבה נהפכו הבונקרים לדירות זעירות, למחסנים, בתי קפה, ברים או גני משחקים. רובם הגדול נותרו ללא שימוש עד היום.

במהלך השנים עלו גם רעיונות רבים לשימושים חדשים עבור הבונקרים, שקשה מאוד להרוס אותם או להיפטר מהם. הציעו לעשות בהם תנורי פיצה ענקיים, כוורות לדבורים, צימרים לתיירים, אולמות קולנוע זעירים, אכסניות נוער, או קיוסקים.

הבונקרים באלבניה משמשים עד היום כעדות לשלטונו רב השנים של הוג’ה. מבנה הפירמידה במרכז עיר הבירה טירנה, המזכיר את צורתם וסגנון בנייתם של הבונקרים – הוקם סמוך למקום מגוריו של הוג’ה כאנדרטה לזכרו. מאז הקמתו הוסב מבנה הפירמידה למרכז אירועים וכנסים. “פעמון השלום” שתלוי בפתחו יצוק ממתכת ששימשה בעבר תרמילי כדורים.

הבונקרים האלבנים הם דרך נוספת להכיר את המדינה המסקרנת הזו, שנותרה עד היום בצידה של אוטוסטרדת הקידמה האירופית.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!