הרגע בו הטורפים יוצאים לאכול

שתף
WhatsAppEmailFacebook

טנזניה היא גן העדן של חובבי הספארי ואוהבי בעלי החיים. יותר מארבעה מיליון בעלי חיים משוטטים בטנזניה – אבל דרושה ההדרכה וההכוונה הנכונה כדי לצפות בהם במקומות הטובים ביותר, ברגעים הנדירים, בשברי ההזדמנויות שעלולים לחמוק בן רגע. המדריכים המקומיים שלנו, יודעים לעשות בדיוק את זה. בואו איתנו, כמשפחה או עם חברים, לביקור בשמורות הכי מרתקות בעולם..

סרנגטי

שמורת הסרנגטי בצפון טנזניה היא המקום הנפלא ביותר באפריקה, יש שיגידו בעולם כולו. אין מקום בו רואים מקרוב, בבירור ובמדויק את הטבע במיטבו, על הרגישות והאכזריות שבו.

הסרנגטי היא אחת השמורות הגדולות ביותר במזרח אפריקה ושטחה (14 אלף קילומטר רבוע) גדול יותר מחצי מדינת ישראל. רק כאן אפשר לראות כ-3000 אריות וכמויות יפות מאוד של כל שאר בעלי החיים הגדולים – פילים, קרנפים, ברדלסים, נמרים, ואחרים.

טיולי הספארי בסרנגטי מתמקדים בשני שיאים  – האחד הוא הנדידה הגדולה והשני הוא עונת ההמלטות במהלך חודש פברואר. בתקופה זו אפשר לצפות במשפחות שלמות של בעלי חיים.

פעמיים בשנה, בחיפוש אחר שטחי מרעה טובים יותר, נודדים כשני מיליון גנו וזברות צפונה ודרומה. הם עוברים מן הסרנגטי למסאי מרה ובחזרה, חוצים באין מפריע את הגבול בין קניה לטנזניה. המחזה של מאות אלפי בעלי חיים גדולים שועטים בעוצמה בעדר אינסופי במרחבי הסוואנה נחשב אחד המראות המרשימים בעולם.

החוויה החזקה והמרגשת ביותר היא לצפות במאות אלפי הגנו חוצים את נהר המרה בטנזניה. העדרים נמצאים בסרנגטי מסוף ספטמבר ועד מאי. כששטחי המרעה מתייבשים הם נעים למערב הסרנגטי.

נגורונגורו 

שמורת נגורונגורו (Ngorongoro) שוכנת בצפון טנזניה, ליד העיר ארושה. שטחה כשליש משטח ישראל. האזור כולו הררי ומיוער ושונה מן השמורות האחרות בטנזניה, בהן מבקרים בעיקר במרחבי סוואנה גדולים. בליבו של אזור השימור שוכן מכתש נגורונגורו שאורכו כמעט עשרים קילומטר ושטחו 250 קילומטרים רבועים. המכתש הוא אחד המקומות הכי מדהימים בעולם וראוי בהחלט לתואר שהוענק לו פעמים רבות בעבר – “הפלא השמיני”. דמיינו את מכתש רמון רק ירוק מלא מים ואגמים ואת כל חיות הספארי במקום אחד יחסית מצומצם ואיתם משתלבים שבטי המסאיים ועדריהם שרועים את עדריהם בצמוד לעדרי זברות גאנו וחיות אחרות. אין מקום בעולם בו אפשר לראות בעלי חיים בצפיפות כה גדולה למטר מרובע כמו במכתש נגורנגורו.

הטבע במקום עוצר נשימה. בשמורה חיים יותר מ-20 אלף יונקים. המכתש יוצר עבורם מעין חממת גידול. זה מקום מצוין לראות בו אריות, נמרים, ברדלסים, זברות, גנו ואנטילופות כמו גם פילים, היפופוטמים ועוד. כיוון שיש במכתש מים ושטחי מרעה נרחבים בעלי החיים ששוהים בו אינם נאלצים לנדוד בסוואנה ומקיימים מערכת חיים עצמאית.

בני שבט המסאי מתגוררים כיום בשולי המכתש וברמות שמעליו. כחמישים אלף מסאים חיים באזור וכדאי מאוד לבקר בכמה מן הכפרים שלהם.

ארושה, מניארה וטרנגירי 

הפארק הלאומי ארושה (Arusha National Park) בצפון מזרח טנזניה הוא קטן (137 קמ”ר) אבל אפשר לראות בו כמה בעלי חיים שקשה למצוא בשמורות אחרות. כאלה הם למשל קופי קולובוס שחור-לבן נדירים. כיוון שהשמורה קרובה יחסית (40 דקות נסיעה) לשדה התעופה שלצד הקילימנג’רו במקרים רבים זאת השמורה הראשונה שבה מבקרים במהלך הספארי ולכן רבים זוכרים אותה באופן מיוחד.

שמורת מניארה (Manyara National Park) ממערב לשבר הסורי-אפריקאי כוללת חלק גדול מן האגם שנושא שם זהה. יש בה יער גדול עם עצי באובב רבים וכמה עדרי פילים. באגם מניארה קל למצוא אלפי פלמינגו ורודים.

שמורת טרנגירי (Tarangire National Park) זוכה לארח בעלי חיים רבים בעיקר בזכות נהר טרנגירה שחוצה אותה. בעונה היבשה, בין יולי לנובמבר מגיעים מאות פילים כדי לשתות ממי הנהר.

שמורת אגם נטרון

אחד הנקודות הייחודיות לטיול שלנו הוא אגם נטרון (Natron) המסקרן שבצפון טנזניה – טמפרטורת המים שלו מגיעה עד 60 מעלות צלזיוס כך שמעט מאוד מינים יכולים לשרוד בו. עם זאת, זהו בית גידול חשוב לפלמינגו , הניזון מהאצות הגדלות באגם. באזור האגם חיים רוב שבטי המסאי הפחות מתוירים בהם נבקר ונוכל לחוות את אורך החיים האמיתי. באזור מפלי מים רבים שם חיים קופי הבבון ומגוון רב של חיות כגון זברות, ג’ירפות וגנו וגם שבטי ציידים הייחודיים לאזור זה.

שמורת סלו

שמורת סלו (Selous) היא השמורה הגדולה ביותר באפריקה. שטחה כפול משטחה של מדינת ישראל. זו השמורה הדרומית ביותר בטנזניה ואחת הגדולות בעולם. יש בה את ריכוז הפילים הגבוה ביותר בעולם ורבים מאוד מרחיקים עד אליה כדי לצפות בהם.

הנהר Rufiji שחוצה את השמורה מושך עדרי פילים גדולים. הייחוד של סלו טמון גם בכך שאפשר לצעוד בה ברגל ולשלב סיורים רכובים עם הליכה ושיט.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!