הערים היפות

שתף
WhatsAppEmailFacebook

לערי פורטוגל יש אופי מיוחד במינו. בכל אחת מהן אפשר להבחין גם היום ביופי שנשמר ימי גדולתה של הממלכה, כאשר פורטוגל היתה מעצמה עולמית. אבל מעבר לכך יש בהן אינטימיות ואדריכלות נהדרת, חום אנושי והוד של אימפריה, ברים קטנים, שווקים מעניינים ותרבות ומוזיקה שמחממות אל הלב. ויש לכל אחת מהן ייחוד ואופי משלה. 

פורטו

פורטו, שפירושו פשוט “נמל”, שוכנת על קניון עמוק וצר, קרוב לשפך נהר הדואורו לאוקיינוס האטלנטי. עובדה זאת העניקה לה מעגן מוגן היטב, מתאים להובלת סחורות. כאשר הגיעו לכאן הסוחרים האנגלים והתאהבו ביין המקומי, התפתח הסחר שהפך את העיר לאחד מנמלי היצוא העיקריים בפורטוגל. לגשרים של פורטו יש קסם יוצא דופן. נהר הדוארו חוצה את העיר ומפריד בינה לבין שכנתה מעבר לנהר – גאיה (או בשמה המלא וילה נובה די גאיה). פורמלית אלה שתי ערים נפרדות, אלא שכולם מתייחסים לפורטו ולגאיה כאל עיר אחת. כך עשו גם מקימי האומה כאשר איחדו את שמות שתי הערים כדי ליצור את שמה של פורטו-גל.

שישה גשרים חוצים את נהר הדואורו בלב פורטו. שניים מהם, יפים במיוחד, נבנו בידי גוסטב אייפל ותלמידו-שותפו תיאופיל סייריג. גשר דום לואי נחנך ב-1886 והיה אז הארוך מסוגו בעולם. זה גשר יפהפה, קשת מתכת עגולה ומושלמת שמדלגת מעל הנהר בחן ובהרמוניה. הדמיון של שבכת הברזל למגדל אייפל בפריס אינו מקרי כלל. כמה מאות מטרים במעלה הנהר ניצב גשר דונה מריה פיה, שתכנן גוסטב אייפל. המגדל המפורסם בפריס הוקם רק כעשר שנים לאחר הגשר בפורטו. תיאופיל סייריג, שעבד עם אייפל בבניית גשר דונה מריה קיבל את האחריות לבניית גשר דום לואי.

הליכה קצרה לאורך הנהר מגשר דום לואי מובילה לכמה מן היקבים הגדולים והמפורסמים ביותר בעיר. ליין הפורט יש טעם מיוחד בזכות ברנדי שמוסיפים אליו. הברנדי עוצר את התסיסה ומתיקות הענבים נשמרת. מיקום היקבים על גדת הנהר פיתח כאן מסלול ביקורים וטעימות. טיול לאורך הגדה, באזור שמכונה בעיר “ריברה”, הוא ביקור באחד הרבעים המעניינים בעיר. הבתים ברובע בנויים על צלע ההר, מטפסים במדרון התלול בלי תכנית מדויקת או סדר ניכר לעין. זה רובע בן יותר ממאה שנים, שלא שוקם או שופץ. דווקא כאן מתבהרים כמה מיתרונות הביקור בפורטו – היא אינה “ערוכה” עדיין לשמש כעיר תיירות. יש בה אתרים מעניינים אבל טיפוח דקדקני עדיין לא ניכר ברובע ריברה. סה (Se), הקתדרלה הגדולה של פורטו, נבנתה בתקופות ובסגנונות שונים. כדאי להעפיל לראש הגבעה עליה היא ניצבת כדי ליהנות מן הקלויסטר (חצר העמודים הסגורה) וכדי לצפות בנוף שנשקף ממנה. הקלויסטר הוקם בסוף המאה ה-14 ובתקופה מאוחרת יותר הוסיפו לו את קירות האריחים התכולים (אז’ולזוס) שנחשבים כיום אחת האומנויות העתיקות והיפות בפורטוגל. על קירות הקלויסטר מוצגות סצינות מתוך “שיר השירים”.

ליסבון

בירתה וליבה של פורטוגל היא לישבואה (Lisboa). העיר, שהייתה פעם “מלכת הימים”, משתרעת על חופו של ים הזהב, הוא השפך של ריו טז’ו (Tejo) אל האוקיינוס האטלנטי. חזותה ההולנדית לכאורה של העיר התחתית באזור הרוסיו (Rossio) ושדרות העצמאות משתלבות יפה עם גבעת אלפאמה (Alfama), היא העיר העתיקה. באלפאמה היה גם רובע היהודים לפני גירושם ומקום הסאו (קתדרלה).

מול אלפאמה, על קו המים כמעט, בנויים מנזר ז’רונימו (Mosteiro dos Jeronimos), המגולף באבן, ומגדל בלם (Belem) המקושט, מעגן לאוניות הצי הפורטוגלי, שהביאו לכאן את זהב ברזיל והודו.

גימראיש

העיר גימראיש (Guimarães) בצפון פורטוגל זוכה לעתים קרובות לכינוי “ערב לידתה של פורטוגל”. החשיבות ההיסטורית העצומה של העיר נובעת מכך שכאן נולד אלפונסו המלך הפורטוגלי הראשון וגם מכך שמגימראיש נוהלו ענייני המדינה כולה במשך זמן רב, עד שהועברו לקואימברה המרכזית יותר ואחר כך לליסבון.

מרכז העיר נחשב אחד היפים באירופה. יש בו שימור נהדר של מבנים מימי הביניים, עם מבוך של סמטאות צרות וכיכרות יפות. בראש ההר שמתנשא מעל העיר ניצבת עדיין מצודה עתיקה בת אלף שנים ולצידה ארמון שהוקם במאה ה-15. המבקרים בגימראיש נהנים מן האוצרות התרבותיים המופלאים שלה אבל גם סתם כך מן החיים. העיר מלאה בבתי קפה נעימים שפזורים בכיכרות קטנות ובמסעדות שיש להן מוניטין כמעט אגדי בפורטוגל.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!