העיר הכי יפה – סנט פטרסבורג

שתף
WhatsAppEmailFacebook

סנט פטרסבורג בצפון מערב רוסיה היא אחת הערים היפות והחשובות בעולם. אינספור כתרים נקשרו לראשה ב-300 השנים שחלפו מאז הוקמה. יש בה תעלות מים נהדרות שהעניקו לה את השם “ונציה של הצפון”, פועלים בה כמה מהמוזיאונים הטובים בעולם, ארמונות מפוארים ושדרות רחבות מעניקים לה הדר מלכים,  ומעל הכול – סנט פטרסבורג היא עדיין בירת התרבות של רוסיה. ביקור חורפי בעיר המלכותית, כאשר כולה מכוסה בשלג, מעניק לנו חוויה מהאגדות הקסומות ביותר.

בבניין הבארוק הגדול ששימש כארמון החורף של הצארים פועל כיום אחד המוזיאונים הנודעים והטובים בעולם – מוזיאון ההרמיטאז’. יש בו יותר מאלף חדרים והמוזיאון פועל בו מאז 1764, כאשר הצארית קתרינה הגדולה רכשה בברלין אוסף של 255 ציורים. כיום מכיל המוזיאון כשלושה מיליון מוצגים ואפשר להכיר בו יצירות מופת של אמנות העולם, כולל עבודות של ליאונרדו דה וינצ’י, רפאל ומיכאלאנג’לו.

נבסקי פרוספקט, רחובה הראשי של סנט פטרסבורג, הוא גם אחד הרחובות המפורסמים ביותר ברוסיה. הוא חוצה את המרכז ההיסטורי של העיר ונמתח מבניין האדמירלות לתחנת הרכבת מוסקבה ומשם למנזר אלכסנדר נבסקי. לאורכו של הרחוב ניצבים כמה מן המבנים המרשימים ביותר בעיר. ביניהם אפשר להבחין בעשרות כנסיות, מוזיאונים ובתי מלון גדולים.

מצודת פטר הגדול,  על אי במרכז הנהר נבה, היא אחד הבניינים הראשונים שהוקמו בסנט פטרסבורג. הצאר הרוסי בנה אותה כדי להגן על עירו מפני פלישת הצבא השוודי. יום חנוכתה של המצודה – ב-27 במאי 1703 נחגג עכשיו כיום הולדתה של העיר. בקתדרלה במרכז המצודה נקברו שליטי רוסיה מפטר הגדול עד אלכסנדר השלישי. בראש המבנה ניצב פסל מוזהב של מלאך האוחז בצלב. פסל זה נחשב אחד מסמלי העיר המובהקים. במצודה פועלים גם המוזיאון ההיסטורי של העיר ומטבעת כסף.

על הגדה השנייה של הנהר, מול המצודה – הוקם כבר בימיה הראשונים של העיר גן מרשים. פטר הגדול העתיק לכאן כמה מן הגנים היפים ביותר באירופה. הפארק כולו מלא בפסלי שיש, עצים ושיחים שנגזמים באופן דקדקני ושבילים ישרים כסרגל. האדריכל הבולט של התקופה – האיטלקי דומניקו טרציני תכנן את ארמון הקיץ הקטן שניצב בפארק.

האי הגדול ואסיליבסקי משמש כלב העיר. כמה בניינים, כבניין המכס למשל, עדיין מזכירים את תקופתו של פטר הגדול. אחת העדויות לחשיבות המוקדמת של האזור היא שאפשר לראותו כמעט מכל חלונותיו של ארמון החורף. בתחילת המאה ה-19 נבנה על האי אחד הבניינים האלגנטיים ביותר בעיר – בניין הבורסה ולצידו שני עמודי רוסטראל הגבוהים.

בין קתדרלת סנט איזק לבניין העירייה ניצב הגשר הכחול. הוא נושא את התואר המחייב ‘הגשר הרחב ביותר בעולם’. רוחבו המרשים הוא 97 מטרים. הגשר עשוי המתכת נבנה ב-1818 וחלקו התחתון עדיין צבוע בכחול.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!