המתנה היפה ביותר בקירגיזסטן

שתף
WhatsAppEmailFacebook

כאשר מתבוננים ברשימה הנהדרת של חוויות המסע בקירגיזסטאן מסתבר שיש רק מילה אחת שמחברת אותן – הרפתקה. טיול כזה הוא אכן הרפתקה מופלאה, שאין דומה לה. היא כוללת מרחבים עצומים, נופים וטבע שאין כמותם אבל גם מרכיבים אחרים – נפלאים לא פחות – שווקים מדהימים שאפשר למצוא רק במרכז אסיה, מעדנים שמשלבים מטבח מערבי עם מאכלים אסיאתיים, ובעיקר היכרות עם נוודים מכניסי אורחים שגורמים לנו לשוב מן הטיול עם אמונה מחודשת במין האנושי. זו כנראה המתנה היפה ביותר שקירגיזסטאן מעניקה לנו.

בערב היום השני לטיול בקירגיזסטאן, לאחר שחצינו כבר הרים וגבעות, נשמנו עמוק את המרחבים העצומים ונסע לאורכו של הנהר השוצף קוקו מרין, לאחר שטיילנו בכמה מקומות מופלאים שבהם הנהר מתחתר בסלע נגיע לכפר הקטן קיזיל אוי ובו נצפה במופע “אולאק טרטיש”. מעטים זוכים לצפות באירוע כזה. לא תמיד הצפייה בו קלה, אבל יש לה חשיבות גדולה בהבנת הארץ, האנשים, המסורת והתרבות. האולאק טארטיש הוא דוגמא קטנה-גדולה לאופי הסקרן והמעמיק בו אנחנו ב – MEDRAFT  אוהבים לערוך היכרות עם היעד.

כאן דרוש כמובן הסבר. אולאק טארטיש הוא הספורט הקירגיזי הלאומי. מעין משחק רוגבי על סוסים. משמעות המילים “אולאק טרטיש” היא פחות או יותר “משוך בכבש”. המשחק, שנוודי מרכז אסיה משחקים כבר מאות שנים רכובים על סוסיהם, אמנם אלים ולא תמיד קל לצפות בו כיוון שככדור משמש אותם טלה שנשחט זמן מה קודם לכן, אבל אנחנו כאן רק מבקרים סקרנים ולכן ההזדמנות לערוך היכרות עם היבט נוסף של חיי הנוודים בהרים מושכת אותנו.

אלה שמכירים מעט את תרבותה של קירגיזסטאן אינם מופתעים מחיבתם של הקירגיזים למסורת האולאק טארטיש. שורשי המורשת המקומית נטועים עמוק בחיי נדודים וברעיית עדרים. בדיוק כמו אצל קרוביהם המונגולים, גם הקירגיזים אוהבים את הסוסים שלהם אהבת נפש, קשורים אליהם וששים על כל הזדמנות להשתמש בהם ולהציג אותם לראווה. ההיכרות אותנו מובילה אותנו גם להבנה החשובה – אין פלא שדווקא כאן, במרחבי הדשא העצומים של מרכז אסיה, בויתו הסוסים הראשונים בתולדות האנושות. הרכיבה על סוסים היא חלק חשוב מן החיים כאן.

הג’יפים הם הסוסים שלנו. הם מאפשרים לנו להתקרב, לערוך היכרות עם המרחבים של קירגיזסטאן, להגיע אל המקומות היפים ביותר, המרגשים ביותר וכל זאת בנוחות גדולה. המושבים שלנו נוחים יותר מן האוכף על גב הסוס אז בואו נדהר.

הטיול שלנו יוצא מעיר הבירה בישקק לכיוון טוקטוגולה. אנו חולפים בעיר קארא באלטא על הדרך החוצה צפונה את הרי אלא-טו. נחצה את ההרים בגובה 3,586 מטר. דרך מקבילה לנו מובילה לאוש, לעמק פרגנה (שנודע כמובן בזכות הסוסים שלו) ולגבול עם אוזבקיסטן. הכפרים סביבנו קטנים, מסורתיים, משמרים את המורשת השבטית של קירגיזסטאן. בקייל אוי נלון בבתים פרטיים, נתארח אצל תושבי המקום מכניסי האורחים. התנאים אמנם בסיסיים, זה לא מלון פאר, אבל החוויה עילאית.

המסלול המרהיב של המסע מוביל אותנו לאורך נהר קוקו מרין לתצפית קיזיל קרגון ממנה רואים נופים הרריים ותצורות סלע אדומות. משם נעפיל לאגם ההררי אק קול ולאגם סונקול. נחווה מקרוב את החיים החקלאיים הפשוטים, הבסיסיים כל כך של תושבי הכפרים. נבין את משמעות חיי הנדודים של רועי העיזים והסוסים, נטעם מחלב הסוסות ונאכל כמה מן המאכלים הכפריים המפתיעים והטעימים ביותר. ההפתעה והחוויה האמיתית תגיע בערב – אז נעצור ללינה ביורטות – אוהלי נוודים מסורתיים שנטועים בלב ההרים, בגובה 3000 מטר, לחופו הדרומי של אגם סונקול.

כדי להרגיש ולחוות את המקום בקרבה גדולה נטייל ברגל למפל יפה בקניון קוק יארטי. לאחר פיקניק בחיק הטבע, נצא אל נתיב הראשי של דרך המשי, בואך נארין, עיירה חשובה על דרך המשי – דרך המסחר האגדית, שכאן היא מציאות יומיומית ממשית ביותר – העולה אל מעבר ההרים טורוגארט שברכס טאי שאן, שער המעבר לארץ סין.

לכל אלה כדאי להוסיף ברשימה ארוכה חוויות נהדרות נוספות כמו טבילה במעיין חם, נהיגת שטח אתגרית והררית שמובילה אל מעבר ההרים המרשים טוסור ואל תצפיות נוף מרהיבות. נסיעה במשאית שטח בעזרתה אפשר להכיר נופים קצת אחרת, ומפגש עם ימת איסיקול שאין דומה לה. נצא לטיול רגלי בקניון סקאזקא (קניון הפיות), נמצא תבליט נסתר של בודהיסאטווא, עדות להשפעה של דרך המשי. נראה מפל גדול נוחת אל הקרקע מגבהים עצומים ואנדרטה לזכרו של יורי גגרין, האדם הראשון שטס לחלל. מבחינתנו גם המסע לקירגיזסטאן הוא קצת כמו טיסה לחלל.

MEDRAFT מציעה עכשיו ביקור בקירגיזסטאן בשני מסלולים – האחד הוא הטיול המקיף שנקרא “אל ההרים השמימיים” השני הוא “מסע אתגרי בעקבות הנוודים”. המסלול השני כולל מלבד האתרים שהוזכרו כאן גם הגעה אל האגם הנעלם ואל משולש הגבולות סין, קזחסטן וקירגיזסטן, ומיועד לנוסעים שנכונים למאמץ אינטנסיבי, לנהיגה ארוכה ולימי טיול ממושכים.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!