המסע לבהוטן “ארץ דרקון הרעם”

שתף
WhatsAppEmailFacebook

ממלכת בהוטן היא אחת הממלכות המבודדות והמסתוריות בעולם. בלב הרי ההימלאיה, בין הודו לסין, שוכנת הממלכה מן האגדות. לעתים קרובות מתארים אותה כשריד האחרון של התרבות הבודהיסטית המסורתית בהימלאיה. כל אוהב מסעות משתוקק להגיע לבהוטן. מעטים זכו להגשים את החלום הזה. הטיול החדש והמסעיר של MEDRAFT פותח את הדלת אל הממלכה המסקרנת ביותר על פני כדור הארץ.

המסע לבהוטן, “ארץ דרקון הרעם”, הוא חוויה של פעם בחיים וטיול למקום שרק מעטים מורשים להיכנס אליו, מקום בו התושבים לבושים בבגדים מסורתיים, ומתגוררים בכפרים מבודדים בנוף פראי ובתולי, משובץ במנזרים בודהיסטים התלויים מצלע ההר ובמרום פסגות נידחות.

בהוטן היא ממלכה קטנה, ששטחה גדול משטח ישראל וחיים בה פחות ממיליון בני אדם. שולט בה מלך צעיר, יפה תואר ונערץ, אלוף בינלאומי בחץ וקשת. אביו טבע את המונח המהפכני “מדד האושר הגולמי,” שלפיו מדורגים נתיניו כאנשים המאושרים ביותר בעולם.

ממלכת בהוטן לא השתנתה במשך מאות שנים ומשמרת באדיקות את המסורת העתיקה שלה. לראשונה הצלחנו להשיג את האישורים הנדרשים המאפשרים לתיירים לחוות טיול בנהיגה עצמית ברכבי שטח בממלכה נסתרת זו.

טיול ייחודי זה מאפשר לנו לחוות את המראות, הנופים והחיים בבהוטן כפי ששום תייר אחר אינו זוכה לו. טיולי שטח בנהיגה עצמית אינם דרך הטיול המקובלת במזרח אסיה בכלל ובבהוטן המסוגרת והמסתורית בפרט. MEDRAFT זוכה להגשים כאן חלום רב שנים של מטיילים ואוהבים הרפתקאות ומסתורין אקזוטי ברחבי העולם. יש טיולים שאסור להחמיץ והמסע שלנו בבהוטן ניצב בראש הרשימה הזו.

כדי להגיע לבהוטן נחצה בטיסה את רכס הרי ההימלאיה והפסגות הגבוהות בעולם. פארו היא שער הכניסה שלנו לממלכת בהוטן ולאחת ההרפתקאות הגדולות שהחיים מזמנים לנו. ההרים גבוהים. האוויר צלול וקצב החיים שונה לחלוטין. הוא איטי יותר. נינוח וצלול.

תחילתו של המסע בבהוטן בתצפית נוף נהדרת, אליה נגיע בדרך מפותלת בהרים. טא דזונג (Ta Dzong) שימש בעבר כמגדל שמירה. התצפית המרשימה היא עבורנו המבוא לעברה המפואר של המדינה הקטנה והסגורה. המשך הדרך מוביל אותנו למעבר ההרים צ’ללה, המפריד בין עמק פארו לעמק האא.

בסגנון הטיולים הייחודי לנו נרד מהדרך הראשית ונטפס בדרך שטח יפה לכיוון מנזר מבודד, התלוי על מצוק ההר. נבקר את הנזירות שמתגוררות במקום ונמשיך בדרכנו למעבר צ׳ללה, שחוצה את הרכס בגובה של כמעט 4000 מטר. מן המעבר יש תצפית מרהיבה וממנו נגלוש לעמק האא.

זהו אחד האזורים היפים והחשובים ביותר בממלכה, ששימש כביתם של בני משפחת המלוכה, היא משפחת דורג׳י המהוללת. העמק, שהיה עד לאחרונה סגור לחלוטין בפני מטיילים, שומר על אופיו הבתולי והבראשיתי. זו הזדמנות פז לבקר בכמה מקדשים מקומיים יפהפיים.

המשכו של המסע מוביל לעמק פונאקה, אל הרים ויערות ולמעברי הרים מרשימים כמעבר דוצ’לה. לכל אורכה של הדרך נפגוש את הסטופות המסורתיות, את דגלי התפילה, כמה כפרים קטנים ויפים שמשאירים אותנו בפה פעור.

בפואנקה, ששימשה בעבר כבירתה של בהוטן, נבקר במבצר הגדול, בו נערכו טקסי ההכתרה של מלכי בהוטן. התחושה במקומות אלה היא שהגענו לסרט קולנוע או לסדרת טלוויזיה דוגמת משחקי הכס בגרסתה האסיאתית. בין המקדשים למבצרים אפשר לערוך היכרות עם תושבי הממלכה, עם האוכל הייחודי שלהם, עם הנהרות, הפסגות ועם גשר אחד תלוי וארוך, שמבהיר כמה הכל כאן שייך לעידן אחר, לעולם אחר, ואיזו זכות נפלה בחלקנו לבקר בו בנוחות כה גדולה.

באחד הימים ניסע מזרחה לכיוון פובז’יקה (Phobjikha), עמק נסתר ב”הרים  השחורים” שבפארק הלאומי ג’יגמה דורג’י וואנגצוק. זהו הפארק הלאומי השני בגודלו בבהוטן. נטייל בו בין כפרים קטנים, שטחים חקלאיים ויערות מגוונים של צמחי הימלאיה אקזוטיים, עצים ופרחי בר. העמק הנסתר של פובז’יקה, בגובה של 2,900 מטרים, הוא אחד העמקים היפים והגבוהים ביותר בבהוטן. זהו עמק קרחוני ובית החורף של עוף נדיר – העגור שחור הצוואר. נבקר גם במנזר ג’אנטיי גומפה, השוכן גבוה מעל העמק ומשמש כמושב חשוב של הבודהא ניינגמאפה וכבית ספר ללימודי בודהיזם. אי אפשר שלא להתפעל כאן מפאר האדריכלות הבהוטנית בת מאות השנים. חזית המבנה היא יצירת אמנות, עם מרפסות מקושטות, גג בעל כנף מרובה שכבות, מפלצות בהוטניות בפינות ושורה של גלגלי תפילה מוזהבים.

בין הכפרים נלון בבתי הארחה מקומיים, כמה מהם שימשו בעבר כחוות והוסבו לשמש כבתי מלון, אחרים שומרים על האופי הייחודי של בתי כפר אותנטיים, בני מאות שנים, שהותאמו לאירוח של מבקרים מערביים.

כדי להבין את החשיבות העצומה של הבודהיזם בבהוטן נבקר בכמה מקדשים יפים. אחד מהם הוא המקדש וואנגדואפודראנג הניצב במפגש שני נהרות. תצפית נוף מרהיבה נשקפת ממנו אל מעלה העמק ומורדו. בהמשך תוביל אותנו דרך הררית אל פסגה הצופה מגבוה על כל עמק טימפהו ועליה ניצב פסל בודהה ענק.

בטימפהו, בירתה של בהוטן, נטייל ברחוב הראשי של עיר הבירה היחידה בעולם שאין בה ולו רמזור אחד, ונציץ לחנויות המקומיות. נבקר גם במבצר

טאשיצ’ודזונג, המבצר של הדת המהוללת”. זהו מבצר מלכותי שמשמש כמרכז הפוליטי והמנהלי של בהוטן ובו נמצא אולם הכתר, משרדי המלך ומשרדי הפנים והאוצר. נבקר גם בסטופת הזיכרון הלאומית ובה ציורי קיר ופסלים מרהיבים המספקים תובנות עמוקות לפילוסופיה הבודהיסטית ובחנות עבודות  יד, המציגה מגוון עבודות מסורתיות האופייניות לבהוטן ואולי נזכה לראות משחק חץ וקשת המתרחש במתחם.

מפארו נצעד ברגל לאחד המנזרים המפורסמים בבהוטן – מנזר “קן הנמר”. זהו בלי ספק אחד המנזרים המיוחדים בעולם שנושא את שמו של הגורו רינפוצ׳ה. אגדה מקומית מספרת שהגורו טס על גב נמר מטיבט לבהוטן והביא אליה את בשורת הבודהיזם. המנזר מתנשא על צוק בגובה של 3,120 מטרים (אנחנו נטפס 520 מטר). זהו פלא טבע מלא הוד והדר. המגיעים לכאן (גם אנחנו אם נרצה) תולים בסביבת המנזר דגלים המסמלים אושר, חיים ארוכים, שגשוג ומזל ומציעים תגמול אלוהי לכל היצורים החיים. מה עוד אפשר לבקש.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!