החידוש הגדול בפירנאים

שתף
WhatsAppEmailFacebook

הרכס הארוך של הרי הפירנאים הוא אוצר של מסלולים, נופים ואטרקציות מהיפים באירופה. בדרך כלל זוכים המטיילים להכיר רק חלקים קטנים ממנו. החידוש הגדול של MEDRAFT ב-2016 מוביל אותנו למסלול מקיף הרבה יותר ברחבי הפירנאים, שכולל אתרים רבים מעברו הצרפתי של הגבול. כך אפשר להכיר את הפירנאים לעומק – בצד הספרדי, באזורים הצרפתיים, במרומי ההרים ובעמקים הפוריים.

מה עובר לכם בראש כאשר אתם שומעים את השם “פירנאים”? רוב הסיכויים שאתם חושבים על הצד הספרדי של הרכס העצום. זאת כמובן טעות נפוצה שהשנה החלטנו לתקן. ב-2016 יש לכם הזדמנות ראשונה להכיר את רכס הפירנאים האמיתי – זה שיש לו חלקים ספרדיים וצרפתיים, זה שיש לו אזורים קטלוניים ואזורים בסקיים. זה שאוכלים בו אוכל ספרדי אבל גם מעדנים צרפתיים. זה שהגבינות בו מתחרות בין האיכות הצפונית – הצרפתית לזו הדרומית הספרדית. גם היינות בפירנאים מנהלים תחרות עזה. הגיע הזמן להיכרות חדשה.

אורכו של רכס הפירנאים, שחוצץ כגבול בין צרפת לספרד, 450 קילומטרים. זה בערך המרחק מחיפה לאילת. לאורך רכס ההרים הארוך פזורות כמה משמורות הטבע הכי יפות ביבשת ואולי אפילו בעולם. המפורסמת ביותר מביניהן שוכנת בצידו הספרדי של הגבול – שמורת אגואס טורטס (AIGÜESTORTES). בשמורה מופלאה פזורים 300 אגמים ולגונות בצבע טורקיז, יערות ואפרים ירוקים. אפשר לבלות בה כמה שעות או כמה ימים והחוויה תמיד נהדרת. אבל הפירנאים מציעים לנו הרבה יותר מן השמורה הנודעת.

המסלול החדש בפירנאים נפתח בביקור מרגש בין מצוקי האבן העצומים של קניון מונטרביי. במקום זה אפשר להתחיל ולהבין את עוצמתו של הטבע בו נבלה את השבוע הקרוב. זה גם אחד המקומות הטובים באירופה לצפייה בקיני נשרים שמקננים וחיים ברכס הפירנאים. בסביבתו של הקניון נצפה גם בכמה אגמים מלאכותיים גדולים שאוגרים את המים ממורדות ההרים ונמשיך אל הכפרים של אראגון.

זאת עבורנו הזדמנות ראשונה לערוך השוואה בין המעדנים שמגישים כאן באראגון לבין אלה שסועדים באזורים הקרובים יותר לים, למשל בברצלונה. בספרד יש הבדלים גדולים בין אוכל הררי לבין המטבח הים תיכוני והטיול לאורך הפירנאים מאפשר לנו ליהנות מכל העולמות האפשריים.

המשכו של הטיול מוביל אותנו דרך מנהרה ארוכה אל צידו הצרפתי של הרכס. זאת הזדמנות ראשונה להשוות בין המראה של הכפרים הצרפתיים לאלה הספרדיים. חשוב כמובן לעשות כאן עבודה יסודית ולהשוות גם את טעמו של הקפה, את היין ואולי גם כמה טעימות קטנות של מנות משובחות להשלמת התמונה.

בצידו הצרפתי של הגבול נבקר באחת מתופעות הטבע המרתקות בפירנאים – קרקס גברני – העמק הקרחוני הגדול בפירנאים ובו גם מפל המים הגבוה באירופה. המשכו של המסלול משיב אותנו בדרכי הרים פתוחות שכיף לנהוג בהן אל צידו הספרדי של הרכס ואל מעבר ההרים הגבוה קול דה סאון. אלה הרגעים שאנחנו הכי אוהבים, חניה קצרה במעבר הגבוה, קפה קטן ותצפית מרהיבה על הפסגות הגבוהות של הפירנאים. מכאן יורדת הדרך אל קטלוניה ולעמק הקסום ואל דה אראן, שסיפור מיוחד ומרתק עומד מאחוריו. דרכי השטח מובילות אותנו לכפר מונטגרי שבהיסטוריה שלו יש סיפור יהודי מרגש שכדאי להכיר. אחר כך נגיע לעמק הפיירסה שהוא עבורנו מבחינות רבות גן השעשועים של הפירנאים. זה אחד המקומות הטובים באירופה ליהנות בו מרפטינג חוויתי בנהר נוגווארה לה פיירסה. ואז – לאחד משיאי הביקור שכבר הזכרנו – שמורת האגוואס טורטס והמפלים והאגמים הנהדרים שלה.

דרכי המבריחים שחוצות את ההרים מובילות אותנו לאנדורה – הנסיכות הקטנה שאי אפשר שלא לצאת בה לקניות פנטסטיות. הנסיכות כולה היא למעשה חנות ללא מכס (דיוטי פרי) ענקית. המחירים מצוינים והפיתוי לקנות גדול. סיום הטיול יוביל אותנו לסיור עירוני בברצלונה – אחת הערים הנפלאות בעולם. שם בבתי הקפה של הרמבלס, נוכל לספר בגאווה שאנחנו מכירים היטב את הפירנאים. משני הצדדים של הגבול.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!