הזוהר הצפוני – רואים את האור!

שתף
WhatsAppEmailFacebook

לפלנד הרוסית היא אחד האזורים המיוחדים במינם על פני כדור הארץ בהם אפשר לראות את הזוהר הצפוני. ההבהקים הירקרקים, חלומם של נוסעים רבים ובעיקר של חובבי הצילום, הם תופעה חמקמקה, אבל אם ראיתם אותם נכנסתם למועדון האקסקלוסיבי של הזוכים הגדולים – אלה שנהנו מן המיטב של הטבע.

תופעת הטבע שנקראת הזוהר הצפוני היא אחת המדהימות ביותר בעולם. שמי הלילה החשוכים מוארים לפתע בשלל אורות צבעוניים, בדרך כלל ירקרקים. האורות האלה מצטלמים נפלא ובתמונות הם נראים בדרך כלל כמסך ירוק ובוהק.

אף אחד לא יכול כמובן להבטיח שנראה את הזוהר הצפוני. איש אינו יודע מתי בדיוק יופיעו ההבהקים הירוקים. אי אפשר לערוב להופעתם, שאינה צפויה או מתוכננת. הופעת הזוהר הצפוני תלויה בשלל תנאים אקלימיים ואטמוספריים. יחד עם זאת – אם יש סיכוי לראות את הזוהר הצפוני הוא גדול במיוחד בלפלנד הרוסית החשוכה.

אנחנו יכולים להבטיח לכם שלושה דברים ברורים בהקשר זה:

המיקום: הטיול ללפלנד הרוסית מוביל אותנו אל עומק חוג הקוטב הצפוני. זהו בדיוק האזור בו יש סיכוי גבוה לראות את הזוהר הצפוני. האורורה בוריאליס (זוהר הצפון) נצפה אך ורק באזור הקוטב – בצפון מערב רוסיה, באלסקה, בצפון קנדה, בגרינלנד, באיסלנד, בצפון נורווגיה, בשוודיה ובפינלנד.

העיתוי: הזמן הטוב ביותר לראות את תופעת הטבע הוא בין החודשים אוקטובר לאפריל. אלה החודשים בהם שוררת באזור זה חשיכה במשך שעות רבות. במהלך הקיץ יש אור במשך רוב שעות היממה, מה שהופך את הצפייה באורות הצפון לבלתי אפשרית. חצות הלילה הוא הזמן הכי טוב לראות את הזוהר הצפוני.

המסלול: במשך כל הטיול אנו שוהים באזורים בהם אפשר לראות את הזוהר הצפוני ולפי נתוני שנים קודמות ראו בהם הופעות רבות מאוד של הזוהר. כל אלה אמנם מעודדים מאוד, אבל כאמור אי אפשר להבטיח בביטחון מוחלט צפייה באורות.

מה הוא הזוהר הצפוני?

הוויקינגים האמינו שהאורות הירוקים בשמיים הם רוחות הלוחמים, העושים דרכם אל הנצח. אבל האמת מופלאה פי כמה. הזוהר הצפוני הוא מראה מרהיב שבו “מדברות” קרני השמש עם האטמוספירה.

תופעת נטבע הייחודית מתרחשת כאשר נוצר בחגורת ואן הלן (סדרה של חגורות חלקיקים טעונים במטען חשמלי, המקיפות את כדור הארץ) “עומס יתר”. החלקיקים זורמים מטה בשדה המגנטי של כדור הארץ ומתנגשים בחומרים פלואורסצנטיים באטמוספירה – באזור היונוספירה, וגורמים להם לשחרר אנרגיה. התופעה מתרחשת בעת פעילות מוגברת של השמש. אטומי החמצן באטמוספירה טעונים באופן קבוע ובעת שמגיעה “רוח השמש” טעונה מטען גם היא, נוצר מפגש בין האטומים הטעונים המצריך שחרור אנרגיה, שבא לידי ביטוי בהופעת זוהר הקוטב. הזוהר מופיע בדרך כלל סמוך לקטבים המגנטיים של כדור הארץ, משום שהאטומים הטעונים נמשכים אליהם. צבעו של זוהר הקוטב נקבע בהתאם לסוג האטום. ירוק, שהוא הצבע הנפוץ ביותר, נוצר כתוצאה מפגיעה באטום חמצן. ואילו צבעים נדירים יותר כאדום וכחול נוצרים מאטומי מימן או חנקן, או מפגיעה ברמה גבוהה יותר של האטמוספירה.

עכשיו, אחרי שהכול נאמר והוסבר נותר לנו רק להתפלל ולקוות שגם הפעם, כמו בפעמים רבות בעבר, נצליח “לצוד” את הזוהר הצפוני.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!