ההר השחור ירוק מאוד

שתף
WhatsAppEmailFacebook

מונטנגרו נראית לנו לפעמים כמו תפריט מעדנים במסעדה איכותית. הרים גבוהים? אגמים בצבע טורקיז? נהרות שמזמינים אותנו לשיט מהיר? חופי ים יפים? כל אלה הם המרכיבים הבסיסיים של הטיול במונטנגרו. המרחקים הקצרים מאפשרים לנו ליהנות מארוחת הטעימות הזאת במשך שבוע אחד רווי תענוגות והרפתקאות. השילוב בין הנסיעה בג’יפים להליכות קצרות ביער הוא הדרך המושלמת לגלות שמונטנגרו – ההר השחור – מעולם לא היה ירוק יותר.

המסע שלנו במונטנגרו מתחיל בטיסה ישירה לפודגוריצה הבירה או לטיווט שליד חוף הים במפרץ קוטור. משם אנחנו נוסעים מזרחה אל האזור ההררי הסמוך לגבול עם אלבניה. המרחבים הגדולים, הדרכים שעולות בהרים, הכפרים הזעירים, כל אלה יוצרים במהירות את התחושה הנכונה – ברוכים הבאים לטבע הטוב.

ברוכים הבאים גם למפגש עם האגם הראשון מבין רבים ויפים. אגם ריקבצקו (Rikavacko) במזרח מונטנגרו מסתתר היטב. דרך מפותלת ויפה מטפסת אליו לגובה 1300 מטר. את מאות המטרים האחרונים נעשה בשביל הליכה שמוביל אל מראה נהדר – אגם קרחוני מבודד בלב ההרים שמפלי מים משרידי הקרחון ממשיכים להישפך אליו.

באזורים מיושבים מעט יותר בהרי קומובי נבקר בקטונים. אלה הם בתי הקיץ אליהם עולים הרועים ותושבי הכפרים כאשר מזג האוויר מאפשר זאת. אין דרך טובה יותר להבין את הסביבה, את הנוף ואת האנשים המעטים שחיים כאן. כדאי לזכור – מספרם של תושבי מונטנגרו כולה דומה למספר תושבי תל אביב.  בגובה כאלף מטר אנו מוקפים ביערות אלונים ומעיינות מפכים ובאופק כבר רואים את אגם פלאב ואת עצי השזיף שצומחים סביבו. יש כאן שילוב רגוע בין המים הכחולים לשבילי ההליכה הארוכים, המעיינות והתצפיות.

במרחק נסיעה קצר שוכן הכפר גוסינייה ובו טחנות הקמח שמופעלות בכוח המעיינות המקומיים. סביבו נמתחות כמה אמות מים עתיקות וחדשות. השילוב בין האדם לטבע נראה כאן מושלם. הם לא מפריעים זה לזה אלא חיים בהרמוניה שמשרה גם עלינו, המבקרים, את השלווה שחיפשנו.

הגבול עם קוסובו קרוב מאוד וכאשר אנחנו מטפסים על ההרים הסמוכים ומוצאים אגם נוסף, חבוי בהרים וביער, עם מים צלולים וכחולים – הלב מתמלא באושר. זה בדיוק הטבע הפשוט והנפלא למענו אנחנו יוצאים לטיולים כאלה. בעיירה מויקובאץ פועל שוק מקומי, שמזכיר לנו שאנחנו אוהבים גם דברים אחרים – כמו ארוחה טובה, קפה, קצת ברנדי וקניות של חפצים פשוטים ויפים שיצרו אמנים מקומיים.

עכשיו הגיע הזמן לשיאיו של מסלול הטיול. שמורת ביוגרדסקה גורה, עם היער הבראשיתי שמשמרים בה כבר מאות שנים, עם העצים הענקיים שיוצרים אפלולית יער שלקוחה מן האגדות, ועם אגם קטן נוסף, שגם אותו מגלים בתום הליכה קצרה. אלה מובילים אותנו לאחר נסיעה קצרה לשמורת דורמיטור ולעמק נהר הטארה.

קניון טארה חוצה את שמורת הטבע הגדולה דורמיטור (Durmitor). זהו הקניון השני הכי עמוק בעולם, אחרי הגרנד קניון האמריקאי. העיירה ההררית ז’בליאק (Zabljak) משמשת כבסיס יציאה לכל הטיולים הנפלאים שאפשר לערוך בדורמיטור.

דורמיטור היא בלי ספק פנינת הטבע המיוחדת והמרשימה ביותר במונטנגרו. בלב השמורה מסלולי הטיול היפים ביותר שלוקחים אותנו, לפעמים בנסיעה ולעתים בהליכה קלה, ל-18 האגמים הקטנים, כולם שרידי קרחונים, שנקראים כאן “עיני ההרים”. האגם הגדול ביותר הוא האגם השחור. השביל בלב היער מקיף את האגם השחור ומציע תצפיות יפות על הפסגות הסמוכות. מכאן נפלס דרך בנסיעה לאגמים מרוחקים יותר כאגם הנחשים, אגם השטן ואגם הדגים.

נהר הטארה מזמין אותנו גם לכמה שעות של שיט רפטינג במורד הזרם. קירות הסלע זקופים מעלינו, המים הכחולים תחתנו והנהר סוחף אותנו בעדינות ובנעימים. אין הרבה רגעים מאושרים יותר.

אחרי שפקדנו את האגמים הקטנים – הגיע תורו של אגם גדול באמת – ימת סקאדאר (Skadar) היא מקווה המים הגדול ביותר בבלקן. סקאדאר נחשבת גם כאחת מן האטרקציות המושכות ביותר עבור חובבי עופות וצפרות. תצפיות מרתקות על בעלי החיים בשמורה פזורות בכמה מקומות מסתור.

הכפר נייגושי (Njegusi) שוכן מעל הפיורד של קוטור. הכפר מפורסם בזכות הפרושוטו הנהדר שמייצרים בו ובזכות המשורר הלאומי של מונטנגרו, על שמו נקרא הכפר שבחר במקום למגוריו.

לאחר “העבודה הקשה” מחכים לנו גם בילויים כהתפרקדות על חופי הים היפים של מונטנגרו ובראשם המפרץ הכחול של קוטור (Kotor), לא רחוק מהגבול עם קרואטיה. העיר קוטור היא אחת הפנינים היפות ביותר לאורך החוף האדריאטי ואין מקום טוב מבתי הקפה הנפלאים שלה כדי לחגוג סיומו של שבוע נפלא.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!