ההרפתקאות בבולגריה טובות ללב שלך

שתף
WhatsAppEmailFacebook

בולגריה מרגשת מכל כך הרבה בחינות. אפשר לדבר שעות על האוכל הנפלא שמגישים בה, או על הגבינות שאין כמותן בעולם, אפשר להרחיב על הדרכים ההרריות ועל היערות והמצוקים, הנהרות והכפרים, אבל הכי כדאי לדבר על האנשים. הכנסת האורחים הבולגרית, החום הנהדר בו מקבלים את פנינו, המוסיקה הבלקנית המופלאה שמשמיעים לנו – כל אלה, אין בכלל ספק – טובים מאוד ללב שלנו. הרופאים אולי טרם גילו את בולגריה אבל אנחנו כן.

יש מקומות שבהם כדאי להתחיל את ההיכרות דווקא ממבט חטוף על הנתונים היבשים: אז בואו נביט לרגע בשלושה נתונים מעניינים על בולגריה: 1. השטח שלה גדול בדיוק פי חמישה משטחה של מדינת ישראל. 2. האוכלוסייה הבולגרית קטנה במקצת מן האוכלוסייה בישראל ורובה מתגוררת בסופיה. 3.  ההרים תופסים חצי משטחה של בולגריה.

הבנת שלושת הנתונים האלה מספיקה בהחלט כדי לדעת שבולגריה מספקת לנו מרחבי טבע נהדרים, פתוחים, ובעיקר כאלה שלא השתנו כבר שנים רבות. זה הרגע לברוח מן הצפיפות, הפקקים, המחנק, אל דרכי ההרים.

התבוננות במפת בולגריה מגלה במערב המדינה שרשרות הרים ענקיות, מכוסות ביערות עצומים, ירוקים ועבותים. עכשיו כדאי לחשוב על גבינה בולגרית טרייה, בטעם גן עדן או על בורקס חם, מבצק עלים פריך, שיצא כרגע מן התנור. הריח לבדו יכול להרוג אותנו. ההרפתקה הבולגרית שלנו יכולה לצאת לדרך.

בחורף משמשות העיירות בורובץ ובנסקו כאתרי סקי יפים, אבל בקיץ, כאשר המוני הגולשים חוזרים הביתה, הן עיירות הרים נעימות פי כמה ובסיס מצוין לתחילתו של המסע שלנו בהרי הרילה. הג’יפים לוקחים אותנו בדרכים צרות ומפותלות בלב יער אשוחים צפוף. ארוחת צהריים על שפת אגם בלמקן- בלב רכס הרילה – עוזרת לנו להבין כמה טוב המטבח שאליו הגענו וגם כמה אנו זקוקים למעט תנועה. זו מגיעה מיד אחר כך בדמות הליכה בלב היערות המקיפים את בורובץ. האירוח הכפרי בבקתות של האיכרים מעניק לנו הזדמנות נדירה לטעום את האוכל האמתי, לפגוש את האנשים האמתיים ולשתות מעט מן הליקרים המופלאים, מין ניסים בדמות נוזל אלכוהולי שהם מזקקים מן התפוחים, האגסים והשזיפים שקוטפים כאן מן העצים.

רכס הפירין בליבו אנו נוסעים הוא אוצר של אפשרויות להרפתקאות קטנות שמרגשות את הנשמה. אז מה אתם אוהבים – רפטינג או קיאקים בנהר הסטרומה, בין עצי הערבה? הריגושים הבולגריים כוללים גם רכבל שמעפיל לראש ההר לתצפית נהדרת וטיול רגלי קצר בין הסלעים לעבר האגם האלפיני החבוי בלב הרכס. לכל אלה חייבים להוסיף קצת תה חם מחוזק ברום תוצרת בית, כי נעשה קצת קריר. והנה התעורר כבר הרעב שמקרקר בבטן בדיוק בזמן. ארוחת ערב במסעדה מקומית, כאשר מוזיקה צוענית מרקידה אותנו בין המנות והלב שמח היא הדרך הטובה ביותר לסיים יום גדוש.

זה הזמן לעבור מרכס הרילה להרי רודופי, שהם יפים לא פחות ואולי אפילו יותר. בכפר הקטן קובצ’ביצה (Kovachevitsa) לא חלו שינויים מפליגים כבר מאות בשנים. אומנים שנמלטו מן המצוקות בערים הגדולות הקימו לעצמם את גן העדן ההררי הזה שכולל את כל שמחות החיים של פעם. המלה פשטות זוכה במקומות האלה למובן היפה ביותר – פשטות היא התכונה הכי נהדרת שאיבדנו בחיים המודרניים ומסע בבולגריה ההררית – משיב לנו את הפשטות החיונית.

מזרחה מקובצ’ביצה שוכן האגם דוספאט (Dospat), ולצידו הקניון הצר טריגראד (Trigrad Gorge). זהו קיר סלע אנכי בגובה 350 מטרים שמתנשא מעל עמק הנהר הקטן שזורם אי שם למטה. מכאן קצרה הדרך לאחד המראות היפים בבולגריה – דרך צרה מוליכה אל המערה “גרון השטן”Dyavolskoto)  ). 200 מערות התגלו עד כה באזור העיירה יאגודינה (Yagodina). הארוכה ביותר נמתחת על פני עשרה קילומטרים בעומק ההר. עומקה האנכי של העמוקה ביותר 300 מטרים. בשבע מן המערות יש שרידים ניאוליתיים בני 4000 שנים. לרבות מהן נקשרו מיתוסים מקומיים ולזו שמכונה “גרון השטן” מייחסים, בין היתר, את מסעו של אורפיאוס האגדי. על פי המיתוס בדיוק מכאן ירד אורפיאוס אל השאול כדי לחפש את אאורידיקה אהובתו. בלב המערה ניתך מפל מים ענק ויפה, שגובהו 42 מטרים.

בבולגריה ברור לחלוטין שהרפתקה כזו, כמו ביקר בלוע השטן, מעוררת את התיאבון. אל דאגה. בצהרי אותו יום מחכה לנו סדנת בישול במטבח מקומי. בעלת הבית תגלה בפנינו את צפונות המטבח שלה ובסופו של דבר – נאכל ונלקק את האצבעות.

נסיעה לכיוון צפון מזרח מובילה אותנו אל הכפר המוסיקלי שירוקה לאקה (Shiroka Laka). פעם גרו כאן יותר מאלפיים תושבים. כיום נותרו רק 700 ועיקר פרסומו של המקום נובע מכך שכאן פועל בית הספר הבולגרי הלאומי לריקודי עם ומוזיקת פולקלור. 300 תלמידי בית הספר משמרים את המסורת הלאומית ואת רוח החיים של הכפר ההררי. תלמידים מכל המדינה מגיעים לכאן לשנת לימודים אחת או יותר והופכים את המקום הקטן למפורסם בכל בולגריה. ההרפתקה הבולגרית שלנו כוללת ביקור ייחודי בביתו של יצרן חמת חלילים מקומי, הבונה את הכלים בשיטות מסורתיות. אחר כך המרחבים מושכים אותנו ואנו יוצאים לנסיעת שטח לתצפית יפה על הכפרים היווניים ולהליכה יפה בלב היער לתצפית על העיירה סמולן. ויש גם עוד מנה קטנה של אדרנלין – גלישה באומגה אל הקניון העמוק ומסלול מאובטח על דופן המצוק.

אחרי כל אלה, כדי להירגע קצת, נבלה בשווקים של סופיה, אבל גם שם מחכות לנו הפתעות – בעיקר בדמות המחירים הזולים, שמבהירים לנו כמה גדול עדיין הפער בין ישראל לבולגריה..

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!