ההרים והמטבח ברומניה מרימים את מצב הרוח

שתף
WhatsAppEmailFacebook

טיול ברומניה מוביל אותנו להנאות קטנות, שרק שם, בלב ההרים, בין היערות והכפרים המבודדים, מבינים כמה הן גדולות. רכס הרי הקרפטים בצפון הבלקן הוא הבמה הנפלאה לטיולים האלה. יש בהם טבע טהור, נוף רחב, יערות אפלוליים ומקומות של בני אדם. מקומות שלוקחים ותנו לטיול עם אוכל פשוט, טעים להפליא, אירוח נהדר, מוסיקה מקפיצה וחום אנושי שמעניק לנו תחושה שחזרנו לבסיס הפשוט והטוב – אל הדברים שגורמים לנו שמחה אמתית.

המעבר מעיר גדולה ללב הטבע מהיר וחד. מאה קילומטרים מצפון לבוקרשט אנחנו כבר בליבו של האזור ההררי, בין דרכים קטנים שמתפתלות בהרם לבין כפרים יפים, שבתיהם עשויים עץ, ובקתות גדולות מזמינות אותנו להתארח בהן. שמורת הרי הבוצ’גי (Bucegi) היא חלק מן הקרפטים הדרומיים. ההר הגבוה ביותר באזור, הר אומול, מתנשא לגובה 2505 מטר והמרחבים אינסופיים. פסגות, יערות שמגיעים עד גובה 1700 מטר ומעליהם מדרונות חלקים. בחורף הם מתכסים בשלג אבל בקיץ אנחנו יכולים ליהנות בהם מפריחה נפלאה בסגול, ורוד ואדום, מנחלים שזורמים במהירות ומכמה אגמים יפים. אגם בולבוץ’ (Bolboci) הוא אחד מאגמי ההרים האלה. הוא שוכן בלב שמורת הטבע ולצידו כמה בקתות עץ של מטיילים. זו הדרך הטובה ביותר לנקות את הראש. מרגע זה ואילך אלה רק אנחנו וההרים. אנחנו ונוף. אנחנו והמרחב הפתוח. זה הרגע לנשימה עמוקה.

ועכשיו כדאי לאכול פפאנאש – סופגנייה מתוקה שמוגשת עם רוטב דובדבנים ושמנת חמוצה. אין טעם נפלא מזה. אחר כך כדאי להוריד גם כוסית קטנה של צואיקה חריפה, שעוזרת מאוד בעיכול ובמצב הרוח.

עכשיו, כשהתאמנו את הקצב שלנו לזה של ההרים, אפשר להתחיל ליהנות. זה הרגע לבקר במקומות מעט מסתוריים כמערה עמוקה שנחל זורם בקרקעיתה והפתח להיכנס אליה חבוי מאחורי מנזר הררי קטן. צריך להכיר את המקום, חשוב להיעזר במקומיים ואז, לפתע, החוויה של טיול בהרים מועצמת פי כמה.

במרחק קצר מהבוצ’גי נמתח עמק פרחובה ( Prahova). נהר הפרחובה שזורם באפיק העמק מסמן את קו הגבול בין הקרפטים המזרחיים לדרומיים. סינאיה היא העיירה המפורסמת ביותר בעמק ובסיס לטיולים רבים, אבל עמק הפרחובה כולו מפורסם בכמה דברים – הכפרים הקטנים והיפים שבו, ששומרים עדיין על האופי המקורי, הפשוט והטוב שלהם, האוכל הנהדר שמגישים בו, היינות הטובים שמוזגים לצד האוכל וכמה מן הארמונות היפים של מלכי רומניה בעבר, שניצבים עדיין בעמק.

הדרך מושכת אותנו צפונה, לחציית הקרפטים ביערות צפופים ובדרכים קטנות וקצת אפלוליות, אל העיר הגדולה בראשוב עליה נצפה ממרומי ההר טמפה וממנה לסיגישוארה (Sigisoara). עכשיו אנחנו כבר בטרנסילבניה, ארצם של הערפדים והטירות, ארצם של דרקולה והאגדות. בימי הביניים התיישבו כאן הסקסונים שהתמחו בעיבוד ברזל. המורשת שלהם עדיין מעניקה לעיר קסם והדר. יש בה אינספור מגדלים, חומות, בתים עתיקים ומצודות קטנות וגדולות. 164 מבתי העיר הם בני יותר מ-300 שנה ואין דרך טובה יותר לייצר סיפורים ואגדות מסמרי שיער. אין פלא שסיגישוארה הוכרזה כנכס תרבות עולמי של ארגון אונסק”ו.

כל זה טוב ויפה אבל המרחבים וההרים של טרנסילבניה קוראים לנו. הג’יפים מאפשרים לנו לדהור בין יערות לאפרי מרעה, בין רועים לכפרים. בכפר ויסקרי נדמה לנו שהזמן עמד מלכת. אין כבר מקומות רבים בהם אפשר למצוא נפח שעובד בשיטות ובכלים עתיקים, לצד כנסייה מבוצרת בלב הכפר. כדי להשלים את החוויה עד תום כדאי להצטרף למסע קצר בעגלות רתומות לסוסים בין בתי הכפר ובעיקר כדאי להצטרף לארוחת צהריים מיוחדת במינה בחצר בית מקומי. זו הדרך להכיר את המעדנים המקומיים. קציצות כמו שעושים כאן לא תאכלו בשום מקום אחר בעולם. מיד לאחר מכן מחלחלת ההבנה שאם חשבנו פעם שאוכל רומני הוא ממליגה – הרי שטעינו טעות גדולה.

כדי להבין עד כמה גדולה הטעות מוטב שנטעם גם מן הקיורטוש המקומי – השפעה הונגרית, אבל טרנסילבניה היא הרי תערובת ענקית בין תרבות רומנית להונגרית וזה ניכר למרבה השמחה גם בצלחת.

טיול כזה ברומניה כולל הזדמנויות רבות להאזין גם למוסיקה המקומית. בכמה מקומות ברחבי הקרפטים אפשר לפגוש משפחות של צוענים, שמשמרים את אורח החיים הנוודי והמסורתי שלהם. אין הזדמנות טובה מזו להאזין לנגינה של צוענים אמיתיים, עם חוש הקצב המצוין, האופי המיוחד והאווירה המשפחתית המיוחדת. מפגשים כאלה הם מסוג הדברים שמתחוללים רק בטיול ג’יפים, שמגיע גם למקומות הנידחים יותר בהרים.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!