הדרך אל החיבוק בין המים להרים

שתף
WhatsAppEmailFacebook

עצמו לרגע את העיניים ודמיינו מדרגת סלע על פסגת הר ירוק. היערות מקיפים אתכם. הרחק למטה שומעים את פכפוך המים של נהר שזורם עכשיו בשצף. הקיץ רק מתחיל והפשרת השלגים בעיצומה. התצפית המופלאה על הפסגה מאפשרת לכם להתבונן סביב סביב – עד האופק. ברוכים הבאים לסלובקיה. ברוכים הבאים לחוויית טבע הכי נפלאה באירופה. מסלול הטיול בסלובקיה, בג’יפים ובשילוב קטעי הליכה, מוביל אל כמה מן המראות הכי יפים שראיתם ואל החוויות הנפלאות ביותר.

הג’יפים מאפשרים לנו לקצר את המעבר ההכרחי מן הציביליזציה לטבע. בעזרתם אנחנו חוצים במהירות את הערים והכבישים ויוצאים אל המטרה – בילוי בדרכים הקטנות, בין הכפרים, בהרים. סלובקיה נחשבת גם כיעד קלאסי לטיולי הליכה ולכן אפשר לבחור בה וכדאי לשלב בין נסיעות לקטעי הליכה מעניינים. כבר ביום הראשון לטיול אנו מגיעים אל גדת אגם רוזין (Ruzin), לא רחוק מן העיר קושיצה במזרח סלובקיה. היערות כבר עוטפים אותנו ויוצרים חוויה אחרת – שלווה יותר, קצת מסתורית, קסומה. כאן, בפעם הראשונה, אנחנו פוגשים את השילוב המוצל שמציעה לנו סלובקיה – הרים ומים שחבוקים יחד. החיבוק האוהב הזה ילווה אותנו במשך כל השבוע.

כאן גם נחווה את ההרפתקה הראשונה – גלישה במזחלות הבוב המהירות שטסות במורד ההר. האדרנלין עולה, מהנה, ורגע לאחר מכן אפשר כבר לומר שהשארנו את הכול מאחורינו, הדאגות, המחשבות, הבעיות – כל אלה עפו מאתנו בגלישה במזחלת ואנחנו ערוכים ומוכנים לטיול והוא כולל הפתעות מגוונות כל כך – פיקניק בלב היער, ירי בחץ וקשת, אוכל כפרי נפלא ויין מקומי שצובט לנו בגרון ובלב.

מכאן קצרה הדרך אל הגבול הפולני-סלובקי במרומי הרי הטטרה הגבוהים. השאלה הגדולה היא כמה הרפתקאות וחוויות אפשר לספוג במהלך כמה ימים שחולפים במהירות. כל אחד מהם מרגש בפני עצמו – הנהרות מלאים עכשיו, בתום החורף, במים וזו הזדמנות נפלאה לצאת לשיט רפטינג בנהר הדונצ’אק (Dunajec). הנהר חצב כאן נקיק צר ועמוק בין הצוקים והרפטינג מאפשר לנו לראות את הקניון המרשים הזה במלוא יופיו. המרחק בין הצוקים רק כמה מטרים ואנו חולפים ביניהם בפה פעור.

אחר כך מגיע תורה של שמורת  פייניני (Pieniny) שנחשבת לאחת השמורות היפות והטבעית ביותר באירופה כולה. עצי ענק עתיקים, תצפיות נהדרות, שבילי הליכה יפהפיים, בהם מפתה מאוד לצעוד כמה שעות כדי להרגיש את הטבע שפורח עכשיו מקרוב, ודרכי עפר שמאפשרות לנו למצות את ההנאה שבנסיעה בכל רגע ובכל יום. כיוון שההנאה טמונה גם בגיוון לא נוותר גם על רכיבה מהנה על אופניים נהר הדונצ’אק וביקור קצר בכפר פולני. ההנאה טמונה בכל החושים וכדי לפנק גם את הטעם והאוזן נהנה מארוחת בר-בי-קיו משולבת בלהקת פולקלור מקומית, עם שירים עממיים, ריקודים והנאות מקומיות.

היהלום שבכתר הסלובקי היא שמורת הטבע גן העדן הסלובקי (Slovak Paradise National Park). השמורה הנהדרת מזמינה אותנו להכיר את המרחבים העצומים של הרי הטטרה. יותר מ-350 מערות פזורות בין סלעי הקארסט בשמורה זאת בלבד. עשרות אגמים, מאות מפלי מים קטנים וגדולים, קניונים סלעיים עמוקים, עצים גבוהים ואפרים ירוקים. יש בגן העדן הסלובקי 300 קילומטרים שבילי הליכה, לצד נחלים שזורמים במהירות ומפלי מים. נצא להליכה בקניוני האבן, על סולמות ויתדות המותקנים במקום. ההליכה בשבילים שבשמורת גן העדן עוזרת לנו להבין את שמו של המקום. השבילים נוחים, המראות משני צידיהם מרהיבים ורק כאשר הולכים לאט ומתבוננים היטב אפשר לחוש את היופי האמתי של המקום. נמשיך להרפתקה בין צמרות העצים בפארק חבלים שמאפשר לנו להביט על היער ממרומי צמרות העצים, חוויה בלתי נשכחת.

לא רחוק משמורת הטבע ניצבת על גבעה גבוהה טירת שפיש (Spis) המרשימה. היא כבר בת 900 שנה ונחשבת עדיין לאחת המצודות הגדולות באירופה. ארגון אונסק”ו הכריז עליה כנכס תרבות עולמי וכל מי שאוהב אבירים, קרבות קדומים, היסטוריה וסתם נוף יפה שנפרש בפנינו עד האופק מתקשה לעזוב את שפיש. כאשר משוטטים בין האולמות לחומות של הטירה אפשר להבין בקלות מדוע צולמו בה בשנים האחרונות כמה מן הסרטים ההיסטוריים הפופולריים ביותר. מול חרכי הירי על החומה של שפיש קל גם להבין שבמהלך השבוע בו סיירנו בסלובקיה – גם אנחנו חיינו בסרט ויש לו הפי אנד – תחילה בעיר קושיצה (Kosice), שכיהנה כבירת התרבות של אירופה ואחר כך בבודפשט היפה על גדת הדנובה.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!