הדופק הפועם של הטבע

שתף
WhatsAppEmailFacebook

איסלנד מותירה אותנו בפה פעור. אין עוד מקום בעולם כולו שחוויית המפגש עם הטבע בו כה עזה ומוחשית. יש באי הצפוני הקטן הכול – קרחונים והתפרצויות לבה גועשת, מים קפואים וגייזרים רותחים, מפלים אדירים וחופים שחורים. איסלנד היא מאותם מקומות שהמלים לא מספיקות כדי לתאר. רק מראה עיניים יספק מענה הולם. טיול ג’יפים באיסלנד, שמאפשר לנו לחדור אל לב האי ולחקור את פינותיו הכמוסות, הוא חוויה שנשארת אתנו כל החיים.

פלא טבע – אין צמד מלים יכול לתאר טוב יותר את איסלנד. האי בצפון האוקיינוס האטלנטי זכה לשילוב של איתני הטבע המרשימים ביותר. אלה פועלים בו במלוא העוז והמרץ גם בימים אלה. הרי הגעש מתפרצים, הקרחונים צפים במים התכולים; עדרי סוסים רועים באפרים הירוקים והמפלים ניתכים בעוז מגובה עשרות מטרים, מסנוורים ומרטיבים אותנו בקסם בלתי נגמר. הפריחה באיסלנד נמשכת במהלך הקיץ הקצר וזאת הזדמנות חד פעמית להכיר את האי המופלא.

שטחה של איסלנד גדול פי חמישה משטחה של ישראל אבל חיים בה רק קצת יותר מרבע מיליון בני אדם. התנאים לא קלים, הפרנסה מורכבת, אבל למרות כל אלה נוצרה באיסלנד מורשת תרבותית פנטסטית. כאן נולדו למשל הסאגות האיסלנדיות שנחשבות גם היום לחלק מן המורשת התרבותית המרשימה ביותר של המערב ולבסיס עליו צמחה הספרות האירופית והעולמית.

כביש אחד מקיף את איסלנד בטבעת גדולה. כדי להיטיב ולהכיר את האי חייבים להיעזר ברכבי שטח משובחים. הג’יפים מאפשרים לנו לפקוד את הפינות הקסומות של האי. רק כך אפשר להגיע לעמק ת’ורסמורק ממנו נצא למסלול הליכה בנוף הפראי שלרגלי קרחון מירדאל או למפלי המים הגדולים ליד סקוגאר (Skogar). סקוגאפוס (Skogafoss) הוא אחד המפלים המפורסמים באיסלנד. גובהו שישים ושניים מטרים וניגוד מרתק נוצר בין המים הלבנים הבוהקים בשמש לבין החול השחור כפחם באפיק הנחל לתוכו נופלים המים. שביל נוח מאפשר להתקרב למרחק מטרים ספורים מן המפל ובנקודה זאת הרעש החזק של המים הניתכים והרסס שאופף את המבקרים מעלימים את כל השאר.

צוק הסלע הגדול דירהולאי (Dyrholaey) הוא המקום הדרומי ביותר באיסלנד (10 ק”מ ממערב לעיירה וויק). הרוח מאיימת להעיף אותנו ממרומי הצוק אל החופים השחורים והארוכים שנמתחים למטה. שערי סלע טבעיים וענקיים נטועים במים, ואלפי עופות, שהאזור כולו הוכרז כשמורה כדי להגן עליהם, מרחפים סביב. מגדלור לבן וגדול ניצב במרומי הצוק ומוסיף לתמונה נופך דרמטי.

מכאן קצרה הדרך אל לאקיגאגיר – אחת השמורות המרשימות באיסלנד. דרך העפר חוצה ערוצים ומובילה אל האזור בו נרשמה הפעילות הוולקנית הנמרצת ביותר בהיסטוריה של איסלנד. איפה עוד אפשר לצאת להליכה קצרה שמובילה אותנו לתצפית אל תוך לוע הר הגעש? איפה עוד אפשר להגיע אל תצפית מופלאה כמו זו שבקניון ובמפל הפיאדרה, הנחשבת לאחת הפינות היפות באיסלנד?

וטנאיוקוטל (Vatnajokull) הוא הקרחון הגדול באירופה ואחד הגדולים בעולם מחוץ לאנטארקטיקה. במרכז המבקרים בסקאפטאפל אפשר להתקרב אליו ולהבחין במשטחי הקרח העצומים, שגולשים מן ההר, חרוצים במיליוני תלמים, סדקים ובקעים. הליכה קצרה, כחצי שעה ממרכז המבקרים, מובילה אל שולי הקרחון. אפר שחור מכסה חלק גדול מן המשטחים התכלכלים. הציפוי של אפר וולקני הוא התוצאה הישירה של התפרצות הרי הגעש. השברים שנבקעו מן הקרחון מסגירים על הצבע התכלכל המקורי.

כמה דקות נסיעה ממרכז המבקרים מגיעים לרחבת חניה שמובילה לאחת מזרועות הקרחון שנקראת Svinafellsjokull (אפילו אנחנו לא יודעים איך לבטא זאת). שברי קרח צפים כאן בבריכה ובהמשך השביל מגיעים לתצפית מופלאה על הקרחון, שנראה מכאן כחיה ענקית, רובצת, שממרחק כה קטן אפשר אמנם להבחין בפרטי הפרווה שלה, אבל אין שום סיכוי להבין את צורתה הכוללת או את טיבה.

אחד משיאיו של הביקור באיסלנד מגיע ליד העיר הופן (Hofn). כאן מתגלה אחד המראות המופלאים ביותר. מאות שברי קרחון בצבעי כחלכל, טורקיז, אפור ולבן צפים בלגונה די גדולה, שנוצרה לפני כשמונים שנים, כאשר הקרחון החל להתכווץ בקצב מהיר. הדרך הטובה ביותר לצפות בלגונת יוקולסארלון (Jokulsarlon )  היא להצטרף לשיט קצר ברכב אמפיבי שנוסע תחילה על היבשה ולאחר מכן יורד אל המים הקפואים ומשייט בין גושי הקרח הענקיים. הקרבה הזאת אל שברי הקרחון, שכמה שחפים ניצבים עליהם וכלבי מים שוחים בקרבתם היא חוויה מלהיבה, שמגמדת אפילו את שלל החוויות המוזרות שמעניק הביקור באיסלנד. הטבע מעולם לא היה קרוב וקר יותר.

ועוד לא אמרנו כלום על “משולש הזהב” במערב האי בו נמצאים כמה מן המפלים היפים באיסלנד לצד גייזרים מתפרצים לגובה רב, או על אגם מייוואטן שיש הטוענים שהוא ראוי לכתר היפה בעולם, ולא הזכרנו אפילו את רייקיאוויק הבירה, בה יש מסעדות מצוינות, בתי קפה, מוזיאונים נהדרים, חנויות ספרים ומזכרות, בית אופרה חדש ומרשים ובעיקר נמל גדול ממנו יוצאות מדי יום הפלגות לצפייה בלווייתנים שחיים במפרץ הסמוך לעיר. תמיד אמרנו שהלווייתנים הם בעל החיים הנבון בעולם. באיסלנד אפשר לראות עד כמה זה נכון.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!