הברק שמאיר את הרי הטטרה

שתף
WhatsAppEmailFacebook

ההמנון של סלובקיה נקרא “ברק בהרי הטטרה”. הפרט הפעוט הזה מאפשר להבין את חשיבותם הרבה ואת האהבה הגדולה שרוחשים תושבי המדינה להרים היפים. רכס הטטרה הוא האזור הגבוה ביותר בהרי הקרפטים. הוא אמנם קטן בהרבה מהרי האלפים אבל באופן מפתיע מתחרה עימם היטב ביופי ובכוח המשיכה למטיילים אוהבי טבע והרפתקאות. טיול זה מתאים במיוחד גם למשפחות ולא רק בזכות הנוף והטבע אלא גם בזכות הפעילות המגוונת שכוללת רפטינג, רכיבה פארקים ועוד. למרבה השמחה רק מעטים מכירים עד כה את הרי הטטרה. טיול הג’יפים שלנו שופך אור על יעד חדש ויפה במיוחד.

אורכו של רכס הרי הטטרה כ-60 קילומטרים בלבד. הפסגות לא גבוהות מאוד – כאלפיים מטר. הפסגה הגבוהה ביותר היא פסגת גרלחובסקי (Gerlachovský), שמתנשאת לגובה 2,655 מטר מעל פני הים. ובכל זאת – הטרה הוא היהלום הכי בוהק והכי פחות מלוטש באירופה. דרכי הרים מפותלות, אגמים, מערות, נהרות וערוצים מאפשרים לנו לצאת ולחוות היכרות נהדרת עם הטטרה.

שטחה של סלובקיה (שהייתה פעם חלקה המזרחי של צ’כוסלובקיה) כפול משטח ישראל. חיים בה סך הכל כחמישה מיליון תושבים, מה שמותיר שטחים עצומים למטיילים אוהבי מרחבים. שמורות הטבע של סלובקיה זוכות בשנים האחרונות למוניטין הטוב ביותר באירופה ויש שאומרים אפילו בין הטובים בעולם. הן בתוליות, לא מושפעות מפיתוח יתר ובעיקר אין בהן כמעט כבישים סלולים. כל אלה הופכים את טיול הג’יפים בסלובקיה לחוויה מרגשת וייחודית.

שבוע בסלובקיה, בין העיר קושיצה (Kosice) ליערות העצומים, בין הכפרים הקטנים למפלי המים הגבוהים, בין  הארוחות המעולות לליקר המשובח, כל אלה הופכים רבים מאתנו למעריצים מושבעים. הרי הטטרה הגבוהים והמושלגים, שמורת טבע שנקראת “גן העדן”, נהרות שוצפים שחובבי רפטינג משתגעים עליהם, פסגות מושלגות, מערות אפלוליות, מצודות נישאות, אגמים נסתרים בהרים ודרכים צרות, שמובילות אל הנופים שחלמנו עליהם. איך אפשר שלא להתאהב?

טיול הג’יפים בהרי הטטרה מתאים מאוד גם למשפחות, שמחפשות חוויה מגוונת ומעניינת שתמשוך מבוגרים וצעירים מבני המשפחה כאחד. תכנון הטיול והתאמתו למשפחות עם ילדים כוללים פעילויות כמו רפטינג בנהרות, רכיבה על אופנים, סיורים במערות אפלוליות ובמערת הקרח וביקור בפארקים עם שעשועים ומתקנים שמתאימים לבני כל הגילים. כהרגלנו, נעשית חלוקה בין טיולי ג’יפים לטיולי ג’יפים  למשפחות ולכל קבוצה תאריכים נפרדים.

קושיצה, כשעה נסיעה מן הגבול ההונגרי, כיהנה במהלך שנת 2013 כבירת התרבות של אירופה. כיום היא עיר נעימה מאוד, עם כמה כנסיות יפות ורובע יהודי שידע בעבר ימים יפים במיוחד ובו בית כנסת עתיק. עוד בקושיצה – שוק צבעוני וריחני ומדרחוב עמוס בחנויות ובתי קפה. מכאן, בעזרת הג’יפים שלנו, קצרה הדרך לגן עדן. שמורת הטבע היפה בסלובקיה זכתה בשם זה (Slovak Raj) בצדק. יש בה ערוצי נחלים מדהימים, קירות סלע תלולים, תצפיות נפלאות ומקומות שפשוט אי אפשר לחלוף כך סתם על פניהם מבלי להתיישב לאיזה ספפל קפה קטן, שמאפשר לנו לנשום עמוק ולהרהר בכובד ראש בשאלה החשובה: האם זה המקום היפה ביותר שביקרנו בו אי פעם?

האטרקציה המרכזית בדרום השמורה היא מערת הקרח דובשינסקה (Dobsinska). אתר נפלא ובו מסלול באורך 500 מטר לתוככי מערת קרח ייחודית. דובשינסקה היא המפורסמת ביותר ממערכת של כמה מאות מערות שפזורות ברחבי השמורה. אתר מרגש במיוחד הוא תצפית טומשבסקי (Tomasovsky vyhlad), לא רחוק מצ’ינגוב, בקצה הצפון מזרחי של שמורת הטבע. זאת מרפסת סלע טבעית וחשופה, בגובה 150 מטר מעל התהום, שצופה על כמה עמקי נהרות עצומים. במרחק קצר משם, ליד העיר ספישקה נובה וס, ניצבת מצודת ספיש

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!