האם אתם מוכנים לחוויית הטטרה?

שתף
WhatsAppEmailFacebook

קצת מצחיק לכנות “תגלית” את הביקור שלנו בהרי הטטרה ובכל זאת – זה בדיוק כך. בלב אירופה מתגלה לפנינו אחד האזורים הכי נהדרים שחובבי הטבע יכולים לחלום עליו. עם פסגות גבוהות, יערות עצומים, נהרות זורמים, ערוצי נחלים ומסלולי טיול מהיפים ביותר ביבשת. הרי הטטרה מציעים לנו גם שלווה גדולה וירוקה, שאין כבר במקומות אחרים ביבשת. המרחבים העצומים, הפינות הקטנות, כפרים שמגישים בהם מעדנים, היעדרה של תיירות מפותחת מדי, כל אלה יוצרים את חוויית הטטרה שלנו.

רכס הרי הטטרה אינו ארוך במיוחד – סך הכול כ-60 קילומטרים. גובה ההרים כאלפיים מטרים אבל דווקא באזור זה נוצר שילוב שאי אפשר לעמוד בקסם שלו. אם יש לצמד המלים “טבע במיטבו” יש משמעות – היא מתגלה כאן.

פעם, במשך כמה עשרות שנים, נכללו הרי הטטרה בשטחה של צ’כוסלובקיה. הם היו מעבר למסך הברזל ומעט מאוד תיירות התפתחה בסביבה הטבעית והיפה. אחר כך נפרדו צ’כיה וסלובקיה לשתי מדינות נפרדות. הראשונה הייתה העשירה יותר, המפותחת יותר ואליה נהרו רוב התיירים. סלובקיה ובה הרי הטטרה נותרה קצת מאחור, משמרת את השלווה, היערות, שמורות הטבע המעט נידחות. ואז קרה מה שקורה תמיד – הסקרנים יותר, כמונו אנשי MEDRAFT, גילו את האוצר הבלום ששמו הרי הטטרה. לפתע, ממש בשנתיים האחרונות, התגלו לנו כמה משמורות הטבע היפות ביותר באירופה. הן בתוליות, לא ספגו עד כה פיתוח יתר ויש בהן מעט מאוד כבישים סלולים. דרכי העפר שנמתחות לאורך הרכס כמעט אינסופיות. אוהבי הטיולים, הטבע, התצפיות הגבוהות יכולים כבר לחוש את ההתרגשות. הג’יפ עולה במעלה הרכס, בין עצים ירוקים. היער נעשה קצת יותר דליל ואז אנחנו מגיעים לרחבת דשא בין העצים. מכאן מתפתל שביל הליכה. כמה דקות אחר כך אנחנו כבר עומדים בקצה הצוק, מול נוף פנטסטי. מאות מטרים תחתנו, בתחתית הערוץ, זורם נהר שוצף. הרעש מגיע רק בקושי לראש ההר. נשימה עמוקה. ועוד אחת. החמצן והאדרנלין מציפים לנו את הגוף. אושר גדול.

תחילתו של הטיול להרי הטטרה בבודפשט, בירת הונגריה ממנה נוסעים במשך כשלוש שעות לקושיצה, כשעה נסיעה מן הגבול ההונגרי. עיר זאת כיהנה ב-2013 כבירת התרבות של אירופה. היא עיר נעימה מאוד, עם כמה כנסיות יפות ורובע יהודי שידע בעבר ימים יפים במיוחד ובו בית כנסת עתיק. עוד בקושיצה – שוק צבעוני וריחני ומדרחוב עמוס בחנויות ובתי קפה. מכאן, בעזרת הג’יפים שלנו, קצרה הדרך לגן עדן. שמורת הטבע היפה בסלובקיה זכתה בשם זה (Slovak Raj) בצדק. יש בה ערוצי נחלים מדהימים, קירות סלע תלולים, תצפיות נפלאות ומקומות שפשוט מכריחים אותנו לעצור, להתבונן, לצלם, לזכור וליהנות.

האטרקציה המרכזית בדרום השמורה היא מערת הקרח דובשינסקה (Dobsinska). אתר נפלא ובו מסלול באורך 500 מטר לתוככי מערת קרח ייחודית. דובשינסקה היא המפורסמת ביותר ממערכת של כמה מאות מערות שפזורות ברחבי השמורה.

אתר מרגש במיוחד הוא תצפית טומשבסקי (Tomasovsky vyhlad), לא רחוק מצ’ינגוב, בקצה הצפון מזרחי של שמורת הטבע. זאת מרפסת סלע טבעית וחשופה, בגובה 150 מטר מעל התהום, שצופה על כמה עמקי נהרות עצומים. במרחק קצר משם, ליד העיר ספישקה נובה וס, ניצבת מצודת ספיש (Spiš) העצומה. המצודה הוקמה במאה ה-12. במשך רוב תולדותיה שימשה כמאחז של מלכי הונגריה ששלטו באזור. היא שוכנת על גבעה גבוהה, חולשת על האזור כולו ונחשבת כיום לאתר התיירות הפופולרי ביותר במזרח סלובקיה. קל להבין מדעו בחרו בה כדי לצלם עשרות סרטים שעסקו בימי הביניים. לא צריך המון דמיון כדי לראות את הדגלים הצבעוניים מתנופפים ואת רוכבי הסוסים מזנקים מבעד לשערי המצודה. במהלך הקיץ מתקיימים בה כיום קונצרטים, הופעות ושווקים של חפצי אומנות מקומית.

אתרים מרתקים נוספים בחלק זה של סלובקיה הם אגם רוזין, שכמה תצפיות מרהיבות משקיפות עליו, היערות השחורים שזכו לכינוי שנצמד אליהם בזכות צפיפות העצים והאפלולית ששורה בהם. כאשר ממשיכים בנסיעה צפונה, לכיוון הגבול הפולני, מגיעים להרי הטטרה הגבוהים, בהם יש כמה אגמים אלפיניים בצבע טורקיז מדהים, עם מפלי מים ואשדות יפים.

ליד הגבול הפולני בולטת מאוד שמורת פייניני. כאן נצא לשיט רפטינג בנהר הדונאייץ’, המפריד בין סלובקיה ופולין השכנה או לרכיבה על אופניים לאורך גדות הנהר. האוויר כאן צלול ונקי, ההרים שקטים והרעש היחיד ששומעים הוא פכפוך המים של הנהר. כאשר לוגמים כאן ספל גדול ומהביל של “תה הרי הטטרה”, כינוי מקומי לוודקה שקופה ואיכותית, מבינים מיד שאלה החיים הכי טובים שאפשר לחלום עליהם.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!