בולגריה בלבן: לא רק לגולשי סקי

שתף
WhatsAppEmailFacebook

כשחושבים על בולגריה רובנו לא מדמיינים פסגות מושלגות, מישורי שלג מבריקים ושאר מראות שאנו מורגלים לייחס לארצות הצפון. אך אלו בדיוק המראות שמציעים הרי בולגריה בחורף, והם הופכים טיול בעונה זו לחוויה קרירה ומרנינה. לא חייבים להיות גולשי סקי, וגם אין צורך להרחיק עד קצה העולם, כדי לזכות בחווית החורף הלבן.

טיפוס על מפל מים קפוא

בשדה התעופה של סופיה ממתינים לנו ג’יפים, שיאפשרו לנו לצאת אל נופי שלג בתוליים. היעד הראשון הוא רכס הרי רודופי (Rodopi). במהרה מתחלף הנוף האורבני בהרים נישאים, אגמים תכולים, יערות צפופים וכפרים ציורים. כמי שמורגל לטייל כאן בקיץ, אני נפעם כל פעם מחדש מהשילוב שיוצר השלג הלבן עם הכפרים שהזמן עמד בהם מלכת. אווירה פסטורלית שמבינים רק כשמגיעים לשם, שכמו מעבירה אותך לעולם אחר ומשכיחה את כל טרדות היום-יום.

הרפתקת החורף הראשונה שמחכה לנו היא טיפוס קרח על מפל מים קפוא – ממש כמו שרואים בסרטי הטבע הכי אתגריים. אבל מסתבר שכולם יכולים. מצטיידים ברתמות טיפוס, קרמפונים (דוקרני קרח לנעלים), גרזני קרח וכמובן קסדה, ניקשרים לחבל הבטחה ולאחר תדריך קצר מתחילים בטיפוס על הקרח. את הירידה למטה עושים בגלישה עם חבל אבטחה.

המטיילים מגיעים כל אחד לגובה שמתאים לו, אבל גם החששנים במיוחד מתנסים בחוויה, אחרי שהם משתכנעים שהקרח לא נשבר… המדריכים המקומיים הם מקצוענים ומנוסים, ובהתאם למצב הקרח הם בוחרים עבורנו בכל פעם מפל אחר, מתוך המפלים הרבים על רכס רודופי.

בדרכי השטח הלבנות של הרי רודופי

לאחר שנת לילה ערבה במיוחד, במלון מפנק בעיירת הסקי הציורית פמפורובו (Pamporovo), אנו יוצאים אל דרכי השטח. תוואי השטח בהרי רודופי אינו תלול וגבוה כמו בהרי בולגריה האחרים, ובין הכפרים דרכי שטח רבות, שאפשר לנוע בהן גם בחורף. השלג סביב הוא לבן ובתולי ועצי המחט שכוסו לבן מוסיפים קסם ומסתורין לחגיגה הלבנה.

 הנסיעה הקסומה מסתיימת בכפר שירוקה לאקה (Shiroka Laka) ומשוטטים ברגל בין סמטאותיו הצרות. גגות הכפר עשויים מאבן צפחה אפורה, והם מאפיינים את כל הכפרים באזור. ביקור אצל בונה חמת חלילים מקומי מפתיע את כולם, מאחר ואנו מקשרים את חמת החלילים לעם הסקוטי, אבל זהו כלי מסורתי גם כאן בהרים של בולגריה. לאחר שאנו צופים בהכנת חמת חלילים בשיטות המסורתיות, אנו מאזינים לצליליו המופלאים של הכלי בניצוחו של בונה החלילים.

המערה של השטן והעטלפים…

בהרי רודופי מערות קרסט רבות ומערת לוע השטן (Devil’s Throat‏) היא אחת הגדולות שבהן, שביקור בה הוא ביקור ממש בבטן האדמה. המערה המופלאה משלבת בתוכה מפל הצונח ברעש אדיר ואת תחילתו של נהר, הזורם מתוכה החוצה. במיתולוגיה נקשר רעש המים הנופלים לשמו של האדס, אל השאול, ומכאן סיפורי הפולקלור שהתפתחו על השטן שחי במקום

לאווירת המסתורין בתוך המערה (אולי סרטי אימה, עבור חלק מהמבקרים…) מוסיפים מינים רבים של עטלפים השוהים בה בשעות היום, וניתן לראותם תלויים במהופך על התקרה. הטמפרטורה במערה תמיד קבועה ולכן בקיץ כשחם זה נותן לנו תחושה של קרירות ובחורף לפעמים יהיה בה אפילו חם יותר מבחוץ.

 ארוחה בשפת הסימנים והחיוכים

דרך שטח מאתגרת לוקחת אותנו לכיוון הכפר טריגרד (Trigrad) שם מחכה לנו ארוחת צהרים בבית משפחה מקומית. המטבח הבולגרי הוא אחד מהמשובחים במדינות הבלקן. אצלנו הוא מתקשר בעיקר עם הבורקס והגבינה הבולגרית, אבל הוא מצטיין גם בתבשילי קדרה מחממים ותבשילי ירקות משובחים. האירוח החם מחמם את הבטן והלבבות. כל פעם שאני מגיע יש אוכל אחר, בהתאם למצרכים שיש בבית… התקשורת עם המארחים היא בשפת הסימנים, החיוכים והחום האנושי, בתוספת תרגום של המדריך המקומי.

באזור זה ניתן להבחין בכוורות רבות שסביבן בגדר חשמלית, והסיבה לכך היא הדובים הרבים החיים ביערות ובאים ללקק את הדבש. עכשיו הם כמובן נמים את שנת החורף שלהם ולא נזכה לראותם, אבל אפשר לדמיין אותם מטיילים כאן כשהשלג נמס.

איגלו אסקימואי בהרי בולגריה

בדרכנו לרכס הרים נוסף – רכס הרי פירין (Pirin), אנו עוברים באגם דוספט (Dospat). זהו אגם גדול, ולכן רק שוליו מכוסים בקרח, אבל האגמים המצפים לנו בהרי פירין הם קטנים יותר וגבוהים יותר, והם קפואים לחלוטין בחורף. את הימים הקרובים על רכס הרי פירין נבלה בעיירת הסקי בנסקו (Bansko), עיירת הסקי הגדולה ביותר בבולגריה. אנו מגיעים אליה בשיאה של עונת הסקי וטועמים את האווירה הכייפית והצבעונית המאפיינת עיירות סקי.

השלג הרב המכסה את הרי פירין הוא כר נרחב לפעילויות שלג רבות. סנדלי שלג, אותם מרכיבים מתחת לנעלים, וזוג מקלות הליכה, מאפשרים לנו לצאת להליכה בין עצי היער. העצים המחטניים – אורנים ואשוחים – שאינם נושרים בסתיו, מכוסים שכבה עבה של שלג טרי. המדריך המקומי מסביר איך הולכים נכון בשלג הרך והבתולי, ומלמד אותנו את רזי ההישרדות בשלג. לשם כך אנו עוצרים לבנות איגלו, כן כן איגלו… וזו לא משימה קלה אם לא יודעים איך, אבל לשם כך הגענו עד לכאן להרים המושלגים בבלקן. תחילה אנו בונים איגלו להישרדות, ולאחר מכן איגלו למגורים – בדיוק כמו זה המוכר לנו מסיפור האסקימואים. בתוך האיגלו אני מדליק נר קטן, שמחמם כאילו היה אח עצים, וממחיש למטיילים את הבידוד הטרמי המעולה שמספק הקרח.

לגמוע מרחבים לבנים באופנוע שלג

כולם כבר חולמים על אופנועי השלג שיקפיצו להם את האדרנלין לרמות הכי גבוהות. לאחר תדריך בטיחות קצר מניעים את הכלים וקדימה למרחבי השלג הצחורים. אופנוע שלג הוא כלי תעבורה בעל יכולות מופלאות במיוחד בשלג. לאחר הסתגלות קצרה אנחנו והאופנוע הופכים לגוף אחר, הצולח במהירות שלג מהודק ושלג רך ועמוק, כאילו זה כביש סלול באיכות גבוהה. קשה למחוק את החיוך יהיה מפרצופי המטיילים שדוהרים על הכלי המדהים הזה, המפלח כל פיסת שלג הנקראת בדרכו. הפסקת תה חם ופיקניק של כריכים בשלג מאפשרים לנו לנוח קמעה, לפני שאנו חוזרים לגמוע מרחקים.  לכל החוששים מהקור אספר שחליפות סקי, כובע וכפפות עבות מגינים עלינו היטב, חום המנוע מחמם גם הוא והאוחזים בידיות ההגה זוכים גם לחימום הידיים. לאחר זמן מה רבים מתלוננים שחם להם מידי ומכבים את חימום הידיות.

זהו זה, נפרדים בצער רב מההרים המושלגים וחוזרים לסופיה. השעות הנותרות בבירה מנוצלות לסיור עירוני בכנסיית אלכסנדר נוייבסקי, באנדרטה לזכר הצלת יהודי בולגריה שואה והסיפור המדהים שמאחוריה, בית הנשיא, בית הכנסת הגדול ועוד. את הערב האחרון של החופשת השלג נבלה שוב במסעדה בניחוח מקומי, עם תבשילי המטבח הבולגרי המעולה ונגנים שירנינו את הערב האחרון שלנו בבולגריה.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!