ארצם של מגלי העולם

שתף
WhatsAppEmailFacebook

על גדת נהר הטז’ו, סמוך לשפך שלו לאוקיינוס בליסבון ניצבת אנדרטת התגליות. צורתה כחרטום של ספינה והיא הוקמה כדי להנציח את גיבורי האומה הפורטוגלית, שלפני חמש מאות שנה הפכו את הארץ הקטנה בשולי אירופה למעצמה ימית אדירה, ששלטה ביבשות מרוחקות ובמושבות ענק גדולות ממנה פי כמה. בין השמות הדגולים אפשר למצוא את מגלן, וסקו דה גמה, ברתולמיאו דיאש ורבים אחרים.

דמיינו לרגע שדנמרק תשגר מחר חללית למאדים ותהפוך את הכוכב המרוחק למושבה תחת שליטתה. נשמע מופרך? אבל זה בדיוק מה שקרה לפני כמה מאות שנים כאשר הצי האדיר שפיתחה פורטוגל גילה ארצות ויבשות, הקים מושבות ואסף אוצרות. באותה תקופה, שמכונה כיום בפורטוגל “תור הזהב” הייתה הממלכה הקטנה בקצה אירופה למעצמה בקנה מידה עולמי.

על האנדרטה בליסבון ניצבים פסליהם של מגלי הארצות הפורטוגלים. בראשם עומד אנריקה הספן – נסיך הכתר שהקים במאה ה-15 את בית הספר לספנות, אסף מידע, פיתח שיטות ניווט ומימן את יציאתן לדרך של משלחות מגלי ארצות.

בין הדמויות הבולטות ביותר על האנדרטה כדאי להתבונן מקרוב בכמה מן החשובים במגלי הארצות: ואסקו דה גאמה, מגדולי מגלי העולם, היה הראשון שהפליג ישירות בדרך הים מאירופה להודו. המבצע האדיר הזה נחשב עד אז לבלי אפשרי ואולי אפילו למסע שלא יתכן. לצידו עומד פדרו קברל – נווט ומגלה ארצות לזכותו נזקף גילויה של ברזיל בידי אירופאים. מסעו של קברל איפשר את הפיכתה של ברזיל – הארץ הגדולה והעשירה באמריקה הדרומית, למושבה פורטוגלית. גם היום יש הרבה יותר דוברי פורטוגלית בברזיל מאשר באירופה.

אחריהם ניצב פרדיננד מגלן – קרוב לוודאי גדול מגלי העולם אי פעם. מגלן, שמוצאו פורטוגלי למרות שהפליג תחת דגל ספרד היה האירופאי הראשון שהגיע לאיי התבלין שבאינדונזיה בהפלגה מערבה, והראשון שיצא למסע על מנת להקיף את העולם בספינה. הוא אמנם נהרג בטרם שובו מהקפת העולם אבל אנשיו השלימו את המסע. מגלן היה גם הראשון שחצה בהפלגה את האוקיינוס השקט, והעניק לו את שמו. מגלן גילה את המיצר הצר והמפותל בו אפשר לעבור מן האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט. מסעו המדהים הוא עדות לעקשות, דבקות במטרה, יכולת ימאות וניווט שאין כמותם ובעיקר אומץ לב עצום.

על אותה ספינת אבן בליסבון ניצבים גם כמה אנשי רוח כלואיש דה קמואש – המשורר ומחבר האפוס הלאומי הפורטוגלי;, פדרו נונס – מתמטיקאי שפיתח מאוד את יכולות הניוט הימי; ופרנאו מנדש פינטו – מגלה ארצות וסופר.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!