ארמניה – אי של הרים ושמחת חיים

שתף
WhatsAppEmailFacebook

החגים הם זמן טוב להתחלה חדשה. זה הרגע הנכון לצאת למקום חדש ולא מוכר. ארמניה, בין הים השחור לים הכספי, היא תגלית מסעירה. מסע הג’יפים של MEDRAFT מעניק עכשיו אפשרות נדירה לראות ולהכיר את הרי הקווקז של ארמניה, את הערים, השווקים, הנופים הפראיים והמנזרים שבדרך. זאת הזדמנות נהדרת לטעום מן המעדנים של המטבח הארמני, לצעוד אל האגמים ולעלות למבצרים. אחר כך נשיק כוסיות ונטעם את הברנדי הכי טוב בעולם. מה עוד אפשר לבקש?

הגיפים מתאמצים במעלה ההר. הדרך מתפתלת, חוצה את היער הצפוף והנהיגה מרתקת. אט אט, ככל שאנחנו מגביהים, יש סביבנו פחות עצים, הנוף נפתח והנשימה נעצרת. אגם סוואן נפרש לפנינו כמו שטיח כחול. במעבר ההרים בגובה 2410 מטר אנחנו עוצרים. מכינים תה, נושמים עמוק ובולעים בעיניים את המרחב האדיר שלפנינו. לצידנו ניצב הקראוונסאראי – חאן השיירות העתיק. כאן חנו פעם, לפני מאות שנים, נוסעים אחרים, דומים לנו אבל גם שונים. לנו קל יותר, אבל גם הם כמונו נהנו כאן מאחד הנופים היפים ביותר שאפשר לחלום עליהם. מכאן כבר קצרה הדרך למקומות אגדיים כמבצר סמבטברד, שערי סיסיאן ומצפה הכוכבים העתיק של זוראטס קארר. ארמניה נראית במהלך יום כזה כארץ האגדות.

הארמנים אוהבים לקרוא לארצם “אי של הרים”. יש להם סיבות טובות. הם חיים במדינה שהגובה הממוצע בה הוא 1800 מטרים, הפסגה הגבוהה ביותר מתנשאת ליותר מ-4000 מטר והמקום הנמוך ביותר באי ההרים הוא בגובה 380 מטר. לא קל להגיע לכל המקומות האלה אבל טיול הג’יפים של Medraft, שדוהר בדרכי ההרים המתפתלות, חולף בין הפסגות ושועט לצד האגמים, מאפשר לנו לערוך את ההיכרות בתנאים הטובים ביותר.

מה יש לנו כאן? הר אררט הגבוה והלבן מנצנץ באופק. הנוף דרמטי, היערות עבותים וירוקים, אבל בחודשי הסתיו הם מקבלים גוונים חדשים ונהדרים – זהובים ואדמדמים. הקניונים עמוקים, האגמים גבוהים, צלולים וכחולים וביניהם פזורות כנסיות עתיקות ולצידן מנזרים, מבצרים ששלטו על הדרכים וחאנים עתיקים, ששימשו פעם כמקום חניית לילה לשיירות.

העבר של ארמניה מציץ אלינו. דמויות אגדיות כמומיק האדריכל, או מרקו פולו שחצה את ארמניה בדרכו על דרך המשי מביטות בנו מדפי ההיסטוריה. הטעם המשכר של הירקות הטריים, הבשר הצלוי על האש, הריבות הטבעיות, תבשילי החיטה המלאה והפירות מעודדים אותנו להמשיך אל הכפר הבא.

מסע גילויה של ארמניה מתחיל, באופן טבעי בירוואן (Yerevan) הבירה, אבל משם הוא ממשיך דרומה ומזרחה, אל היעדים הפחות מוכרים, אל מעברי ההרים הגבוהים והמדהימים כמעבר סיסיאן (Sisian) והעיר העתיקה הנושאת שם זהה על גדת נהר וורוטאן (Vorotan). בדרום ארמניה אפשר להכיר את המנזרים העתיקים טאטב (Tatev) ונוראוואנק (Noravank) שמייצגים את התרבות העשירה של האזור. מנזר טאטב נכלל ברשימת האתרים שהם נכס תרבות עולמי של אונסק”ו. כאשר עומדים לצידו, על שפת מצוק הבזלת הגבוה, הנוף מדהים – רחב, ירוק, ומרהיב. אל מנזר טאטב אפשר להגיע גם ב-11 דקות של ריחוף ברכבל שהארמנים טוענים שהוא הכי ארוך בעולם – 5.7 קילומטר.

הדרכים מובילות אותנו לאוצרות הטבע של ארמניה: מפלים שופעי מים, הרכס הגעשי העצום אוחטאסר, הערוץ מדהים של נהר וורוטאן – ערוץ השטן, ערוצו העצום של נהר וורטן, שמורת יער סבוך – דנדרופארק ואגם סוואן (Sevan) שנחשב ליפה באגמי ארמניה, ובעיני רבים לאחד האגמים היפים בעולם. האררט, המקום בו נחה תיבתו של נוח וסמלה של ארמניה, נמצא מעבר לגבול – בשטחה של טורקיה, אבל כיוון שהוא גבוה מאוד (5148 מטר מעל פני הים) ובולט באופן נהדר מעל האזור כולו – רואים אותו היטב גם משטחה של ארמניה.

האוכל הארמני ובעיקר האירוח רחב הלב, שבמסגרתו מגישים בכל מקום שורה ארוכה של בקבוקי יין אדום, הם נכס ארמני ידוע ומענג במיוחד. אחריהם מגיע בקבוק איכותי במיוחד של ברנדי זהוב – הארמנים טוענים שזה הברנדי הכי טוב בעולם ומי אנחנו שנתווכח. המפעל “אררט ברנדי” נוסד כבר במאה ה-19 שכמעט כולו מיועד ליצוא. 120 מדליות זהב הוענקו למשקה המצוין.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!