אנשי הקוטב והערבות האינסופיות

שתף
WhatsAppEmailFacebook

חוג הקוטב בצפון מערב רוסיה הוא ארץ מיוחדת במינה. סמוך למפגש הגבולות בין רוסיה, פינלנד ונורבגיה משתרעות הערבות העצומות, הקפואות עדיין לחלוטין של לפלנד הרוסית. הטבע הוא השליט כאן ואנחנו, בני האדם, מסתגלים, מתאימים עצמנו אל העוצמה שלו ולומדים לשרוד וליהנות. ביקור חורפי, לבן וקפוא בלפלנד הרוסית הוא חוויה ייחודית ובעלת עוצמה אדירה. חוויה שכל  מי שיש לו נפש של הרפתקן יזכור היטב.

החיים על חוף ים ברנטס (Barents Sea) הם אתגר ענק. בעיצומו של החורף השמש זורחת כאן רק במשך כמה שעות ביממה. מורמנסק, עיר המחוז הגדולה ביותר בצפון מערב רוסיה, שוכנת מעבר לקו הרוחב 66. זוהי רוסיה הקרה והפראית ביותר. 300 אלף התושבים שחיים במורמנסק הם דוגמא מרתקת ליכולת האנושית לחיות גם בתנאים שתחילה נראים לרבים מאיתנו כבלתי אפשריים. ובכל זאת במורמנסק משגשגת פעילות תרבותית, עם מוזאונים שמציגים היטב את האמנות והארכיאולוגיה המקומית. אחד האטרקציות המרתקות ביותר בעיר היא שוברת הקרח הגרעינית “לנין” שפעלה עד שנות החמישים המאוחרות ונהפכה לאחר מכן למוזאון, שמתעד את החיים באוזר הקוטב ואת ההתמודדות הבלתי פוסקת עם הקיפאון. ביקור על סיפונה של שוברת הקרח הזו הוא אחד משיאיו של הביקור במורמנסק. העיר נוסדה אמנם רק לפני מאה שנה – אבל היא נחשבת מופת להישרדות אנושית בתנאים קשים ובכבוד רב.

כאשר אנו יוצאים מן העיר אפשר לנשום עמוק. חצי האי קולה (Kola) הוא טונדרה אינסופית שעשב נמוך צומח בה בקיץ אבל היא במיטבה דווקא בחורף – כאשר שלג מכסה אותה כשטיח מקיר לקיר ומגיע עד האופק הרחוק ביותר.

אין מקום טוב יותר מן הטונדרה לערוך בו היכרות עם החיים של הסאמים – הלאפים – בחוות הייחודיות שבהן הם חיים. תושבים מקומיים אלה מגדלים עדיין את איילי צפון, רותמים את כלבי האסקי למזחלות השלג ומשמרים את אורח החיים המסורתי של אזורי הקוטב. עבורנו זו הזדמנות חד פעמית לערוך היכרות עם אורח חיים זה, השונה כל כך ממה שאנו מכירים.

הכפר טריברקה (Teriberka) שוכן מצפון למומנסק, על חוף ים ברנטס. רק 900 תושבים מתגוררים בכפר, אבל קצת במפתיע זכה המקום הזעיר הזה לפני שנתיים לפרסום עולמי. הסרט הרוסי “לווייתן” צולם כולו בכפר והצלחתו האדירה משכה את תשומת לב העולם כולו אל הפינה הרחוקה והנידחת הזו ברוסיה. נופיו המופלאים של האזור זכו הודות ליוצרי הסרט לפרסום עולמי. הסרט שביים אנדריי ז’ביגנאסטב,  זכה ב-2015 בפרס הגולדן גלוב היוקרתי ורבים החלו לפתע לשאול איפה נמצאת טריברקה. כאשר עומדים על החוף ליד טריברקה אפשר להבין שהיו להם סיבות טובות מאוד. המקום המופלא אינו דומה לשום חוף אחר שראיתם בימי חייכם. התחושה החזקה ביותר היא שהגענו לסוף העולם. הרוחות הסוחפות, הנוף הפתוח, צבעם הכהה של המים וההרגשה שכל בני האדם נותרו הרחק מאחור היא הרגשה מופלאה. רק למענה כדאי להרחיק עד החוף של טריברקה.

מקום מרתק וייחודי נוסף בטיול זה היא העיר מונצ’גורסק (Monchegorsk) השוכנת 140 קילומטרים מדרום למורמנסק. בסביבתה של מונצ’גורסק בה חיים כ-50 אלף תושבים, אפשר לעסוק בעשרות פעילויות אתגריות משעשעות ומהנות כרכיבה על אופנועי שלג, בניית ארמנות בשלג, גלישה על אבובים ועוד. (פירוט על פעילות אלה אפשר למצוא בכתבה בניוזלטר זה שעוסקת בבילויים בשלג).

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!