אל ההרים השחורים במונטנגרו

שתף
WhatsAppEmailFacebook

כדאי לקרוא את הכתבה הזאת עד סופה. היא תענה באופן קצר ומדויק על שתי שאלות: למה מונטנגרו? (כי היא יעד נהדר, כמוהו עוד לא ראיתם) ולמה טיול ג’יפים? (כי אין דרך טובה יותר להכיר את ההרים, הנהרות והאגמים של מונטנגרו). אחר כך תוכלו לחבר כבר לבד אחד ועוד אחד ולהבין שיש לכם ביד זוג אס, שאי אפשר להפסיד אתו. כל מה שנשאר לכם הוא ליהנות. אנחנו כבר נדאג לכל השאר  ועכשיו אס נוסף – בטיסות ישירות!

אתרי הטבע הנפלאים של מונטנגרו סוחפים א החושים. שמורת הטבע הגדולה דורמיטור (Durmitor) היא אוצר ירוק וכחול, עם יערות, נהרות וקניונים. קניון טארה (Tara) – הקניון השני הכי עמוק בעולם, אחרי הגרנד קניון האמריקאי – חוצה את השמורה במרכזה ומספק לנו נופים שמותירים אותנו בפה פעור. העיירה ההררית ז’בליאק (Zabljak) משמשת כבסיס יציאה לכל הטיולים הנפלאים שנערוך בדורמיטור. האטרקציה העיקרית באזור הם 18 האגמים הקטנים, כולם שרידי קרחונים, שנקראים כאן “עיני ההרים”. האגם הגדול ביותר הוא האגם השחור. השביל בלב היער מקיף את האגם השחור ומציע תצפיות יפות על הפסגות הסמוכות, המים הכהים והיערות שסוגרים על האגם. מכאן אפשר לפלס דרך בנסיעה לאגמים מרוחקים יותר כאגם הנחשים, אגם השטן ואגם הדגים. לפעמים נדמה לנו שאנחנו חיים בחלום.

הכיף הגדול ביותר מגיע בדיוק כאן: רפטינג רגוע על מימיו הכחולים של נהר טארה, בתחתית הקניון העמוק. קירות הסלע זקופים מעלינו, המים הכחולים תחתנו והנהר סוחף אותנו בעדינות ובנעימים במורד הזרם. אין הרבה רגעים מאושרים יותר.

אבל זה כמובן לא הכל – היער הנהדר של שמורת ביוגרדסקה גורה (Biogradska Gora) אינו יער רגיל. הוא עבות, אפלולי, ירוק ונפלא. זה אחד משלושת היערות הבתוליים האחרונים באירופה. כמאה מיני עצים, חלקם בגובה חמישים מטר ובני 500 שנה מתנשאים ביער. טיול רגלי שחוצה את היער מעניק לנו מושג איך ומדוע צמחו כאן סיפורי אגדות רבים כל כך.

אחר כך נרחיק עד לאגם סקאדאר (Skadar) האגם הגדול ביותר בבלקן, ששוכן על גבול אלבניה. שטחי מים עצומים נפרסים בו ומחכים רק לנו. ומשם אל המפרץ הכחול של קוטור (Kotor), לא רחוק מהגבול עם קרואטיה. המפרץ נראה כפטרייה משוננת וזוכה לעתים, בזכות הפיתולים הרבים ואורכו המרשים, לכינוי “פיורד”. העיר קוטור היא אחת הפנינים היפות ביותר לאורך החוף האדריאטי. העיר העתיקה נראית כתפאורה של סרט פיראטים, עם נמל מוגן, חומות גבוהות ועתיקות שאורכן יותר מארבעה קילומטר, שערים מבוצרים, רחובות צרים, ארמונות משפחתיים ובעיקר המון כיכרות קטנות, אינטימיות, ש-70 בתי קפה פזורים בהן. בהמשך החוף שוכנות עיירת הנופש בודבה (Budva) עם 17 חופי רחצה, והאתר המרהיב סווטי סטפאן (Sveti Stefan) שהיה כפר דייגים והיום הוא אתר נופש יוקרתי.

 

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!