איסלנד לוהטת קפואה ונפלאה

שתף
WhatsAppEmailFacebook

איסלנד אינה דומה לשום ארץ אחרת. היא מיוחדת במינה מכל כך הרבה בחינות עד שהטיול בה דומה לפעמים למסע אל מחוץ לכדור הארץ. אי אפשר להיות דרמטי מדי או להגזים כאשר מתארים את החוויות שאיסלנד מזמנת לנו. יש בה קרח ואש צמודים זה לזה. יש בה תרבות עתיקה ומרתקת, יש בה הרי געש, גייזרים ומרחבי קרחונים עצומים וריקים מבני אדם. המסע הגדול קורא לנו.

כביש טבעת ארוך והיקפי חובק את האי הגדול של איסלנד ששטחה גדול פי חמישה משטחה של ישראל. כדי לחדור אל תוך האי יש להיעזר ברכבי שטח בעלי עבירות טובה. הג’יפים מאפשרים לנו להגיע אל המקומות הנסתרים והמעניינים ביותר באיסלנד. בתחילתו של המסע הגדול שלנו באיסלנד נבקר בעמק ת’ורסמורק ממנו נצא למסלול הליכה בנוף הפראי שלרגלי קרחון מרידאל. אחר כך נטייל למפלי סלאיילאלנד וסקוגאר ונצפה אל הר הגעש שהתפרץ לפני 7 שנים ושיתק את כל התעופה האזרחית באירופה. הדרך מובילה אותנ לאורך חופה הדרומי של איסלנד אל הנקודה הדרומית ביותר באי ולטיול רגלי בין המצוקים של חופי דירהוליי (Dyrholaey) השחורים והמיוחדים. שערי סלע טבעיים וענקיים נטועים במים, ואלפי עופות, שהאזור כולו הוכרז כשמורה כדי להגן עליהם, מרחפים סביב. מגדלור לבן וגדול ניצב במרומי הצוק ומוסיף לתמונה נופך דרמטי.

מכאן קצרה הדרך אל לאקיגאגיר – אחת השמורות המרשימות באיסלנד. דרך העפר חוצה ערוצים ומובילה אל האזור בו נרשמה הפעילות הוולקנית הנמרצת ביותר בהיסטוריה של איסלנד. איפה עוד אפשר לצאת להליכה קצרה שמובילה אותנו לתצפית אל תוך לוע הר הגעש? איפה עוד אפשר להגיע אל תצפית מופלאה כמו זו שבקניון ובמפל הפיאדרה, הנחשבת לאחת הפינות היפות באיסלנד? הטיול של MEDRAFT באיסלנד מאפשר באופן ייחודי להגיע אל המקומות האלה בזכות ההיכרות המצוינת עם השטח ובזכות כלי הרכב שמעניקים לנו גישה גם למקומות שההגעה אליהם מורכבת.

וטנאיוקוטל (Vatnajokull) הוא הקרחון הגדול באירופה ואחד הגדולים בעולם מחוץ לאנטארקטיקה. במרכז המבקרים בסקאפטאפל אפשר להתקרב אליו ולהבחין במשטחי הקרח העצומים, שגולשים מן ההר, חרוצים במיליוני תלמים, סדקים ובקעים. הליכה קצרה, כחצי שעה ממרכז המבקרים, מובילה אל שולי הקרחון. אפר שחור מכסה חלק גדול מן המשטחים התכלכלים. הציפוי של אפר וולקני הוא התוצאה הישירה של התפרצות הרי הגעש. השברים שנבקעו מן הקרחון מסגירים על הצבע התכלכל המקורי.

אחד משיאיו של הביקור באיסלנד מגיע ליד העיר הופן (Hofn) בלגונת יוקולסארלון (Jokulsarlon ). כאן מתגלה אחד המראות המופלאים ביותר. מאות שברי קרחון בצבעי טורקיז, אפור ולבן צפים בלגונה די גדולה, שנוצרה לפני כשמונים שנים, כאשר הקרחון החל להתכווץ בקצב מהיר. הדרך הטובה ביותר לצפות בלגונת יוקולסארלון (Jokulsarlon )  היא להצטרף לשיט קצר ברכב אמפיבי שנוסע כמו בסרט מדע בדיוני – תחילה על היבשה ולאחר מכן יורד אל המים הקפואים ומשייט בין גושי הקרח הענקיים. הקרבה הזאת אל שברי הקרחון, שכמה שחפים ניצבים עליהם וכלבי מים שוחים בקרבתם היא חוויה מלהיבה, שמגמדת אפילו את שלל החוויות המוזרות שמעניק הביקור באיסלנד. הטבע מעולם לא היה קרוב וקר יותר. הדרמה ששמה איסלנד מעולם לא הייתה מרהיבה יותר.

מכאן מובילה אותנו הדרך אל ליבו של האי ואל המחוזות שרק מעט תיירים מגיעים אליהם. אלה הם האזורים הנידחים והיפים ביותר באיסלנד. לנדמנאלאוגר (“המקום שמעבר להרים”) הוא אזור שמכוסה כולו בטוף וולקני שחור, בשרידי הרי געש ובנוף בתרונות עגלגל. מעל כל אלה נפרשת בימית הקיץ הקצר שמיכה ירוקה ודקה. כאשר נטייל כאן ברגל נוכל לצפות בזרמי לבה מרשימים, מדרונות סלעים צבעוניים ולועות מעלי קיטור שנקראים פומרלות. אפשר לטבול כאן במעיינות החמים ולחשוב שהעולם הוא מקום משוגע ושהחיים יפים. סביבנו אגמי לוע געשיים יפים וצבעוניים שמזכירים לנו צילומים מכוכבים אחרים.

בצפון איסלנד מחכים לנו אגם מיוואטן המוזר והמיוחד והר הגעש אסקיה, בו נוכל לצעוד אל תוכו של לוע ענקי. נוכל לטבול גם באגם לוע קטן שמימיו חמימים. נגיע אל הקניון השחור והמרשים ולמפל הנסתר. אם כל אלה נשמעים לכם כמו לקוחים מ”שר הטבעות” או מאחד מסרטי ההרפתקאות שראיתם – אתם צודקים לחלוטין. זו גם ההרגשה שלנו.

בסיור סביב אגם מיוואטן נטייל ברגל באתר דימבורגי, אל מבוך מדהים של צורות ודמויות שונות שיצרו הסלעים הוולקניים, נבקר בבריכות בוץ ומים רותחים המבעבעים מתחת לפני האדמה ובין הרי געש במקום בו קרום כדור הארץ הוא הדק ביותר בעולם! אחר כך נצעד לתחנת הכוח קראפלה שמצפון לאגם ונטבו במרחצאות לגונה חמה הצמודה לתחנת כוח גאותרמית – אחות תאומה ללגונה הכחולה. בסופו של אותו יום מופלא נגיע לאקוררי, העיר היפה ביותר באיסלנד, השוכנת במעמקי פיורד מצוקי.

ועוד לא אמרנו כלום על “משולש הזהב” במערב האי בו נמצאים כמה מן המפלים היפים באיסלנד לצד גייזרים מתפרצים לגובה רב, ולא הזכרנו אפילו את רייקיאוויק הבירה, בה יש מסעדות מצוינות, בתי קפה, מוזיאונים נהדרים, חנויות ספרים ומזכרות, בית אופרה חדש ומרשים ובעיקר נמל גדול ממנו יוצאות מדי יום הפלגות לצפייה בלווייתנים. דבר אחד לא נצליח להבין כנראה לעולם – איך יתכן שרק רבע מיליון בני אדם חיים באיסלנד ונהנים מכל פלאי הטבע. התשובה טמונה כנראה בעובדה שאיננו מגיעים לשם לביקור בעיצומו של החורף אלא באמצע הקיץ.

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!