איסלנד המדהימה קרובה מתמיד

שתף
WhatsAppEmailFacebook

ביקור באיסלנד הוא חוויה מרגשת, שאינה דומה לשום טיול אחר. האי הצפוני מציג את התאטרון הגדול של הטבע. יש בו אש של הרי געש לצד קרחוני ענק. יש בו תרבות עתיקה לצד לווייתנים, סוסי בר ובעלי חיים מופלאים אחרים, דרכים עקלקלות לצד מעיינות חמים נהדרים. והשנה יש גם חידוש משמעותי – טיסות ישירות מנתב”ג לאיסלנד, שהופכות את הטיול באי הרחוק לקל, פשוט וקרוב מתמיד. בואו אתנו אל טבע פראי באמת.

הרים באיסלנד

בשנה האחרונה לראשונה,  אפשר להגיע מכאן לרייקיאוויק בירת איסלנד בטיסה אחת, שנמשכת כשבע שעות בלבד. בלי עצירות ביניים, בלי עיכובים או איחורים. ההקלה שמספקת הטיסה הישירה היא רק עוד סיבה אחת, טכנית וחשובה לבחור להגיע סוף סוף אל האי המרתק ביותר בעולם. אלא שכאן לא מסתיימת שאלת התחבורה. כדי לראות את פלאי איסלנד חייבים להיעזר ברכב שטח וכאן בדיוק אנחנו נכנסים לתמונה. זו המומחיות של Medraft.

הביקור באתרי הטבע הדרמטיים של איסלנד אינו אפשרי ללא רכבי שטח. כביש טבעת אחד מקיף חובק את האי וכדי לבקר באתרים המעניינים ביותר חייבים להיעזר בג’יפים בעלי עבירות טובה. שטחה של איסלנד גדול פי חמישה משטח ישראל, אבל רובו של שטח האי קשה מאוד להגעה בגלל הקרחונים, ההרים הגבוהים, התפרצויות געשיות מן העבר והעדרן של דרכים סלולות. הצוות המקצועי שלנו יודע בדיוק להיכן כדאי לנסוע ומתי, על מה לא כדאי לוותר בשום אופן ומה חשוב לראות.

כך, למשל, אנחנו יודעים היטב שכדאי לבקר בעמק ת’ורסמורק ולצאת ממנו למסלול הליכה קצר ומשגע בנוף הפראי שלרגלי קרחון מרידאל. משם כדאי לנסוע למפלי סלאיילאלנד וסקוגאר ולקוות שנפלנו עם יום עם ראות טובה כדי שנוכל לראות את הר הגעש שהתפרץ לפני שבע שנים ושיתק את התעופה האזרחית באירופה.

נקודת הציון הבאה שלנו נושקת לחוף הדרומי ביותר באיסלנד, לחיד העיירה ויק ומצוקי דירהוליי (Dyrholaey) השחורים. כמה שערי סלע טבעיים וענקיים נטועים כאן במים, ואלפי עופות מרחפים סביב. המשכו של מסלול טיול מוביל אותנו ללאקיגאגיר – אחת השמורות המרשימות באי, בה אפשר לנסוע בלב תוצאותיה של פעילות געשית נמרצת ולצעוד לתצפית אל לוע הר הגעש. לתצפית נפלאה נוספת נזכה בקניון ובמפל הפיאדרה, אחד האתרים היפים באיסלנד

קרחונים באיסלנד

אחר כך מגיעים השיאים הדרמטיים של הטיול – וטנאיוקוטל (Vatnajokull) הוא הקרחון הגדול באירופה ואחד הגדולים בעולם מחוץ לאנטארקטיקה. במרכז המבקרים בסקאפטאפל אפשר להתקרב אליו ולהבחין במשטחי הקרח העצומים, שגולשים מן ההר, חרוצים במיליוני תלמים, סדקים ובקעים. הליכה קצרה, כחצי שעה ממרכז המבקרים, מובילה אל שולי הקרחון. אפר שחור מכסה חלק גדול מן המשטחים התכלכלים. הציפוי של אפר וולקני הוא התוצאה הישירה של התפרצות הרי הגעש. השברים שנבקעו מן הקרחון מסגירים על הצבע התכלכל המקורי.

שיא מרש נוסף מגיע ליד העיר הופן (Hofn) בלגונת יוקולסארלון (Jokulsarlon ). כאן מתגלה אחד המראות המופלאים ביותר. שיט ברכב אמפיבי, שנוסע תחילה ביבשה ולאחר מכן מפליג בלב הלגונה, מאפשר לנו לצפות מקרוב בשברי הקרחון התכלכלים שצפים על המים הקרים. הלגונה הגדולה הזו נוצרה לפני כשמונים שנה, כאשר הקרחון החל להתכווץ בקצב מהיר.

מכאן מובילה אותנו הדרך אל ליבו של האי ואל המחוזות שרק מעט תיירים מגיעים אליהם. אלה הם האזורים הנידחים והיפים ביותר באיסלנד. לנדמנאלאוגר (“המקום שמעבר להרים”) הוא אזור שמכוסה כולו בטוף וולקני שחור, בשרידי הרי געש ובנוף בתרונות עגלגל. מעל כל אלה נפרשת בימית הקיץ הקצר שמיכה ירוקה ודקה. כאשר נטייל כאן ברגל נוכל לצפות בזרמי לבה מרשימים, מדרונות סלעים צבעוניים ולועות מעלי קיטור שנקראים פומרלות. אפשר לטבול כאן במעיינות החמים ולחשוב שהעולם הוא מקום משוגע ושהחיים יפים. סביבנו אגמי לוע געשיים יפים וצבעוניים שמזכירים לנו צילומים מכוכבים אחרים.

בצפון איסלנד מחכים לנו אגם מיוואטן המוזר והמיוחד והר הגעש אסקיה, בו נוכל לצעוד אל תוכו של לוע ענקי. נוכל לטבול גם באגם לוע קטן שמימיו חמימים. נגיע אל הקניון השחור והמרשים ולמפל הנסתר. בסיור סביב אגם מיוואטן נטייל ברגל באתר דימבורגי, אל מבוך מדהים של צורות ודמויות שונות שיצרו הסלעים הוולקניים, נבקר בבריכות בוץ ומים רותחים המבעבעים מתחת לפני האדמה ובין הרי געש במקום בו קרום כדור הארץ הוא הדק ביותר בעולם! אחר כך נצעד לתחנת הכוח קראפלה שמצפון לאגם ונטבו במרחצאות לגונה חמה הצמודה לתחנת כוח גאותרמית – אחות תאומה ללגונה הכחולה. בסופו של אותו יום מופלא נגיע לאקוררי, העיר היפה ביותר באיסלנד, השוכנת במעמקי פיורד מצוקי.

לקראת סיומה של הקפת האי המופלאה שלנו נבקר ב”משולש הזהב” במערב איסלנד, בו שוצפים כמנה מן המפלים היפים באי לצד גייזרים מתפרצים לגובה רב. אחרי כל אלה נותרה לנו רייקיאוויק הבירה, אחת הערים הנעימות באירופה וכדאי לזכור שבאי כולו חיים רק 300 אלף תושבים. ברייקיאוויק יש מנסעדות מצוינות, בתי קפה, מוזיאונים נהדרים, חנויות ספרים ומזכרות, בית אופרה חדש ומרשים ובעיקר נמל גדול ממנו יוצאות מדי יום הפלגות לצפייה בלווייתנים.

סיומו של הביקור באיסלנד מוביל אותנו למחשבה אחת – האם יש טיול כלשהו שעשינו או שנעשה – שדומה לביקור המדהים הזה? התשובה הברורה כמעט מאליה היא – אין עוד בעולם מקום כמו איסלנד.

מפלים באיסלנד בעלי חיים באיסלנד נופים באיסלנד טיולי גיפים באיסלנד שייט באיסלנד נוספים באיסלנד נופים באיסלנד נופים באיסלנד נופים באיסלנד נופים באיסלנד נופים באיסלנד

MEDRAFT הירשמו בחינם למגזין

  ...לפני שאתם הולכים

  הירשמו למגזין מדרפט

  מגזין על כל יעד, כתבות וטיפים, אצלכם במייל

   אינדי. חבילות טיול למטייל העצמאי.
   להיות עצמאי בשטח אבל אף פעם לא לבד.

   הבנתי! תחזיר אותי חזרה לעמוד
   Design: Ayala Eylath Develped by: EOI - Web Like This!